بخش فارسی خبرگزاری آناتولی آغاز به كار كرد

تهران- ایرنا- بخش فارسی خبرگزاری آناتولی (خبرگزاری رسمی تركیه) با حضور رضا هاكان تكین سفیر این كشور در تهران و محمد خدادی مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) و تعدادی از مدیران مسوول و روزنامه نگاران ایرانی و ترك، آغاز به كار كرد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، رضا هاكان تكین سفیر تركیه در تهران در مراسم آغاز به كار بخش فارسی خبرگزاری آناتولی تركیه كه بعد ازظهر امروز در محل دفتر این خبرگزاری در تهران برگزار شد، گفت: آغاز به كار بخش فارسی خبرگزاری آناتولی گامی بزرگ است زیرا كه در دنیای امروز رسانه ها در روابط مردم و كشورها نقش مهمی را ایفا می كنند.
وی تصریح كرد كه نباید تحولات كشورها و اوضاع منطقه ای را از طریق رسانه های خارجی دنبال كنیم و از این منظر اقدام خبرگزاری آناتولی به فهم دقیق تر مردم ایران و تركیه از یكدیگر كمك می كند.
بخش فارسی، نهمین زبان خارجی است كه خبرگزاری آناتولی تركیه اقدام تولید و انتشار خبر، عكس و فیلم به آن می كند.
سفیر تركیه در تهران تاكید كرد كه اطمینان دارد خبرگزاری هایی مانند آناتولی و ایرنا می توانند نقش سازنده ای را در روابط بین تهران و آنكارا ایفا كنند.

** مردم ایران و تركیه در نزدیكی روابط، از مسوولین جلوتر هستند
محمد خدادی مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) نیز در این مراسم اظهار داشت: مردم ایران و تركیه نسبت به مسوولین خود در نزدیكی روابط، جلوتر هستند و ما به عنوان رسانه وظیفه داریم تا دین خود را در این خصوص در قبال مردم به انجام رسانیم.
وی آغاز به كار بخش فارسی خبرگزاری آناتولی تركیه را اقدامی بسیار خوب توصیف كرد و افزود: امروز روزی است كه امكان نزدیك شدن انسان ها به یكدیگر را به ویژه اینكه این انسان ها، مردم ایران و تركیه هستند، فراهم كرده است.
مدیرعامل ایرنا همچنین از تمامی مسوولین و خبرنگاران بخش فارسی خبرگزاری آناتولی برای سفر به ایران دعوت كرد.
متین موتان اوغلو معاون مدیرعامل خبرگزاری آناتولی كه به طور ویدئو كنفرانس از دفتر استانبول این خبرگزاری در این مراسم سخنرانی می كرد نیز طی سخنانی گفت: افتتاح بخش فارسی خبرگزاری آناتولی برای ما بسیار حائز اهمیت است زیرا هدف ما از ایجاد این بخش، انتقال صحیح تر و سریع تر اخبار بین دو كشور است.
وی ابراز امیدواری كرد كه آغاز به كار بخش فارسی خبرگزاری آناتولی به صلح و دموكراسی در منطقه كمك كند.

** نقش مهم رسانه ها در نزدیكی و دوری روابط دو كشور
الیاس حضرتی مدیر مسوول روزنامه اعتماد دیگر سخنران این مراسم بود و در سخنان خود تاكید كرد: یك رسانه می تواند باعث وحدت ملت ها و تحكیم روابط در سیاست خارجی كشورها و همچنین برعكس آن شود.
وی ابراز امیدواری كرد كه انتشار اخبار از بخش فارسی خبرگزاری آناتولی یادآور وحدت تاریخی دو كشور و روابط همه جانبه تهران- آنكارا باشد و به تحكیم مناسبات دو جانبه كمك كند.
حضرتی خاطرنشان كرد: امروز هیچ راهی نداریم به جز آنكه كشورهای مسلمان هر روز وحدت خود را بیش از گذشته حفظ كرده و تحكیم بخشند و رسانه ها در این زمینه ماموریت و رسالت سنگینی دارند.
حكمت گوگ مسوول اخبار فارسی خبرگزاری آناتولی نیز ضمن خیر مقدم به مهمانان و حاضرین در این مراسم گفت: امروز اولین گام را با هدف آگاه كردن دو ملت دوست و برادر ایران و تركیه از طریق یك كانال فارسی قابل اعتماد برداشته ایم.
وی با بیان اینكه خبرگزاری آناتولی اخبار را به شكلی بی طرفانه و صحیح در اختیار رسانه های ایرانی و ترك قرار خواهد داد، اظهار داشت: امروز قدمی در ظاهر كوچك ولی در ابعاد سیاسی، تاریخی، تمدنی و فرهنگی بزرگ و مهم در روابط بین دو كشور ایران و تركیه بر می داریم.
بخش فارسی خبرگزاری آناتولی تركیه قرار است خبر، عكس و فیلم را از تهران و استانبول منتشر كند.
فراهنگ**9129 /1449