7.2 میلیارد تلفن همراه متعلق به 4.9 میلیارد كاربر در جهان

تهران - ایرنا- طبق آخرین آمار جهانی تعداد مشتركان تلفن همراه 7.2 میلیارد نفر برآورد شده است. البته رقم واقعی افراد 4.9 میلیارد نفر است.

زمانی هشدارها درباره انفجار اطلاعات بود. اینك به نظر می رسد باید این پیام را به انفجار گوشی های همراه از نظر حجم داده، اصلاح كرد. به گزارش ایرنا از پایگاه خبری Ericsson تعداد مشتركان ثبت شده شبكه های پرسرعت موبایل در نیمه دوم سال 2015 در جهان از مرز 3 میلیارد گذشت و ترافیك داده موبایل ها در مقایسه با زمان مشابه سال قبل 55 درصد افزایش نشان می‌دهد.
طبق این گزارش، مجموع شمار مشتركان تلفن همراه به 7.2 میلیارد مشترك رسیده است. البته این گزارش تاكید می كند كه در واقع 4.9 میلیارد نفر مشترك وجود دارد. چرا كه بعضی افراد بیش از چند خط و اشتراك دارند.
كارشناسان از رشد 5 درصدی این آمار اظهار رضایت كرده اند؛ چرا كه نشانگر رشد استفاده از فناوری در نقاط كمتر توسعه یافته جهان است. مقام اول هند در این فهرست با افزایش 12 میلیونی،‌ میانمار با بیش از 5 میلیون و نیجریه 4 میلیون، موید این برداشت است. آمریكا با 4 میلیون افزایش و بنگلادش با بیش از سه میلیون در رده های بعدی اند.
نكته جالب توجه آنكه در این گزارش اطلاعاتی درباره چین نیامده است. علت آن است كه اپراتورهای چینی شماره های غیرفعال و سیمكارت های با یك صاحب واحد را حذف و پاك می كند. در انگلستان هم اگر طی سه ماه مشتركی برای اپراتور درآمدی نداشت، جزو آمار نمی‌آید و غیرفعال می‌شود.
شركت اریكسون كه خود دیگر در زمینه تولید تلفن همراه فعال نیست، تعداد گوشی های فروخته شده در همین بازه زمانی را 340 میلیون دستگاه اعلام كرد. از این رقم 45 درصد آن را اسمارت فون ها تشكیل می دهند.
كارشناسان علل عمده افزایش ترافیك داده های موبایل را رشد كاربرد سرویس های ویدئویی، در كنار افزایش فشار بر اپراتورها برای خرید و به كار گیری طیف های رادیویی بیشتر، می دانند.
اریكسون در گزارش خود مجموع ترافیك ماهیانه آپ لینك و و داون لینك جهانی را 4 هزار پتابایت اعلام كرده است. یك پتابایت معادل 1024 ترابایت و یا حدود یك میلیون گیگابایت است.
علمی **2043**1599