ارزش صادرات كالا و خدمات فنی ومهندسی ایران به افغانستان 2.5 میلیارداست

تهران - ایرنا - رایزن بازرگانی سفارت افغانستان در تهران گفت: ارزش صادرات كالا و خدمات فنی ومهندسی ایران به این كشور بالغ بر 2.5 میلیارد دلار است و تهران نیز سالانه 100 میلیون دلار كالا از افغانستان وارد می كند.

حاجی عبدالهادی فرهنگ روز سه شنبه در نشست خبری پیرامون اجلاس بین المللی پیشتازان و توسعه معدن و صنایع معدنی ایران و افغانستان در پاسخ به پرسش ایرنا در ارتباط با حجم مبادلات تجاری بین دو كشور و زمینه های گسترش آن، اظهار داشت: تهران و كابل دارای سابقه طولانی همكاری هستند و اكنون در بخش های تجاری، ترانزیت كالا و خدمات فنی و مهندسی ایران با افغانستان همكاری دارد.
وی شاخص كالاهای وارداتی ایران از این كشور را داروهای گیاهی ذكر كرد و گفت: دو طرف از توسعه همكاریها در سفر اخیر رئیس جمهور افغانستان به تهران استقبال كردند.
به گفته فرهنگ، واردات محصولات پتروشیمی و مشتقات نفتی از دیگر كالاهایی است كه افغانستان از ایران دریافت می كند و علاوه براین محموله های صادراتی پالایشگاه شازند (اراك) هم از دیگر زمینه های مبادلات تجاری است.
وی خطاب به صادركنندگان كالا از ایران به افغانستان، گفت: بهره گیری از استانداردهای بین المللی به عنوان یك شاخص در واردات كالا در افغانستان مورد توجه قرار می گیرد و چنانچه شماری از تجار ایرانی به این موضوع بی توجهی كنند، این امر در دیدگاه مردم افغانستان می تواند تاثیر منفی داشته باشد.
فرهنگ افزود: تولیدات صنایع غذایی و مصالح ساختمانی به عنوان بخش دیگری از كالاهای وارداتی افغانستان از تهران محسوب می شود.
وی تصریح كرد: براساس گزارش سازمان سرمایه گذاری افغانستان تاكنون 500 شركت ایرانی در این كشور به ثبت رسیده و در زمینه های مختلف به فعالیت می پردازند.
قرار است 29 مهرماه سال جاری همایش چشم انداز سرمایه گذاری و تجارت در افغانستان با محوریت توسعه معدن و صنایع معدنی ایران وافغانستان در تهران برگزار شود.
اقتصام (4)1559**1558