۱۵ شهریور ۱۳۹۴،‏ ۱۰:۱۸
کد خبر: 81749144
۰ نفر
آسمان چهارم فرشچیان رونمایی شد

تهران - ایرنا – آثار آسمان چهارم و شام غریبان استاد محمود فرشچیان صبح امروز (یكشنبه) در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا در این مراسم علاوه بر استاد محمود فرشچیان، مسعود سلطانی فر معاون رییس جمهوری و رییس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، علی مرادخانی معاون هنری وزیر ارشاد و سایر شخصیت های سیاسی و فرهنگی همچون صادق خرازی حضور دشتند.

** فرشچیان، سند پویایی و شكوفایی هنرهای ایرانی در دوره معاصر
معاون صنایع دستی رییس سازمان میراث فرهنگی در این مراسم گفت: استاد محمود فرشچیان كلانتر مكتب نوین نگارگری و سند پویایی و شكوفایی هنرهای ایرانی در دوران معاصر است.
بهمن نامور مطلق اظهار داشت:‌ هر اثر تازه فرشچیان یك رخداد بزرگ بوده و هر خلق وی یك نوزایی هنری و هر رونمایی از نقاشی‌هایش یك مكاشفه گروهی است.
وی گفت: نقاشی فرشچیان بیان ضمیر ناخودآگاه ماست، جایی كه ما حال خودمان را متوجه می شویم، فرشچیان مضامین گروهی رو به اسطوره تبدیل می‌كند.
معاون رییس سازمان میراث فرهنگی افزود: وی خالق متن‌های بزرگ اثر ماست؛ متن‌هایی كه به دلیل تكثیر فراوانشان به اسطوره - متن تبدیل شده‌اند.
وی یادآور شد: بسیاری منتظرند استاد اثری تازه بیافریند تا آن را با بیان خویش در بوم‌های چوبی یا فلزی ، نساجی یا سنگی و كاغذی یا مجازی بازتولید و تكثیر كنند.
نامور مطلق خاطرنشان كرد:‌ با زایش هر اثر فرشچیان بی‌شك هزاران اثر دیگر آفریده می‌شود و یك جریان، یك رود بزرگ شكل می‌گیرد.
نامور مطلق با بیان این كه این استاد اسطوره‌ساز خود به اسطوره تبدیل شده است، اظهار داشت: فرشچیان خودش موضوع نقاشی و شعر شده و بارها روایتش تكثیر شده است.
معاون رییس سازمان میراث فرهنگی خاطرنشان كرد:‌ فرشچیان حاصل كمال‌الدین بهزاد، سلطان محمد تبریزی و علیرضا عباسی است.
وی در ادامه اظهار داشت: آثار فرشچیان در عین سادگی هزاران لایه دارد، مردم عامی بهره خویش می‌برند و حكیمان ژرف‌اندیش نیز در آنها غرق می‌شوند.
وی با بیان این كه فرشچیان به نقاشی قابلیت بی‌پایانی بخشیده است، گفت: به گونه‌ای كه رنگ‌هایش غزل می‌خوانند و قلم‌گیرها حماسه می‌سرایند. در آثارش نوآوری و اصالت ، خیال و واقعیت با هم تركیب شده‌اند.
نامور مطلق در ادامه با بیان این كه استاد فرشچیان چند درخواست برای فرهنگ و هنر جامعه داشته گفت: اگر این درخواست‌ها در هر كشوری صورت می‌گرفت تا به حال محقق شده بود.
نامور مطلق تصریح كرد: راه‌اندازی دانشگاه هنرهای ایرانی برای حفظ هویت فرهنگی جامعه یكی از درخواست‌های این استاد بود كه متاسفانه بیش از یك دهه است كه در پیچ و خم بوروكراسی گیر كرده است.
وی گفت: همچنین ایجاد یك موزه بزرگ برای صنایع دستی از دیگر درخواست‌های این استاد بزرگ بوده كه متاسفانه همان موزه كوچكش در كاخ سعدآباد نیز در دولت پیشین تعطیل شد و هنوز احیا نشده است و آثار هنرمندان بی‌نظیر این مملكت در این انبارها می‌پوسد.

** فرشچیان خادم ایرانیان است
استاد محمود فرشچیان هنرمند پیشكسوت و خالق آثار هنری همچون شام غریبان نیز دراین مراسم گفت: فرشچیان خادم ایرانیان و این مرز و بوم است.
وی اظهار داشت: من خودم را خاك پای همه هموطنان می دانم. من اگر هم كاری كرده ام در راستای رضای خدا بوده است.
فرشچیان خاطرنشان كرد: این مراسم سبب می شود تا در این سن و سال از خدا بخواهم كه تا جان در بدن دارم خدمتگزار این مملكت باشم.
مراسم رونمایی دو نگاره از جدیدترین آثار استاد محمود فرشچیان با نماهای آسمان چهارم و شام غریبان صبح امروز با حضور محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه،‌ مسعود سلطانی فر معاون رییس جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، علی مرادخانی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت الاسلام دعایی مدیر مسول روزنامه اطلاعات و صادق خرازی دبیر كل پیشین حزب ندای ایرانیان و سایر شخصیت های سیاسی و هنری در مجموعه فرهنگی كاخ موزه سعدآباد برگزار شد.
فراهنگ ** 9187 ** 3053 ** 1569