۸ شهریور ۱۳۹۴،‏ ۱۳:۲۸
کد خبر: 81740526
T T
۰ نفر
فیلم چهارشنبه 19 اردیبهشت در هفتاد و دومین جشنواره ونیز

تهران- ایرنا- هفتاد و دومین جشنواره بین المللی فیلم ونیز از چهارشنبه هفته جاری در حالی آغاز به كار می كند كه فیلم چهارشنبه 19 اردیبهشت اولین ساخته وحید جلیلوند از ایران در بخش افق های تازه این جشنواره شركت دارد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا از جشنواره بین المللی فیلم ونیز، امسال 55 فیلم داستانی و 16 فیلم كوتاه از مجموع سه هزار و 193 فیلم رسیده به جشنواره، انتخاب شده و شركت دارند.
مراسم افتتاحیه جشنواره هفتاد و دوم ونیز شامگاه سه شنبه با نمایش فیلم تاجر ونیزی از اوسن ویلز كارگردان آمریكایی آغاز می شود.
این جشنواره روزهای دوم تا دوازدهم سپتامبر (11 تا 22 شهریور) در شهر ونیز برگزار می شود. فیلم چهارشنبه 11 اردیبهشت نیز كه در بخش رقابتی افق ها این جشنواره شركت كرده است؛ 5 نمایش در روزهای یكشنبه، دوشنبه و سه شنبه به ترتیب ششم، هفتم و هشتم سپتامبر (15 تا 17 شهریور) خواهد داشت.
در بخش مسابقه اصلی 21 فیلم از در بخش غیرمسابقه 14 فیلم و در بخش افق ها 18 فیلم حضور دارند. همچنین 13 فیلم كوتاه نیز در جشنواره امسال شركت كرده اند.
آلفونسو كوران كارگردان مكزیكی و جاناتان كارگردان آمریكایی به ترتیب رییس هیات داوارن در بخش های مسابقه و بخش افق ها هستند.
جشنواره فیلم ونیز كه از سال 1932 آغاز به كار كرد، قدیمی ترین جشنواره فیلم در جهان است و به همراه جشنواره فیلم كن فرانسه و فیلم برلین آلمان جزء مهم ترین جشنواره های فیلم در اروپا شناخته می شود.
این جشنواره بخشی از دوسالانه ونیز است كه در سال 1895 توسط شورای شهر ونیز پایه گذاری شد.
دوسالانه ونیز اكنون شامل رویدادهای مختلف هنری از جمله جشنواره بین المللی موسیقی معاصر و نمایشگاه آثار هنری می شود.
فراهنگ**9157**1027