۱۴ شهریور ۱۳۹۴،‏ ۱۲:۵۳
کد خبر: 81748203
T T
۰ نفر
تپه روباه اليگودرز حراست مي شود

تهران - ايرنا - سرپرست گروه تعيين عرصه و حريم تپه روباه اليگودرز گفت: گمانه زني و تعيين عرصه و پيشنهاد حريم تپه روباه متعلق به دوران پيش از تاريخ و تاريخي، با هدف پيشگيري از تخريب بيشتر انجام شد.

به گزارش روز شنبه گروه فرهنگي ايرنا، نعمت اله سراقي افزود: تپه روباه يكي از مهمترين تپه هاي شهرستان اليگودرز است كه روي يك بستر آبرفتي در ضلع غربي شهر اليگودرز و جنوب ميدان آزادگان واقع شده است.
اين باستان شناس با اشاره به پراكندگي زياد داده هاي سفالي و استخواني در سطح تپه اظهار كرد: باتوجه به آثار سطحي و تحليل داده هاي سفالي توالي دوره هاي نوسنگي،مس، سنگي، مفرغ و همچنين دوران تاريخي اشكاني، ساساني و دوره اسلامي را مي توان براي آن در نظر گرفت.
وي با ابراز تاسف از تعرضات و تخريب هاي صورت گرفته نسبت به اين محوطه تاريخي و پيش از تاريخ،‌ برخي از آنها را عبور كمربندي جديد اليگودرز- اصفهان، خط لوله انتقال فاضلاب و تيرهاي برق در ضلع شرقي، دپوي زباله و نخاله هاي ساختماني در ضلع هاي شرقي و غربي تپه روباه اعلام كرد.
سراقي ادامه داد: تخريب بخش عمده اي از ضلع غربي تپه بالودر، تعرضات مكرر كشاورزان منطقه و تسطيح بخش هاي عمده اي از تپه در ضلع شمالي و جنوبي، گسترش شهر به سمت غرب، فعاليت هاي عمراني در اين قسمت و حفاري هاي غير مجاز در نقاط مختلف آن لزوم تعيين عرصه وحريم اين محوطه را الزام آور مي كرد.
به گزارش روابط عمومي پژوهشگاه ميراث فرهنگي وگردشگري، وي يادآورشد: تعيين عرصه و حريم درجه يك تپه روباه با ايجاد21 گمانه و با توجه به داده هاي فرهنگي به دست آمده از گمانه هاي حفر شده، عوارض طبيعي و مصنوعي پيرامون آن صورت گرفت.
گمانه زني به منظور تعيين عرصه و پيشنهاد حريم تپه روباه اليگودرز كه در نيمه تير ماه شروع و آخر مردادماه سال جاري پايان يافت؛ با مجوز رييس پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري انجام شده است.
فراهنگ**3079**1027

سرخط اخبار فرهنگ