۱۸ شهریور ۱۳۹۴،‏ ۱۴:۵۶
کد خبر: 81753827
۰ نفر
8 تفاهم نامه همكاری بین دانشگاه های ایران و اتریش امضا شد

تهران-ایرنا- هشت تفاهم نامه همكاری مشترك بین دانشگاه های ایران و اتریش در دیدار وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با رینهولد میترلینر معاون صدر اعظم، وزیر علوم و اقتصاد اتریش به امضا رسید.

به گزارش روز چهارشنبه گروه فرهنگی ایرنا، محمد فرهادی در این دیدار با اشاره به اینكه در نزد ایرانیان، اتریش كشوری صاحب فرهنگ، تمدن و تكنولوژی است، گفت: سابقه همكاری علمی ایران و اتریش به 160سال قبل برمی گردد كه اساتیدی از اتریش در مدرسه دارالفنون كه توسط امیركبیر تاسیس شده بود؛ تدریس می كردند و ما امیدواریم امروزه نیز روند همكاری های رو به توسعه ای داشته باشیم.
وی با تاكید بر اینكه جمهوری اسلامی ایران مرزی برای همكاری علمی دانشمندان دنیا نمی شناسد اظهار كرد: دانشمندان باید بتوانند در فضای آزاد و بدون جنجال و تبلیغات سیاسی با یكدیگر همكاری كنند.
وزیر علوم اظهار داشت: باید تبعیض و نابرابری بین كشورها در سطح بین المللی برای دست یابی به دانش و فناوری از بین برود و در داخل كشورها نیز بین همه مردم شرایط برابری برای تحصیل بین زنان و مردان ، نژاد ها و مذاهب گوناگون فراهم باشد.
وی افزود: با افتخار اعلام می كنم نیمی از دانشجویان ایرانی را زنان تشكیل می دهند و دانشگاه های ایران در سراسر مناطق كشور گسترده است و حتی در برخی نقاط دور دست نسبت جمعیت دانشجویی به جمعیت ، از تهران بالاتر است.
وزیر علوم گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی و از حدود 35 سال پیش،ایران حركت شتابانی را به سوی علم و فناوری آغاز كرد كه براساس سه اصل، آگاهی بخشی به مردم و مسئولین ،تربیت نیروهای انسانی توانا و سیاست ها و برنامه های اجرایی یكسان پایه ریزی شده بود و مسیر موفقیت آمیزی را پشت سر گذاشته است.
وی با اعلام استقبال ایران از گسترش همكاری های علمی و فناوری با اتریش گفت: تبادل استاد و دانشجو، انجام پروژه های مشترك، تبادل دانش فنی و برگزاری دوره های آموزش عالی مشترك از محورهای این همكاری است.
رینهولد میترلینر معاون صدر اعظم، وزیر علوم و اقتصاد اتریش نیز در این دیدار گفت: روابط دوستی و اقتصادی اتریش و ایران به قرنها قبل برمی گردد و در زمینه علمی نیز از سال 1851 دو كشور با یكدیگر همكاری علمی دارند.
وی گفت: بعد از مذاكرات نتیجه بخش وین و پس از لغو تحریم ها، این امكان وجود دارد كه همكاری های علمی را گسترش زیادی دهیم و تنوع و پویایی این همكاریها را نیز بیشتر كنیم.
وزیر علوم اتریش افزود: در سالهای اخیر همكاری های علمی ایران و اتریش در سطح خوبی قرار داشته است و تفاهم نامه هایی با مراكز مختلف از جمله آكادمی علوم اتریش امضا شده است.
وی با تاكید بر ضرورت ایجاد ساختار مناسب برای همكاری ها و انعقاد قراردادهای همكاری گفت: اتریش در قالب اتحادیه اروپا نیز می تواند همكاریهای خوبی با ایران داشته باشد.
رینهولد میترلینر، با اشاره به تحصیل یكهزار و 700 دانشجوی ایرانی در اتریش گفت: باید تعداد دانشجویان اتریشی در ایران نیز از هشت دانشجوی فعلی فراتر رود.
وی تاكید كرد: باید ضمن گسترش پروژه و كنفرانس های مشترك، همكاری را تنوع بخشیده و تعریف جدیدی از همكاری ها ارائه دهیم.
به گزارش وزارت علوم، معاونان وزیر و روسای دانشگاه های تهران، صنعتی شریف، خواجه نصیر، الزهرا (س)، شهید بهشتی، صنعتی سهند، اصفهان، روسای تعدادی از پژوهشگاه ها و نمایندگانی از وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این دیدار حضور داشتند و با همتایان اتریشی خود رایزنی كردند.
در این دیدار تفاهم نامه همكاری مشترك میان وزارت علوم با آژانس بین المللی همكاری در زمینه آموزش و پژوهش اتریش، دانشگاه های تهران، صنعتی امیر كبیر و صنعتی سهند با دانشگاه مونتان لئوبن، دانشگاه علامه طباطبایی با دانشگاه علوم كاربردی fh-joanneum، دانشكده طب سنتی علوم پزشكی تهران با دانشكده طب سنتی اروپا در اتریش، دانشگاه آزآد اسلامی با دانشگاه فنی و حرفه ای كرمز، دانشگاه تهران و دانشگاه اصفهان با دانشگاه تكنولوژی نوین اتریش و دانشگاه شهید بهشتی با حوزه تاریخ طبیعی وین به امضا رسید.
فراهنگ**9187**1027