۹ شهریور ۱۳۹۴،‏ ۹:۵۵
کد خبر: 81741635
۰ نفر
كاهش 10 درصدی خطرحمله قلبی با چرت نیمروزی

تهران-ایرنا-نتایج یك تحقیق نشان می‌دهد كه خوابیدن به مدت نیم ساعت یا كمی بیشتر در میانه روز می تواند فشار خون را پایین آورده در نتیجه سبب كاهش خطر حمله قلبی تا 10 درصد شود.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا از هلث، بر اساس این تحقیق كه نتیجه‌‌ آن در كنگره انجمن اروپایی متخصصان قلب (كاردیولوژی) ارائه شده،هر چند میزان كاهش فشار خون در میان كسانی كه در میانه روز می‌خوابند، اندك است، اما همین مقدار می‌تواند 10 درصد خطر بروز عوارض قلبی و وریدی را كاهش دهد.
این تحقیق در بیمارستان اسكلپیه‌یون وولا در آتن، پایتخت یونان انجام شده و در آن پژوهشگران حدود 400 فرد میانسال با فشار خون بالا را مورد مطالعه قرار داده‌اند.
دكتر مانولیس كالیستراتوس، در هنگام ارائه این تحقیق گفت كه ساعات كار اداری و فرهنگ كاری مدرن، استراحت نیم‌روزی را تقریبا از دور خارج كرده است او این سوال را مطرح كرد كه آیا خواب قیلوله تنها یك رسم سنتی است یا واقعا برای بدن سودمند است.
پژوهشگران این تحقیق همچنین دریافته‌اند كه خواب نیمروزی سرعت ضربان قلب را تا 11 درصد و همین طور قطر دهلیز چپ قلب را تا پنج درصد كاهش می‌دهد.
به گقته دكتر كالیستراتوس یافته‌های تحقیق نشان داده است كه نه تنها چرت كوتاه نیمروزی می‌تواند به كاهش فشار خون منجر شود، بلكه خواب طولانی‌تر حتی می‌تواند مفیدتر باشد.
علمی **1354**1440