۱۷ شهریور ۱۳۹۴،‏ ۹:۰۰
کد خبر: 81751732
۰ نفر
مشكلات پزشكان از زبان رییس نظام پزشكی

تهران - ایرنا - رییس كل سازمان نظام پزشكی مشكلات پزشكان در رشته های مختلف را جدی و در عین حال وضعیت وضعیت پزشكان عمومی كشور را بحرانی، عنوان كرد.

دكتر علیرضا زالی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا در رابطه با بحرانی بودن وضعیت پزشكان عمومی افزود: درآمد این پزشكان بسیار ناچیز است و از نظر معیشتی، وضعیت مناسبی ندارند.
وی اظهار داشت: اخیرا وزیر بهداشت، درمان و پزشكی در مصاحبه ای بالاترین پرداخت های مربوط به برخی پزشكان را حدود یك میلیون و 800 هزار تومان اعلام كرد و اینكه در مراجعه یكی از پزشكان متخصص به سازمان نظام پزشكی، این پزشك ، پس از گذشت 20 سال پایه حقوقش یك میلیون و 200 هزار تومان بوده است.
زالی ادامه داد: در زمان حاضر پایه حقوقی پزشكان فعال در بسیاری از دستگاه های دولتی ، بسیار پایین است.

**ناپایداری وضعیت وضعیت اشتغال پزشكان
رییس كل سازمان نظام پزشكی گفت: دومین مساله در خصوص مسایل و مشكلات پزشكان مربوط به اشتغال پایدار برای رشته های پزشكی است.
وی خاطرنشان كرد: الان یك پزشك ممكن است وضعیت مناسبی داشته باشد اما این وضعیت تا چه زمانی می تواند ادامه داشته باشد، معلوم نیست و در واقع می توان اذعان داشت كه امنیت شغلی به ویژه برای نسل جوان جامعه پزشكی به شدت آسیب خورده است.
زالی با بیان اینكه در خصوص مساله بازنشستگی و تامین امنیت شغلی پزشكان هیچ اقدامی صورت نگرفته است، افزود: اگرچه با همكاری سازمان تامین اجتماعی برخی پزشكان از خدمات بیمه ای برخوردار هستند اما این موضوع كافی نیست چرا كه یك پزشك با زندگی متناسب از قبل،‌ ممكن است در صورت بروز مشكلی جدی در زندگی اش نتواند مشكلاتش را رفع كند و به همین دلیل خود و خانوداه اش آسیب ببینند.
رییس كل سازمان نظام پزشكی گفت: همچنین به دلیل عدم پایداری در اشتغال پزشكان، در صورت فوت آنان، همسران این قشر با مشكلات اقتصادی جدی رو به رو می شوند چرا كه بسیاری از پزشكان از نظر حمایتی و بیمه عمر، تحت پوشش هیچ بیمه ای نیستند.
وی خاطرنشان كرد: پزشكان، در یك رشته پرخطر با ریسك بالا و آسیب پذیر خدمت می كنند اما از نظر امنیت شغلی با مشكل مواجه هستند و خطرات بیشتری این قشر را تهدید می كند.

** پرداخت های پزشكان به موقع نیست
رییس كل سازمان نظام پزشكی با بیان اینكه پرداخت های پزشكان به موقع نیست، گفت: عدم پرداخت به موقع دستمزدهای پزشكان از سوی برخی مراكز درمانی و بیمارستانی و بیمه ها یكی دیگر از مشكلات آنان است.
وی تصریح كرد: چون عمده پرداخت پزشكان باید از مسیر بیمه ای بگذرد، مشكلات خاصی برای خودشان دارند، اكنون پرداخت ها برای این قشر، ‌سر وقت نیست.
زالی به عنوان نمونه به عدم پرداخت دستمزد جراحان از حدود هفت ماه گذشته تاكنون اشاره كرد و گفت: برخی جراحان حدود هفت ماه است كه كارانه خود را دریافت نكرده اند و ممكن است كه از انجام عمل جراحی سرباز زنند اما ما در این زمینه با آنان رایزنی هایی داشته ایم كه همكاری جدی برای نجات جان مردم داشته باشند.

** امنیت شغلی جامعه پزشكی به عنوان یكی از موضوعات نگران كننده است
رییس كل سازمان نظام پزشكی گفت: اگرچه درست است كه كشور ایران از هر نظر امن است اما گاهی گزارش هایی مبنی بر تعرض به پزشكان می شود كه این موجب نگرانی می شود.
وی خاطرنشان كرد: اخیرا مطالعه ای در كشورهای غربی انجام شده است كه نشان می دهد در 80 درصد موارد در كشورهای غربی وقتی تیم پزشكی احساس امنیت نمی كرده است، این احساس روی بازدهی آنان تاثیر منفی گذاشته است، بنابراین باید كادر پزشكی امنیت كامل داشته باشند.
زالی اظهار داشت: ممكن است همراهان بیماران به خاطر اضطراب و استرسی كه برای بیمارشان دارند، هر از گاهی مشكلاتی برای كادر پزشكی ایجاد كنند اما باید همین مقدار هم با اعتمادسازی رفع شود و مردم اعتماد داشته باشند كه پزشكان از هیچ كوششی برای نجات جان بیماران دریغ نخواهند كرد.

** افزایش رشد مالیات های پزشكان
زالی گفت: به رغم اینكه با مسوولان سازمان امور مالیاتی كشور تعامل و توافق خوبی داریم اما یكی از گلایه های شایع از سوی پزشكان، افزایش رشد مالیات ها است.
رییس كل سازمان نظام پزشكی گفت: طی سال های اخیر، افزایش مالیات به شیوه ای بوده است كه بسیاری از پزشكان از افزایش مالیات و بروز مشكلات جدی برای آنان گلایه های جدی دارند.
وی همچنین گفت: در برخی شهرها، عوارض متعدد از مطب پزشكان می خواهند و این هم جزء مسایلی است كه از سوی پزشكان مطرح است و باید مورد توجه قرار گیرد.
براساس آمار، بیش از 214 هزار تن در سازمان نظام پزشكی كشور عضویت دارند كه افزون بر 115 هزار تن از این شمار را پزشكان تشكیل می‌دهند و از این تعداد، 70 هزار تن پزشك عمومی هستند.
اجتمام(4)**7268**1776