هرمزگان كمترين آمار تنش هاي كارگري دارد

بندرعباس- ايرنا - مديركل تعاون ، كار و رفاه اجتماعي هرمزگان گفت: با توجه به وجود 35 هزار كارگاه فعال در سطح استان، آمار تنش هاي كارگري بسيار پايين است و اين استان كمترين آمار تنش هاي كارگري را به خود اختصاص داده است.

به گزارش ايرنا ، محمدعلي سليمي يكشنبه در نشست با خبرنگاران با حضور مديران اعضاي شوراي هماهنگي دستگاه هاي زيرمجموعه وزارت تعاون، كار ورفاه اجتماعي در استان افزود: با وجود تعداد زياد كارگران و وجود صنايع بزرگ و كوچك در سطح استان ، شاهد كمترين تنش كارگري هستيم كه اين امر با مديريت به موقع كميسيون هاي كارگري و كارفرمايي و نظارت هاي پي درپي، بازرسي ، تعامل منطقي بين كارگران و كارفرمايان صورت گرفته است.
وي بيان داشت: 35درصد اختلافات كارگري و كارفرمايي استان نيز به صورت سازشي و قبل از طرح در مراجع حل اختلاف حل و فصل مي گردد.
مديركل كار هرمزگان اظهاركرد: در دو سال گذشته بيش از دو هزار و 700 دادخواست به اداره كل تعاون، كار ورفاه اجتماعي استان ارجاع شده كه بيش از سه هزار راي در هيات هاي سازش و حل اختلاف صادر شد كه يكهزار و 600 مورد آن سازش شد.
سليمي در ادامه به موضوع اشتغال كه مهم ترين دغدغه دولت است ، اشاره و از تخصيص بيش از 750 ميليارد ريال اعتبار براي اشتغالزايي مددجويان بهزيستي و كميته امداد استان خبر داد و گفت: پرداخت اين تسهيلات بر اساس قوانين بانك مركزي است.
وي با بيان اينكه توجه به مشاغل خرد و خانگي براي رفع بيكاري ضروري و مورد تاكيد وزرات كار است و اشتغال بزرگ نيز در كارگاههاي كوچك مي تواند صورت بگيرد ، از اختصاص 73 ميليارد ريال تسهيلات براي مشاغل خانگي در سال جاري خبر داد و گفت: سهميه دستگاهها به زودي اعلام خواهد شد.
به گفته وي ، با توجه به اينكه بالاترين نرخ بيكاري استان مربوط به دانش آموختگان دانشگاهي است ، بيان داشت: اداره كل كاراستان، طرحي تحت عنوان'آينده شغلي من' را در دانشگاههاي سطح استان با هدف راهنمايي و افزايش مهارت هاي مورد نياز بازار كار برگزار كرده است.
سليمي همچنين از وجود 22 كاريابي در سطح استان نام برد كه در دو سال اخير 14 هزار و 854 نفر در اين كاريابي ها ثبت نام كردند كه بيش از هفت هزار نفر مشغول بكار شدند.
وي اضافه كرد: طرح ملي تشكيل 100 تعاوني در 100 روستا براي توانمند سازي زنان سرپرست خانوار در حوزه مشاغل خانگي در دست اجرا است كه اين امر به اشتغال تعداد زيادي از زنان كمك مي كند. ك/3
7195/6048