معاون سازمان ميراث فرهنگي: 32 هزار اثر تاريخي در كشور به ثبت رسيده است

قم - ايرنا - معاون توسعه مديريت گردشگري سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، از ثبت 32 هزار اثر تاريخي در سراسر كشور خبر داد.

به گزارش ايرنا، سميع ‎الله حسيني مكارم روز چهارشنبه در برنامه بازديد تعدادي از مديران سازمان هاي مختلف كشور از منطقه نمونه گردشگري كاروانسراي ديرگچين قم در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در حال حاضر يكصد هزار سايت، محوطه و بناي تاريخي در كشور شناسايي شده است.
وي در ادامه با اشاره به توسعه زيرساخت هاي زيارتي در اين استان گفت: بالغ بر دو ميليون و 300 هزار نفر از گردشگران كشور، گردشگران زيارتي هستند كه اين افراد عمدتا به شهرهاي مقدس قم و مشهد سفر مي كنند، از اين رو بايد توسعه زيرساخت هاي گردشگري براي جذب اين افراد فراهم شود.
وي افزود: پنج ميليون گردشگر خارجي وارد كشور مي شوند كه بايد زيرساخت هاي لازم براي افزايش تعداد گردشگران به 25 ميليون نفر در پايان برنامه پنجم توسعه فراهم شود.
معاون سازمان ميراث فرهنگي با اشاره به اينكه كاروانسراي ديرگچين مادر كاروانسراهاي ايران است گفت: اين كاروانسرا جزو نفايس ملي است كه مي توان از اين ظرفيت فرهنگي و تاريخي براي توسعه زيرساخت هاي گردشگري بهره مند شد.
حسيني مكارم با اشاره به وضعيت منطقه نمونه ديرگچين گفت: اين منطقه جزو مناطق گردشگري نمونه است كه بدون مطالعات جامع به عنوان منطقه گردشگري معرفي شده و در حال حاضر مشكلات اين منطقه در حال بررسي است.
وي با بيان اينكه از سرمايه گذاران در بخش گردشگري حمايت مي كنيم گفت: براي سرمايه گذاران خارجي و داخلي تسهيلاتي ارايه خواهيم كرد تا بتوانند در اين زمينه فعاليت كنند و ضمن اينكه باعث توسعه زيرساخت هاي گردشگري مي شوند براي كشور از لحاظ اقتصادي و اشتغالزايي مفيد هستند.

** 70 هزار هنرمند صنايع دستي در كشور بيمه هستند
مديركل حمايت از توليد معاونت صنايع دستي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري نيز در اين بازديد از بيمه بيش از 70 هزار هنرمند صنايع دستي در كشور خبر داد.
فريدون ميرزالو اظهار داشت: اين تعداد افراد از خدمات بيمه استفاده مي كنند ضمن اينكه 35 هزار نفر هنرمند صنايع دستي در نوبت براي بيمه هستند.
وي افزود: وضعيت هنرمندان صنايع دستي درحال بررسي است تا افرادي كه شامل قوانين استفاده از بيمه نمي شوند از اين چرخه خارج شده و هنرمندان بيمه شوند.
وي با اشاره به اينكه صنايع دستي استان قم بايد تقويت شود گفت: اين استان در توليد صنايع دستي ضعيف است و داراي چند صنايع دستي شاخص از جمله خر مهره، انگشتر سازي، سفال و ساير هنرها است كه بايد براي معرفي اين صنايع و تقويت آنها به صورت جدي وارد شود.
ميرزالو افزود: سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري كشور با ارايه تسهيلات از هنرمندان حمايت مي كند.
وي ادامه داد: برگزاري نمايشگاه ها براي حضور هنرمندان صنايع دستي از جمله اقدامات اين سازمان است كه بايد هنرمندان با تقويت آثار خود در جهت معرفي صنايع دستي در اين نمايشگاه ها حضور پيدا كنند.

** 247 منطقه نمونه گردشگري طرح جامع دارد
همچنين مديركل زيرساخت ها و مناطق نمونه گردشگري سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري در اين بازديد از طرح جامع 247 منطقه نمونه گردشگري در كشور خبر داد.
جلال تاجيك با اشاره به اينكه يك هزار و 170 منطقه به عنوان منطقه نمونه گردشگري معرفي شده است گفت: از اين تعداد 247 منطقه طرح جامع دارد و 105 منطقه نمونه گردشگري در سراسر كشور داراي پيشرفت فيزيكي مختلفي هستند.
وي افزود: ساماندهي مناطق نمونه گردشگري در دستور كار قرار گرفته است تا بررسي شوند، چراكه برخي از مناطق بدون مطالعه و برنامه ريزي به عنوان منطقه نمونه گردشگري انتخاب شده اند و در حال حاضر با مشكل مواجه هستند.
تاجيك از واگذاري بناهاي تاريخي به بخش خصوصي خبر داد و گفت: واگذاري اين بناها در دستور كار است و اخيرا نزديك به هشت بناي تاريخي به مدت 11 الي 20 سال به مزايده گذاشته شده است.
وي با بيان اينكه كاروانسراي ديرگچين براي استان قم از لحاظ اقتصادي سودآور است گفت: اين كاروانسرا مادر كاروانسراهاي ايران است و به دليل قرار گرفتن در محور قم - گرمسار مي تواند براي استان سودآور باشد.
كاروانسراي دير گچين مربوط به دوره ساساني - دوره صفوي در شهرستان قم، بخش مركزي، كيلومتر 60 بزرگراه قم - گرمسار واقع شده است؛ اين اثر تاريخي سال 1382با شماره ثبت 10408 به عنوان يكي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است. ك/3
/8138/ 1175 /1596