۹ شهریور ۱۳۹۴،‏ ۷:۰۸
کد خبر: 81741444
۰ نفر
كیهان: امروز چه وقت تعطیل مجلس است؟!

تهران – ایرنا- روزنامه كیهان روز دوشنبه نهم شهریور ماه با یادآوری سخنان امام خمینی (ره) در 33 قبل با تیتر 'امروز چه وقت تعطیل مجلس است؟!' نسبت به تعطیلی مجلس انتقاد كرد.

به گزارش ایرنا، در بخشی از این خبر آمده است:‌
33 سال پیش در چنین روزی حضرت امام راحل به نمایندگان مجلس كه قصد سفر حج داشتند، نهیب زدند كه در چنین شرایط حساسی وقت تعطیل كردن مجلس نیست. رهنمودی كه می تواند مخاطب آن نمایندگان فعلی مجلس شورای اسلامی نیز باشند.
سرویس سیاسی-تیرماه سال جاری بین 1+5 و دولت توافقی حاصل شد كه به تعبیری می تواند مهم‌ترین موضوع تاریخ معاصر كشور ما قلمداد شود، چرا كه سرنوشت برخی از مسائل مهم كشور در حال و آینده منوط به مفاد و بندهایی است كه در برجام ذكر آن رفته و از سوی دیگر با وجودی كه كنگره آمریكا در ماه های گذشته برای بررسی این متن به دست آمده نهایت تلاش و كوشش را انجام می‌دهد و اوباما در تلاش است كه نمایندگان آمریكا را برای تصویب برجام قانع كند، مجلس شورای اسلامی با نهایت تاسف در سه ماه گذشته بارها به مدت طولانی و به عناوین مختلف از جمله تعطیلی تابستانی نمایندگان و نیز سركشی به حوزه‌های انتخابیه تعطیل شده است!
نمایندگان در اظهارات خود با اذعان بر این نكته كه وظیفه مجلس در بررسی برجام بسیار سنگین و غیرقابل اغماض است اظهار داشته اند كه قوانین داخلی مجلس به آنها اجازه می‌دهد كه پس از سه هفته كاری برای سركشی به حوزه‌های انتخابیه رفته و تعطیلات تابستانی نیز در این آئین‌نامه پیش‌بینی شده است .
هفته گذشته بود كه بیش از 50 نماینده از هیئت رئیسه مجلس درخواست كردند با تغییر در زمان تعطیلات تابستانی، فرصت رسیدگی به برجام را از بهارستان نگیرند اما هیئت رئیسه با این قضیه مخالفت كرد و مجلس عملا تا پایان شهریورماه جلسه‌ای نخواهد داشت. این تعطیلات طولانی در حالی است كه دولت به ارائه برخی دلایل و توجیهات غیرقابل قبول تاكنون از ارائه لایحه برجام به مجلس خودداری كرده و معتقد است چیزی در مذاكرات هسته ای امضا نشده كه نیاز به تصویب مجلس داشته باشد!
كیهان طی گزارش‌های متعددی نسبت به این قضیه واكنش نشان داده و اعلام كرده بود تعطیل كردن مجلس در این شرایط خطیر و حساس به مصلحت نیست و نهادی كه به فرموده حضرت امام راحل در راس امور كشور است، باید توجه و زمان بیشتری را صرف رسیدگی به موضوع برجام كند.
این روزنامه افشاگری ادوارد اسنودن با تیتر بن لادن زنده است و از آمریكا حقوق ماهانه می گیرد را بهانه ای برای انتخاب تصویر بن لادن به عنوان عكس نخست خود كرده است .
در خبر مربوط به این عكس آمده است:‌
افشاگر معروف آمریكایی در تازه‌ترین افشاگری‌های خود علیه آمریكا اعلام كرده است، اطلاعاتی در دست دارد كه نشان می‌دهد، رهبر القاعده زنده است و از آمریكا حقوق ماهانه می‌گیرد.
