بلگراد با هر كشوري مي تواند همكاري كند

بلگراد-ايرنا- معاون اول نخست وزير و وزير امور خارجه صربستان در باره برگزاري رزمايش نظامي مشترك صربستان و روسيه با عنوان «برادري اسلوونيايي 2015» گفت، بلگراد بر اساس منافع ملي خود مي تواند با هر كشوري همكاري كند.

به گزارش ايرنا به نقل از (تانيوگ) خبرگزاري رسمي صربستان، «ايويتسا داچيچ» با اشاره به اينكه در مقر سازمان پيمان آتلانتيك شمالي (ناتو) هيچ كس در خصوص مخالفت با مشاركت صربستان در تمرينات نظامي با روسيه مطلبي نگفته است، تاكيد كرد كه يك تمرين نظامي با روسيه را نمي توان در مقابل تمرينات متعدد با ديگر كشورها مقايسه كرد.
وي با تاكيد بر اينكه صربستان بارها در مانور هاي نظامي با كشورهاي غربي شركت كرده است، گفت: ما اين حق را داريم كه با هر كسي كه بخواهيم همكاري كنيم. صربستان كشور مستقلي است و حق انتخاب همكاري با هر كسي را دارد.
وزير امورخارجه صربستان با بيان اينكه بلگراد در مسير عضويت در اتحاديه اروپا گام بر مي دارد، گفت، همه مي دانند صربستان با كشورهاي غربي بيشتر از روسيه همكاري دارد.
وي خاطر نشان كرد، صربستان اخيرا با ناتو براي توسعه همكاري توافق كرده است.
معاون اول نخست وزير صربستان همچنين با تاكيد بر اينكه در مقر ناتو حتي يك كلمه در باره مخالفت با مشاركت صربستان در رزمايش نظامي با روسيه نشنيده است، گفت: پس چه كساني براي ما سخنراني گذاشته اند؟ اتحاديه اروپا يك بلوك نظامي نيست.
وزير امور خارجه صربستان با اشاره به اين كه بلگراد بايد از منافع ملي خود حفاظت كند در مورد درخواست كوزوو براي عضويت در يونسكو گفت: بايد با وزراي امور خارجه كشورهايي كه استقلال كوزوو را به رسميت نشناخته اند، گفت و گو كرد، نمي شود با آنها نزاع كرد.
وي افزود: نزاع با دوستان سنتي براي عضويت در اتحاديه اروپا و يا عضويت در جاي ديگر براي صربستان به معناي خودكشي سياسي است.
روسيه، شريك راهبردي صربستان است، مسكو در سه سال گذشته با اعطاي وام هاي 800 و 500 ميليون دلاري و سرمايه گذاري در طرح هاي مختلف از جمله انرژي و زير ساختاري، صربستان را در زمينه اقتصادي و تجاري ياري كرده است.
براساس آمارهاي تجاري و اقتصادي، صربستان در فاصله زماني 2007 تا 2013 صادرات بيشتري به كشورهاي عضو اتحاديه اروپا نسبت به روسيه داشته است.
اتحاديه اروپا در اين فاصله زماني 9.2 ميليارد يورو در صربستان سرمايه گذاري كرده و سرمايه گذاري روسيه در صربستان در همين زمان بالغ بر 2.5 ميليارد يورو بوده است.
صربستان اكنون كه اتحاديه اروپا و آمريكا به خاطر مساله اوكراين، روسيه را مورد تحريم قرار داده اند، تلاش كرده حجم صادرات خود را به ويژه در زمينه هاي كشاورزي و دامداري به روسيه افزايش دهد.
روسيه، شريك تجاري مهم صربستان تلقي مي‌شود. مواد خام حامل‌هاي انرژي و توليدات ماشين‌سازي، بخش اعظم تجارت ميان روسيه و صربستان محسوب مي‌شود.
اروپام**436**1613

سرخط اخبار جهان