۲۷ اسفند ۱۳۸۶،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 8175393
۰ نفر
نخست وزیر انگلیس دستور تحقیق درباره جنگ عراق را داد ..................................................
تهران ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 27/12/86 سیاسی.روابط بینالملل.جنگ = برخورد تسلیحاتی.اشغال نظامی گوردون براون نخست وزیر انگلیس، ضمن اعتراف به اشتباهات مکرر انگلیس در مداخله نظامی در عراق، دستور گشودن یک پرونده تحقیق جامع درباره این جنگ و پیامدهای آن را صادر کرد پایگاه اینترنتی روزنامه ایندیپندنت درشماره روز دوشنبه در گزارشی افزود: براون به مناسبت پنجمین سالگرد جنگ عراق با ارسال نامه ای به ساندر کاتوالا رئیس کمیته کارشناسان حزب کارگر، دستور تحقیق درباره جنگ عراق را از همه زوایای آن داده است ، با این هدف که همه درسهای لازم از مداخله نظامی در عراق و پیامدهای آن گرفته شود.
کاتوالا مشوق براون برای تحقیق در مورد جنگ عراق بود.
بنابر این گزارش، براون در نامه خود به کاتوالا نوشته است: به رغم پیشرفتهای امنیتی، اقتصادی و سیاسی در عراق، اوضاع عراق همچنان شکننده است و همه چیز براحتی می تواند به یکباره دگرگون شود.
وی خاطر نشان ساخته است: دراین دوره حساس، این یک اصل است که دولت انگلیس توجه خود را از عراق برنگرداند.
براون در عین حال تاکید کرده است که اکنون زمان مناسب برای تحقیقات سریع از جنگ عراق نیست .
بر پایه این گزارش، براون در نامه خود به کاتوالا اعتراف کرده است: اشتباهات فراوانی در جنگ عراق رخ داده است .
بتازگی شبکه 4 تلویزیون بی بی سی نیز به مناسبت پنجمین سالگرد جنگ عراق در یک نظرسنجی، نظر مردم عراق را در مورد جنگ و حضور اشغالگران در این کشور جویا شد. طبق ین نظرسنجی، افزون بر دو سوم مردم عراق خواهان خروج اشغالگران از کشورشان بودند.
انگلیس در حال حاضر چهار هزار و یکصد نظامی در عراق دارد که اکثرشان در بصره در جنوب این کشور مستقر هستند.
به نوشته ایندیپندنت، براون در این نامه، واگذاری اداره چهار استان عراق به دولت این کشور، را مورد اشاره قرار داده و تصریح کرده است: هنوز کار در عراق به پایان نرسیده و نیروهای ما در عراق باقی خواهند ماند تا ارتش عراق را آموزش دهند و از ان حمایت کنند .
وی یادآور شده است: در طول حضور نظامی، دیپلماتهای انگلیس همچنان با دولت عراق برای ایجاد آشتی ملی و توسعه اقتصادی در عراق همکاری می کنند.
تونی بلر نخست وزیر پیشین انگلیس که دستور همراهی با آمریکا را در تهاجم نظامی به عراق صادر کرده بود، همواره با تقاضاها برای تحقیق جامع در زمینه جنگ عراق مخالفت می ورزید.
صویر** 1591 1549** شماره 028 ساعت 10:15 تمام

سرخط اخبار جهان