دانشمند جوان برگزیده آكادمی جهانی علوم: صنعت در دانشگاه سرمایه گذاری كند

شیراز- ایرنا- دكتر سید اسماعیل حسینی استادیار دانشگاه شیراز كه جایزه دانشمند جوان آكادمی جهانی علوم (TWAS) را كسب كرده است، معتقد است: برای پركردن حلقه مفقوده میان صنعت و دانشگاه در ایران، باید صنایع كشور در دانشگاه ها سرمایه گذاری كنند.

دكتر حسینی متولد 1364 در شهر شیراز روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: دانشگاه های ایران در مرز دانش حركت می كنند و در نقطه مقابل صنعت كشور از سیر شتابان دانش و فناوری عقب مانده است و به عبارتی امروز دانشگاه و صنعت در كشورمان حرف یكدیگر را نمی فهمند.
این دانش آموخته مقطع دكتری برق گرایش مخابرات كه از سال تحصیلی گذشته تدریس در دانشگاه شیراز را آغاز كرد، گفت: هم اینك دانشگاه ها بیشتر در حال تحقیقات نظری در مرز دانش و موضوعات نوظهور هستند و از این رو، ضرورت دارد كه صنایع با سرمایه گذاری در دانشگاه ها، نظر مراكز آموزش عالی را جلب كنند تا تحقیقات دانشگاهی به سمت و سوی موضوعات و نیازهای صنعت سوق یابد.
** چرایی انتخاب به عنوان دانشمند جوان آكادمی جهانی علوم
حسینی در پاسخ به پرسشی درباره چرایی انتخاب وی به عنوان دانشمند جوان برجسته زیر 40 سال آكادمی جهانی علوم در كشورهای در حال توسعه از سوی آكادمی جهانی علوم گفت: شركت در طرح های ملی و ارایه فعالیت های پژوهشی كاربردی و بنیادی دلیل انتخابم به این عنوان بوده است.
حسینی ادامه داد: هر سال آكادمی جهانی علوم موسوم به The World Academy Of Sciences (TWAS) كه در كشور ایتالیا مستقر است و موسس آن عبدالسلام پاكستانی برنده جایزه نوبل فیزیك است جوایزی در چند سطح به دانشمندان برجسته در كشورهای در حال توسعه اعطا می كند.
وی گفت: انتخاب برگزیده ها بر مبنای فعالیت های پژوهشی شاخص و شركت در طرح های ملی و برگزیده شدن در جشنواره های معتبر است.
این استادیار دانشگاه شیراز كه دوره كارشناسی خود را در این دانشگاه و مقاطع كارشناسی ارشد و دكتری را در دانشگاه صنعتی شریف گذرانده است، گفت: كارهای پژوهشی-كاربردی و بنیادی زیادی انجام داده ام كه از آن جمله می توان به طرح تقویت كننده توان فوق پهن باند مایكروویو با روش نوین تركیب فضایی و همدوس توان آرایه ای از تقویت كننده ها اشاره كرد كه با همكاری دكتر علی بنائی آن را اجرا كردم و رتبه اول پژوهش¬های كاربردی جشنواره جوان خوارزمی در سال 1391 را كسب كرد.
حسینی اظهار كرد: طرح دیگرم با عنوان 'تولید نوری نوسان مایكروویو با اختلال فاز بسیار كم' هم رتبه سوم پژوهش¬های بنیادی جشنواره جوان خوارزمی در سال 1393 را به دست آورد.
وی گفت: این طرح را با همكاری دكتر علی بنائی (استاد دانشگاه صنعتی شریف) و پروفسور Franz X. Kaertner (استاد مشترك دانشگاه MIT آمریكا و هامبورگ آلمان) و با همكاری مركزCenter for Free-Electron Laser Science (CFEL) مستقر در موسسه Deutsches Elektronen-Synchrotron (DESY) در هامبورگ آلمان انجام داده بودم.
دانشمند جوان برگزیده آكادمی جهانی علوم گفت: علاوه بر این، در پروژه های ملی ساخت ماهواره دانشگاه صنعتی شریف، ساخت ماهواره مخابراتی قائم، پایش طیف امواج رادیویی و . . . مشاركت داشته ام و تاكنون شش مقاله علمی نیز در مجلات معتبر علمی آمریكا منتشر كرده ام.
** انتظارات از مسوولان
حسینی در پاسخ به پرسشی درباره انتظاراتش از مسوولان گفت: تقاضا دارم ضمن حمایت معنوی از نخبگان و متخصصان كشور، تمهیداتی بیندیشند كه آنها از فعالیت و كار علمی و پژوهشی در كشور دلسرد نشوند.
كیفی سازی ارزشیابی های اعضای هیات علمی خواسته دیگر این دانشمند شیرازی از مسوولان آموزش عالی كشور بود.
حسینی گفت: هم اینك ملاك ارتقای اعضای هیات علمی دانشگاه ها ارایه 10 مقاله علمی است و حال آن كه به كیفیت این مقالات توجهی نمی شود و در چنین شرایطی اگر یك مقاله خوب و ارزشمند علمی و بهتر از 20 مقاله كم ارزش ارایه شود، باز هم به لحاظ كمی مورد ارزیابی قرار می گیرد و اصولا توجهی به این نمی شود كه مقاله های ارایه شده چیست.
بنا بر اعلام روابط عمومی و بین الملل دانشگاه شیراز، جایزه بین المللی آكادمی جهانی علوم برای دانشمندان جوان كشورهای در حال توسعه (TWAS Prizes for Young Scientists in Developing Countries) به سید اسماعیل حسینی استادیار این دانشگاه تعلق گرفت. ك/3
2027/ 5054