به گزارش وال استریت ایتالیا، ادوارد اسنودن، مامورسابق سیا كه چند سالی است علیه آمریكا افشاگری‌های تكان‌دهنده‌ای می‌كند، در تازه‌ترین افشاگری‌های خود اعلام كرده كه بن‌لادن، رهبر سابق القاعده، زنده است و با حقوق ماهانه معادل 100 هزار دلار كه دولت آمریكا به وی پرداخت می‌كند، در جزایر«باهاماس» یك «زندگی اشرافی» به راه انداخته است.اسنودن كه از ترس جانش به روسیه پناهنده شده گفت مداركی در اختیار دارد كه نشان می‌دهد، سیا یا اداره امنیت ملی آمریكا همچنان به بن لادن حقوق می‌دهد كه این مبلغ از طریق واسطه‌هایی مانند تجار و سازمان‌های مختلف به حساب بانكی وی واریز می‌شود. مأمور پیشین سیا این را هم گفت كه مطمئن نیست بن لادن دقیقا در كجای این جزیره زندگی می‌كند اما در سال 2013 وی در سكوت خبری، به همراه پنج زن و فرزندانش در این جزیره زندگی می‌كرد.
ایالات متحده آمریكا در سال 2011 مدعی شد طی یك عملیات پیچیده! موفق شده بن لادن را در خاك پاكستان شكار كند. آمریكا حتی تصاویری از دولتمردان این كشور را كه در حال تماشای عملیات قتل بن‌لادن هستند، منتشر كردند تا باور آن برای همگان راحت‌تر شود! اما از آنجایی كه این كشور هیچ گاه حاضر به انتشار تصاویر جسد بن لادن نشد و در مقابل ادعا كرد، جسد این تروریست را به دریا انداخته، بسیاری از مردم مرگ وی را باور نكردند. این مسئله نشان می‌دهد، امثال بن لادن ابزار دست آمریكایی‌ها برای پیشبرد اهداف كثیفشان در منطقه است و اینكه گفته می‌شود، داعش نیز ساخته و پرداخته آمریكا و رژیم صهیونیستی است، حرف بیهوده‌ای نیست.

روزنامه كیهان در ستون یادداشت روز خود كه به قلم محمد ایمانی به رشته تحریر درآمده به مذاكرات پرداخته و با تیتر دوش آب سرد وسط جنگ سخنان رییس جمهوری در جمع مردم همدان را مورد واكاوی قرار داده است.
در بخشی از این یادداشت آمده است:‌
آقای روحانی سه‌شنبه گذشته در جمع مردم همدان گفت: «با مذاكره و توافق توانستیم سایه شوم جنگ را از سر مردم برداریم». این گزاره درست باشد یا نادرست، یك پیش فرض مسلم را باخود دارد؛ «آمریكا دشمن ماست و می‌خواسته به ملت ما شلیك كند». در جبهه مقابل، باراك اوباما ضمن اینكه تصریح می‌كند به اعتبار جنگ عراق و افغانستان، چشم‌انداز هر نوع جنگی آن هم با ایران، پر هزینه و تیره و تار است، تأكید می‌ورزد «مواضع انقلابی ایران آزار دهنده است... در بحبوحه جنگ سرد با شوروی وارد مذاكره شدیم و ناچار بودیم در آن توافق موشكی، امتیازاتی بدهیم اما در نهایت ما بدون شلیك یك گلوله به سمت شوروی، برنده جنگ سرد شدیم». مفهوم دیگر این سخن آن است كه ما به شوروی، از موقعیت و گاردی كه تصور نمی‌شد، ضربه زدیم و نه از جبهه نظامی كه امكان پیروزی فراهم نبود. عراق و سوریه و یمن كوچك، گواهانی بر ناتوانی آمریكا و متحدان اوست.
