رسوایی قضایی؛ شنود مكالمات تلفنی توسط سازمان امنیت ملی آمریكا حكم برائت گرفت

تهران - ایرنا - دادگاه تجدیدنظر ایالات متحده حكمی را كه در سال 2013 علیه سازمان امنیت ملی این كشور صادر شده بود و این سازمان را از شنود مكالمات تلفنی كاربران منع می كرد، نقض كرد.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از رویترز، علت نقض این حكم توسط دادگاه تجدید نظر، عدم توانایی خواهان در اثبات ادعای او مبنی بر گردآوری اطلاعات خصوصی او از طریق برنامه مورد استفاده سازمان امنیت ملی اعلام شد.
روز جمعه گذشته دو نفر از قضات دادگاه تجدیدنظر ایالات متحده با بیان این كه پس از بررسی مدارك و دلایل ابراز شده، قانع نشدند كه سوابق مكالمات تلفنی خواهان از طریق نرم افزار مورد استفاده سازمان امنیت ملی این كشور گردآوری شده است، حكم صادره از دادگاه بدوی در خصوص منع شنود مكالمات شهروندان توسط این سازمان را بی پایه و اساس دانستند و در نتیجه حكم مذكور نقض شد. لازم به ذكر است كه دادگاه تجدیدنظر ایالات متحده با حضور سه قاضی تشكیل و اقدام به صدور رای می كند.
خواهان این پرونده یك فعال محافظه كار به نام لری كلیمن است كه بر اساس رای قضات، نتوانسته مدارك مستدل و صریحی مبنی بر گردآوری اطلاعات تماس های تلفنی خود توسط نرم افزار مورد استفاده سازمان امنیت ملی ارائه كند.
بر اساس اظهارات قضات پرونده، با وجود این كه ممكن است چنین مقرراتی موجب رنجش یا ناامیدی شهروندان كنجكاو شود، اجرای آن ها به هیچ عنوان غیرقانونی یا نا مشروع نیست.
شنود مكالمات تلفنی در آمریكا نه تنها حریم خصوصی در میان بیش از 300 میلیون نفر آمریكایی را از بین برده است بلكه شنود مكالمات تلفنی مسوولان عالی رتبه دیگر كشورها توسط سازمان امنیت ملی آمریكا و بسیاری از نهادهای جاسوسی این كشور اعم از روسای جمهور، دیپلمات ها و سایر مقام های دیگر كشورها روابط آمریكا را به ویژه با برخی از كشورهای اروپایی و آمریكایی از جمله آلمان و برزیل در هاله ای از عدم اعتماد قرار داده است. پس از افشاگری اسنودن در مورد شنود مكالمات تلفنی تعداد زیادی از روسای جمهور كشورها ازجمله آنگلا مركل رییس جمهوری آلمان و دیلما روسف رییس جمهوری برزیل، این دو كشور ضمن اعتراض به این گونه اقدامات در عرصه روابط بین الملل تاكنون فعالیت های گسترده ای برای مقابله با این نوع جاسوسی انجام داده اند.
علمی (6) ** 9259**1599