۹ شهریور ۱۳۹۴،‏ ۲:۱۶
کد خبر: 81741424
۰ نفر
داعش یك معبد تاریخی دیگر را در سوریه ویران كرد

تهران- ایرنا- گروه تروریستی داعش بخش هایی از معبد تاریخی «بل» واقع در شهر باستانی تدمر (پالمیرا) در سوریه را منهدم كرد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، «گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه» روز یكشنبه با اعلام این خبر گفت: میزان خسارات های وارده به این معبد هنوز مشخص نشده است.
این دومین معبد در سوریه است كه داعش در ماه جاری آن را منهدم كرده است. داعش در تاریخ 25 اوت (3 شهریور) معبد باستانی «بعل شمین» را منفجر كرد، اقدامی كه یونسكو از آن به عنوان جنایت جنگی برای محو كردن نماد میراث فرهنگی سوریه نام برد.
تخریب بناهای تاریخی و آثار هنری و كشتار مورخان و باستان شناسان توسط گروه تروریستی داعش، راهبرد این گروه در جنگ با تاریخ، فرهنگ و روشنفكری را نشان می دهد.
گروه تروریستی داعش به تازگی پروفسور «خالد اسعد» یك باستان شناس سوری را نیز در تدمر سوریه اعدام و جسد وی را از یك ستون تاریخی در این شهر آویزان كرد.
این باستان شناس 82 ساله به مدت 50 سال مدیر آثار تاریخی شهر تدمر بود و هنگام اشغال شهر محل تولد خود توسط داعش‌، آن را ترك نكرد تا اینكه توسط این گروه تكفیری اسیر و اعدام شد.
داعش در 21 مه (31 اردیبهشت) شهر باستانی تدمر را كه از سوی یونسكو به عنوان میراث جهانی شناخته شده است، اشغال كرد.
بیشتر آثار باستانی موجود در موزه این شهر پیش از ورود تروریست های داعش تخلیه شده بود؛ با این حال تروریستها چند آرامگاه تاریخی مربوط به بزرگان اسلامی را تخریب كردند.
تدمر (پالمیرا) شهری باستانی در استان حُمص سوریه است. این شهر در كنار ویرانه های باستانی پالمیرا واقع شده است.
تدمر یا پالمیرا یكی از مهمترین ویرانه های تاریخی جهان و یكی از آثار ثبت شده سوریه در میراث جهانی یونسكو است.
قدمت بخش اعظم ویرانه های پالمیرا به سده یكم و دوم میلادی باز می گردد.
شبد**1480**1565