رهبر معظم انقلاب در دیدار هیئت دولت چند دغدغه و اولویت را مورد تأكید قرار دادند. 1- دشمنی دشمن را فراموش نكنیم 2- حفظ شتاب علمی 3- فرهنگ 4- مسئله اقتصاد كه از همه فعلی‌تر و نقدتر است. فرمودند «یك نكته در تمام شدن مسئله هسته‌ای جزو نگرانی‌ها و دغدغه‌های بنده است و آن این است كه ما توجه كنیم به هدف‌هایی كه دشمنان صریح جمهوری اسلامی در ذهن خودشان می‌پرورانند... مسلم است كه دشمنی‌های دشمنان از اول انقلاب تا حالا كاسته نشده... منتها خب كارها تطور پیدا كرده، یك وقت یك جور دشمنی می‌كردند و ضربه می‌زدند، حالا با ابزار دیگری. این را مطلقاً همه مسئولین دستگاه‌های مختلف توجه داشته باشند كه ما در داخل نقشه طراحی شده دشمن قرار نگیریم و بازی نكنیم؛ كه فلان تصمیمی كه ما می‌گیریم در زمینه سیاست و اقتصاد و تجارت و فرهنگ، كمك بكند به آن بسته تعیین شده دشمن كه ما از حرف‌ها و نوشته‌های اینها می‌توانیم مقاصدشان را بفهمیم... حالا مادر مقابل این دشمنی چه كار باید بكنیم، آن بحث دیگری است اما دشمنی را فراموش نكنیم... عمده این است كه فراموش نكنیم در مقابل ما یك جبهه‌ای وجود دارد كه بنای بر دشمنی دارد... كاری كه علی‌العجاله باید كرد این است كه در اتخاذ مواضع انقلابی باید صراحت داشت یعنی رو دربایستی نكنیم... چند روز قبل از این گفتم كه اینها درصدد نفوذند، در صدد رخنه‌اند... مسئله دیگر مسئله فرهنگ است... گاهی اوقات مشكلات فرهنگی موجب شده كه من شب خوابم نبرده؛ به خاطر مسائل فرهنگی. یعنی اهمیت مسائل فرهنگی این جور است...».

این روزنامه در ستون اخبار ویژه خود به سخنان زیباكلام با تیتر پاسخ رئیس‌جمهور به كیهان قانع‌كننده نبود پرداخته است.
در بخشی از این خبر آمده است:‌
پاسخ رئیس‌جمهور به سوال كیهان حتی حامیان روحانی و دولت را هم قانع نكرد.
روزنامه آرمان در تحلیلی به قلم صادق زیبا‌كلام، ضمن اینكه از نفس مصاحبه روحانی با خبرنگاران ستایش كرد اما نوشت: در یك جمع‌بندی كلی باید گفت كه پاسخ یا درست‌تر گفته باشیم استدلال آقای روحانی در پاسخ به كیهان كه چرا توافق وین به مجلس نباید برود خیلی مستدل و قانع‌كننده نبود.
ایشان در پاسخ روزنامه كیهان گفتند كه هیچ یك از شش كشور دیگر مذاكره‌كننده با ایران هم توافق وین را به پارلمان‌‌هایشان نفرستاده‌اند.
این حرف البته تا حدودی درست است اما نباید فراموش كنیم بزرگترین مشكلی كه رئیس‌جمهور آمریكا با آن روبه‌روست بررسی توافق وین در كنگره و سنای آمریكاست. در عین حال این زمزمه كه مجلس در راس امور كشور نباشد و متاسفانه از چند سال قبل در كشور شاهد آن بودیم به هیچ‌رو شیوه درستی نیست. ممكن است در خصوص توافق وین استثنائا حق با آقای روحانی باشد اما این درست نیست كه مجلس هیچ اشراف و هیچ مداخله‌ای در خصوص برنامه‌های هسته‌ای كشور نداشته باشد.
یادآور می‌شود رئیس‌جمهور در پاسخ كیهان این‌گونه استدلال كرد كه چون چیزی امضاء نكرده‌ایم، بنابراین نباید لایحه‌ای هم درباره توافق هسته‌ای (برجام) برای بررسی و تصویب به مجلس بفرستیم. این استدلال از چند جهت ضعیف و سست است. 1- رهبر معظم انقلاب در پاسخ به نامه رئیس‌جمهور، بر ضرورت ملاحظه و بررسی دقیق برجام در مجاری قانونی و بستن راه‌های نقض طرف بدعهد غربی «در صورت تصویب» تاكید كردند. 2- ملاك عرضه توافق‌های خارجی برای بررسی و تصویب در مجلس، امضاء آن نیست بلكه «ایجاد تعهد برای كشور» است. ضمن اینكه امضا صرفا به مفهوم اصطلاحی كه كشیدن چند خط می‌باشد نیست، بلكه وقتی نمایندگان رسمی یك كشور با نمایندگان كشور یا كشورهای دیگر توافقی اجرایی را اعلام كردند، این خود الزام‌آور است. كه اگر غیر از این باشد، باید پرسید ما چرا محدودیت‌ها و تعهدات برجام را اجرا می‌كنیم؟ طبق اصل 77 قانون اساسی «عهدنامه‌ها، مقاوله‌نامه‌ها، قراردادها و موافقت‌نامه‌های بین‌المللی باید به تصویب مجلس برسد» و طبق پاسخ شورای نگهبان به استفساریه، هر نوع توافقی كه برای كشور ایجاد تعهد كند شامل ماده 77 قانون اساسی می‌شود. بدیهی است اطلاق الفاظی مانند «داوطلبانه» یا «توافق اجرایی» و... هیچ تفاوتی در ماهیت تعهدات سند وین ایجاد نمی‌كند و ادبیات برجام نیز الزام‌آور است و نه اقدامات داوطلبانه؛ اگر چنین بود، اصلا نباید اجرا می‌شد!
