روحانی: امیدوارم سفر رییس جمهور اتریش سرآغاز تحول مثبت باشد

تهران- ایرنا- رییس جمهوری گفت: امیدوارم سفر رییس جمهوری اتریش به ایران سرآغاز تحول مثبت در روابط بین ایران و اتریش باشد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در نشست خبری مشترك با هاینس فیشر رییس جمهوری اتریش كه در مجموعه فرهنگی- تاریخی سعدآباد برگزار شد، افزود: سوابق روابط دو كشور به قرن ها پیش باز می گردد و ما همواره روابط خوب و دوستانه ای داشته ایم.
وی اظهار داشت: از دولت اتریش برای میزبانی خوب مذاكرات ایران و كشورهای 5+1 قدردانی می كنیم، مذاكراتی كه به یك توافق بسیار مهم و تاریخی به نفع ایران، 1+5، اتحادیه اروپا و كل منطقه و جهان دست یافت.
رییس جمهور اتریش عصر دوشنبه وارد تهران شد و صبح امروز -سه شنبه- در مجموعه فرهنگی - تاریخی سعدآباد مورد استقبال رسمی دكتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت و بلافاصله پس از این مراسم، مذاكرات دوجانبه آنان انجام شد.
هاینس فیشر به دعوت رسمی رییس جمهوری اسلامی ایران در صدر یك هیات بلندپایه 240 نفره با هدف توسعه بیش از پیش مناسبات دو كشور به تهران سفر كرده است.

رییس جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوال خبرنگار تلویزیون اتریش درباره سیاست آینده ایران در قبال سوریه و مذاكرات برای حل مسئله این كشور اظهار داشت: لازم می دانم به رییس جمهوری اتریش دكتر فیشر و هیات همراه كه به جمهوری اسلامی ایران سفر كردند، خوش آمد بگویم و امیدوارم این سفر سرآغاز یك تحول بسیار مثبت در توسعه روابط دو كشور دوست ایران و اتریش باشد.
وی ادامه داد: سوابق روابط ما به قرن ها پیش برمی گردد و همواره ما یك روابط خوب و دوستانه ای داشته ایم در طول این چند سال كه به دلایل خاص تحریم، روابط دو كشور از نظر اقتصادی روبه كاهش بوده است و امیدواریم در سال و ماه های آینده با سرعت قبل قبولی گذشته را جبران كنیم.
روحانی خاطر نشان كرد: قبل از پاسخ به سوال شما لازم می دانم از دولت اتریش برای میزبانی بسیارخوب برای مذاكرات 1+5 كه منجر به توافق نهایی و تاریخی شد، تشكر كنم و این توافق می تواند به نفع ایران،1+5، اتحادیه اروپا، كل منطقه و جهان باشد.
وی اظهار داشت: یكی از مسایل مورد بحث ما در مذاكرات خصوصی و عمومی امروز بحث منطقه، تروریسم و مشكلاتی كه در كشورهای منطقه از جمله سوریه وجود دارد، بود و ما هم نظر بودیم درباره اینكه تروریسم یك معضل بزرگ جهانی است.
رییس جمهوری ادامه داد: تروریسم نه تنها ثبات و امنیت منطقه ما را بلكه حتی امنیت جهان را تهدید می كند و دل نگرانی های اروپا نسبت به تروریست هایی كه در منطقه ما وجود دارد و آوارگانی كه این تروریست ها به وجود آورده اند نشان می دهد آثار این تروریسم اروپا و سایر مناطق را در بر بگیرد.
وی تصریح كرد: برای حل این مساله بحث حمایت از فرد یا دولت خاص نیست، سوریه یك كشور و دارای یك دولت، مخالفین و گروه های تروریستی است و مهم این است كه بدانیم باید چه كاری انجام دهیم و اولویت كدام است؟ آیا اولویت این است كه راجع به دموكراسی در سوریه بحث كنیم؟ آیا این است كه درباره گروه های مخالف و موافق بحث كنیم؟آیا اولویت این است كه راجع به تغییر در قانون اساسی بحث كنیم یا فعلا مردم در سوریه در حال كشته شدن و آواره شدن هستند.
روحانی اظهار داشت: میلیون ها نفر آواره شده اند و صدها هزار نفر كشته اند و كشور بطور كامل نا امن و بی ثبات است. نفت مردم در سوریه توسط تروریست ها استخراج و در بازار فروخته می شود و پولش بجای اینكه در مسیر رفاه خرج شود برای كشتار هزینه می شود.
وی افزود: بحث سر اولویت است و بحث سر این است كه اولویت كدام است و اگر در اولین قدم اشتباه كنیم هیچ وقت به مقصد نخواهیم رسید . اولین قدم آن است كه جلوی خون ریزی را بگیریم و در سوریه یك امنیت نسبی به وجود آوریم تا آوارگان بتوانند به خانه های خود بازگردند. در آن زمان می توان درباره آینده سوریه و گروه های مخالف و موافق، دموكراسی و رای و امثال آن بحث كنیم.
رییس جمهوری گفت: درباره سوریه باید به چند نكته توجه كرد یكی اینكه آینده سوریه توسط آرای خود مردم سوریه ساخته می شود و این مردم سوریه هستند كه نسبت به حكومت آینده خود، شیوه دولت در آینده تصمیم خواهند گرفت و هیچ كشور و قدرت خارجی نباید و نمی تواند راجع به آینده سوریه تصمیم بگیرد.
وی ادامه داد: نكته دوم درباره آینده سوریه این است كه در موضوع سوریه به عنوان یك معضل در منطقه همه باید به مردم سوریه ، ایجاد امنیت در سوریه تا شرایطی فراهم شود تا دموكراسی استقرار پیدا كند، كمك كنند.
روحانی اظهار داشت: برای این كار باید تمامی كشورهای منطقه و كشورهای تاثیر گذار از جمله اتحادیه اروپا كمك كنند و ایران در كنار هر میزی كه ببیند آینده امن با ثبات دموكراتیك سوریه نتیجه آن جلسه خواهد بود حضور پیدا خواهد كرد و با هركه باید حرف بزند و مذاكره كند، گفت و گو خواهد كرد از جمله كشورهای منطقه و قدرت های جهانی . برای ما آنچه مهم است جان مردم و بازگشت آوارگان سوریه است.
وی تصریح كرد: اگر یك روز سوریه امن تر شود به نفع مردم منطقه و جهان است . مگر می شود اجازه داد مردم بی گناه كشته و آواره در بیابان ها و كشورهای مختلف شوند؟ جمهوری اسلامی ایران به عنوان یك وظیفه بزرگ و بین المللی، منطقه ای، انسانی و اسلامی خود هر قدمی كه بتواند برای مبارزه با تروریسم و بیرون راندن تروریست ها از سوریه و ایجاد امنیت و ثبات، بازگشت آوارگان و جلوگیری از خون ریزی و ایجاد دموكراسی و آرای مردم سوریه بر میدارد و پشت هر میزی كه به این نتیجه برسد چه كشورهای منطقه و یا غیر منطقه و قدرت های بزرگ خواهد نشست.
رییس جمهوری گفت: آنچه مهم است میز مذاكره و یا شكل و یا افراد دور آن نیز نیست بلكه آنچه مهم است دستییابی به هدف صلح و ثبات در منطقه بسیار حساس خاورمیانه است.
سیام9103**9012**1553