خلاصه خبر مهمترین رخدادهای جهان ازساعت 19جمعه تا 7 صبح شنبه ..................................................
تهران ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 25/12/86 سیاسی.نظامهای سیاسی = حکومت ها خارجی.خلاصه. خبر.جهان.
**** برلین - در دیدار علی اصغر خاجی سفیر جمهوری اسلامی ایران با هرمان ون رومپویی رییس مجلس نمایندگان بلژیک طرفین بر توسعه مناسبات دو کشور تاکید کردند.
**** دهلی نو - اتحادیه انجمن های اسلامی شبه قاره هند با یادآوری این مطلب که نظام جمهوری اسلامی ایران با رای بیش از 98 درصد ملت ایران در 29 سال پیش آغاز گردید، تصریح کرد: اقتدار ایران اسلامی ، تجلی رای مردم است .
**** برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی در رسانه های صوتی و تصویری سوریه بازتاب وسیعی داشت و این رسانه ها روند این انتخابات در ایران را ستودند.
**** بلگراد- سفیر ایران در آلبانی در مصاحبه ای با یک مجله معتبر این کشور ابعاد برنامه صلح آمیز انرژی هسته ای ایران و دستاوردهای علمی در این زمینه را تشریح کرد.
**** آنکارا - شبکه رادیو تلویزیون دولتی ترکیه (تی .آر.تی .) یک کانال تلویزیونی برای پخش برنامه به زبان های کردی ، فارسی و عربی تاسیس می کند **** دهلی نو-منابع رسمی در کلمبو، پایتخت سریلانکا، روز جمعه گفتند که دست کم 28 تن از اعضای سازمان ببرهای آزادیبخش (ال .تی .تی .ایی .) در جریان درگیری های شدید با نیروهای امنیتی در شمال سریلانکا کشته شدند.
**** ای .کی . پاشا، استاد بخش مطالعات غرب آسیا و آفریقا در دانشگاه جواهر لعل نهرو در دهلی نو، از برگزاری مستمر و منظم انتخابات در ایران به عنوان حرکتی برای تثبیت هر چه بیشتر مردم سالاری در این کشور تمجید کرد.
**** بلگراد - رییس هیات غیر نظامی سازمان ملل در کوزوو روز جمعه اشغال ساختمان دادستانی دادگاه شهر کوزووسکا میترویتسا توسط صربها را که در آن مسولین قضایی این سازمان مستقر هستند محکوم کرد.
**** تهران - وزارت دفاع آمریکا روز جمعه خبر داد که یک افغان که فرار اسامه بن لادن در سال 2001 میلادی از منطقه تورا بورا را فراهم کرده بود، این هفته به گوانتانامو منتقل شده است.
**** برلین - بنا به اعلام مقامات آلمانی در یک نیروگاه اتمی دیگر این کشور آتش سوزی روی داده است. این آتش سوزی در نیروگاه اتمی بروک دورف در شمال آلمان رخ داد.
این گزارش حاکیست دلیل حادثه یاد شده بروز اتصال در یک پمپ این نیروگاه بود که پس از بروز آن ماموران امدادی مبادرت به اطفا حریق کردند.
**** نیویورک - به دنبال نگرانی از وضعیت اقتصاد آمریکا شاخصهای بازار سهام نیویورک روز جمعه یک بار دیگر سقوط کرد.
**** نیویورک - در حالی که اخبار ناخوشایند وضعیت اقتصاد آمریکا روز افزون شده ، جرج بوش رئیس جمهور آمریکا روز جمعه در شهر نیویورک تلاش کرد تا این مشکلات را توجیه و آنها را ناشی از جنگ به اصطلاح تروریسم تلقی کند.
**** تهران-رئیس جمهوری روسیه روز جمعه اعلام کرد در صورتی که سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) با پیوستن اوکراین و گرجستان مخالفت کند، به این سازمان در افغانستان کمک خواهد کرد.
شبد1456**1080** شماره 017 ساعت 07:14 تمام

سرخط اخبار جهان