پدافند هوایی ایران هواپیماهای جاسوسی را در ارتفاع 60 هزار پایی رصد می كند

مشهد - ایرنا - فرمانده منطقه پدافند هوایی امام رضا(ع) در شمال شرق كشور گفت: با بهره گیری از سامانه های پیشرفته پدافند هوایی ساخت داخل، هواپیماهای جاسوسی پیشرفته رادارگریز تا ارتفاع 60 هزار پایی كشف و رصد می شوند.

امیر سرتیپ دوم ستاد عبدالله رشادی روز دوشنبه در آستانه دهم شهریور روز پدافند هوایی در نشست خبری افزود: هم اكنون تحركات هواپیماهای جاسوسی آمریكا در مناطقی مانند شمال افغانستان، خلیج فارس و دریای عمان در تیررس كامل سامانه های راداری پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران هستند.
وی گفت: سامانه های پیشرفته راداری پدافند هوایی بدون هیچ مشكلی هواپیماهای جاسوسی آواكس را رصد می كنند و هر هواپیما در اسرع وقت و كمتر از دو دقیقه شناسایی می شوند.
فرمانده منطقه پدافند هوایی امام رضا(ع) در شمال شرق افزود: همه فضای كشور از جمله منطقه شمال شرق در امنیت كامل قرار دارد و هیچ مشكلی از این جهت وجود ندارد.
وی ادامه داد: همه تحركات هوایی در آسمان ایران و تا مسافت زیادی در كشورهای همسایه در تیررس كامل سامانه های راداری و پدافندی كشورمان اعم از پستهای دیده بانی، رادارهای تاكتیكی و برد كوتاه و سایتهای موشكی قرار دارد.
امیر سرتیپ رشادی گفت: رادارهای پدافند هوایی همه تحركات هواپیماها و به خصوص ورودی به كشور را تحت كنترل كامل قرار داده و اشراف كاملی تا عمق زیاد در داخل كشورهای هم مرز شامل افغانستان و تركمنستان دارد لذا حركت هیچ هواپیمایی از تیررس رادارهای این منطقه دور نمی ماند.
وی افزود: هر هواپیمایی پیش از نزدیك شدن به مرزهای ایران باید در اسرع وقت اطلاعات لازم را به سامانه های راداری و پدافند هوایی اطلاع دهد لذا با هر هواپیمایی كه شناسایی نشود مانند هواپیمای دشمن برخورد می شود.
فرمانده منطقه پدافند هوایی امام رضا(ع) در شمال شرق كشور ادامه داد: پدافند هوایی متناسب با تهدیدات مختلف و از جمله تهدیدات روز در آمادگی كامل برای دفاع از كشور در مقابل تعدی احتمالی دشمنان قرار دارد.
وی آمادگی تجهیزات راداری و پدافند هوایی شمال شرق را در رصد هواپیماهای بدون سرنشین(پهپاد) و مقابله با موشكها و به خصوص موشكهای كروز بسیار خوب توصیف كرد.
امیر رشادی گفت: هم اكنون همه فضای هوایی ایران و به تبع آن شمال شرق كشور در امنیت كامل قرار دارد و مشكلی از این حیث وجود ندارد.
وی افزود: امنیت كامل هوایی ایران توسط قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء و مناطق تحت پوشش آن انجام می شود و تمام پدافند هوایی سایر نیروهای مسلح اعم از سپاه، نیروی انتظامی و نیروی زمینی ارتش تحت پوشش شبكه یكپارچه راداری عملیاتی قرار دارند.
فرمانده پدافند هوایی شمال شرق كشور در ادامه گفت: تعمیر و بازسازی تجهیزات راداری و پدافند هوایی توسط متخصصان این منطقه انجام و متناسب با شرایط بومی و تجهیزات روز بهینه می شوند.
وی همچنین با انتقاد از درج نشدن روز دهم شهریور به عنوان روز پدافند هوایی در تقویم ملی اظهارداشت: با وجود آنكه رهبر معظم انقلاب اسلامی و فرمانده كل قوا دهم شهریور 1387 دستور تشكیل قرارگاه پدافند هوایی را صادر كردند، مسوولان و دست اندركاران انتشار تقویم ملی به این مساله توجه نداشته اند و این برای ما قابل قبول نیست.
استانهای خراسان رضوی، خراسان شمالی و بخشهایی از استان گلستان تحت پوشش منطقه پدافند هوایی شمال شرق امام رضا(ع) قرار دارند.ك/2
2095/1858/1772