3- آقای روحانی در مصاحبه مطبوعاتی می‌گوید، آنچه در برجام انجام می‌گیرد، نسبت به معاهده NPT بوده كه می‌گویند شما درست اجرا كرده‌اید یا نه؟ ما می‌گوییم درست اجرا كرده‌ایم، اما یك عده‌ای مخالف ما بودند و اعلام كردند كه درست اجرا نمی‌كنیم. تمام مذاكرات هم برای این بود كه ثابت كنیم این اتهامات نارواست. بنابراین تمام بحث‌ها برای درست اجرا شدن معاهده‌ای بود كه قبلا ایران جزء آن معاهده شد و مجلس هم این موضوع را در رژیم قبل تصویب كردند... اگر برجام به مجلس فرستاده شود یك الزامی برای دولت به وجود می‌آید.» اولا همان‌گونه كه گفته شد، مفهوم امضاء، «پذیرفتن» یك تعهد است كه معمولا هم در عرف و حقوق بین‌الملل به صورت اختیار و داوطلبانه است. به این معنا، تیم مذاكره‌كننده تعهداتی نامتوازن و ناهمزمان را پذیرفته است و با لفظ «امضاء نكرده‌ایم» نمی‌توان از مسئولیت‌های حقوقی برجام كه متاسفانه با اشتباه بدتر در متن، تبدیل به «ضمیمه الف» قطعنامه شورای امنیت شده، شانه خالی كرد.
ثانیا متن NPT یك چیز است، پروتكل الحاقی به آن موضوع دومی است و تعهدات به مراتب فراتر از پروتكل، موضوع سوم! كجای پروتكل الحاقی ایران را از داشتن رآكتور آب سنگین، تاسیسات فردو، غنی‌سازی 20 درصد، تعداد سانتریفیوژ بالای 5060 یا انباشت اورانیوم 3/5 درصد بالای 300 كیلوگرم، استفاده از سانتریفیوژهای پیشرفته IR6 و IR8 و... منع می‌كند كه آقای روحانی می‌گوید NPT قبلا تصویب شده و ما هم همان را اجرا می‌كنیم؟! طبق ان‌پی‌تی غنی‌سازی تا 90 درصد و ایجاد تاسیسات غنی‌سازی مجاز است، در حالی كه ایران در برجام متعهد می‌شود جز در نطنز، در جای دیگری غنی‌سازی نكند و تاسیسات دیگری نسازد و در قلب رآكتور آب سنگین اراك هم بتون بریزد!!
4- طبق اصل 125 قانون اساسی، امضای عهدنامه‌ها و موافقت‌نامه‌های بین‌المللی «پس از تصویب مجلس» با رئیس‌جمهور است. در این جا نیز معنای امضاء هم «پذیرش» و هم «دستور اجرا» می‌باشد. بنابراین اجرای تعهدات برجام صرفا از طریق تصویب مجلس امكانپذیر است و در غیر این صورت دولت حق اجرا و اعمال آن را ندارد و بنابراین اظهاراتی نظیر سخنان آقای ظریف مبنی بر اجرای برجام از اول مهرماه، غیرقانونی و دور زدن مجلس و قانون اساسی است.

با وضو به تماشای این فیلم بروید - واشنگتن‌پست: اوباما از طریق توافق هسته‌ای به دنبال تغییر خاورمیانه است - اژه‌ای خبر داد:كشف تلفن همراه و 30 سكه طلا از مهدی هاشمی در اوین - تجلیل از علاء میرمحمد صادقی چهره ماندگار و انقلابی بخش خصوصی - 400 سرمایه‌دار بزرگ مدیریت آمریكا را در قبضه دارند از دیگر عناوین خبری این روزنامه است.
شبس**1708**1565