خارج كردن ایران ازتیررس دشمن اولویت نخست دولت یازدهم بود

خرم آباد – ایرنا – معاون اجرایی رییس جمهوری گفت: خارج كردن ایران اسلامی از تیررس دشمنان و انزوای تصنعی از اولویت های نخست دولت یازدهم بوده كه این مهم محقق شده است.

به گزارش خبرنگارایرنا، محمد شریعتمداری در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه خرم آباد در محل مصلی الغدیر این شهر با اشاره به اینكه قطعنامه 1929 شورای امنیت سازمان ملل علیه ملت ایران بود افزود: دشمن با رفتارهای سلطه طلبانه و زیاده خواهانه و برخی دوستان ناآگاه موجب شده بودند ایران در تیررس دشمن قرار گرفته وانزوای تصنعی داشته باشد كه این دو با تلاش دولت دكتر روحانی از میان برداشته شد.
وی اظهارداشت: دكتر روحانی جمعی از فرزندان فرزانه ملت را كه بنا بر فرمایشات رهبری غیور، شجاع و متخصص بودند را با قدرتهای بزرگ دنیا وارد مذاكرات واقعی كرد و پس از 23 ماه مذاكره از خطر تحمیلی عبور كردیم.
وی تصریح كرد: در حالیكه نظام سلطه شرط مذاكرات را تعطیلی غنی سازی مصوب كرده بود و به هیچ چیز جز باز كردن پیچ و مهره های هسته ای ایران رضایت نمی داد امروز در عین این مذاكرات فعالیت نطنز، فردو، اراك و اقدامات تحقیق و توسعه ای تولید صنعتی اورانیوم غنی سازی شده به منظور سوخت نیروگاهی در حال انجام است.
وی پیشرفت های صلح آمیز هسته ای را حق ملت بزرگ و مقاوم ایران دانست و افزود: همراهی ملت و توجهات رهبری و مقاومت در برابر تحریم های وحشیانه مهمترین دست مایه هیات مذاكره كننده بود.

***حضور 73.3 درصد ملت ایران در انتخابات سال 92 و خواب خرگوشی دشمن
معاون اجرایی رییس جمهوری همچنین با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری در سال 92 گفت: در حالی كه دشمن در خواب خرگوشی بود 73.3درصد ملت ایران در پای صندوق های رای حاضر شدند.
شریعتمداری ادامه داد: در این انتخابات شورای نگهبان شرایطی اتخاذ كرد تا نامزدهای انتخاباتی متنوعی در صحنه باشند و مردم با امید در انتخابات حاضر شوند.
وی با اشاره به نقش بی بدیل رهبری در آرام سازی جو حاكم بر انتخابات سال 92 گفت:دشمن گمان می كرد به دلیل برخی مناقشات سیاسی به انسجام ملت ایران لطمه زده است اما رهبری اعلام كردند مردم بدانند رای آنها حق الناس است و مردم از هر مذهب و قوم و آیین فكری در این انتخابات شركت خواهند كرد.
وی اضافه كرد: مردم با اعتماد به نظام جمهوری اسلامی در یك انتخابات آزاد و با شكوه به نماینده تفكر عقلانیت با شعار تدبیر و امید رای دادند و خواب دشمن را آشفته كردند.
وی گفت: ملت ایران در این انتخابات یك رستاخیز سیاسی دیگر را رقم زده و دشمن را مایوس كرد و تاكنون نیز موفقیت های دولت دكتر روحانی در عرصه داخلی و خارجی به دلیل رای نافذ و حضور گسترده مردم در انتخابات 92 بوده است.
وی انتخاب دكتر روحانی را عامل بازگشت نشاط و انسجام ملی و امید و نشاط دانست و افزود: امروز دولت دكتر روحانی با دو حضور معنا دار خود در مرقد مطهر امام راحل و شرف یابی خدمت مقام معظم رهبری در هفته دولت، اعلام كرد به راه امام (ره) ، میراث بزرگ امام راحل همان انقلاب اسلامی و رهبری ولی فقیه زمان مفتخر است.
شریعتمداری گفت: ایران با تاریخ تمدن عظیم و ارزشمند، مردم فرهیحته و دلباخته ایدئولوژی ناب و مترقی اسلام ناب محمدی همواره مورد حرص و حسد معاندین و علاقه موافقان بوده است.

***سیاست های اقتصادی دولت یازدهم در فضای آرام پیگیری شد
معاون اجرایی رییس جمهوری همچنین تصریح كرد: امید، نشاط و انتظارات مثبت در دولت یازدهم ثبات و آرامش را به فضای اقتصادی كشور بازگرداند.
شریعتمداری با اشاره به تغییر ساعتی قیمت ها در سالهای گذشته افزود: دولت در فضای آرام ایجاد شده سیاست های مناسب اقتصادی را در پیش گرفت.
وی اظهار كرد: در این راستا دولت نظام بودجه ریزی و رشد نقدینگی بدون اصلاح تولیدات داخلی را مهار كرد و نرخ تورم كه تاپیش از آن بیش از 40 درصد بود امروز به 13.8 درصد كاهش یافته است.
وی با تاكید به لزوم تك رقمی شدن نرخ تورم گفت: كاهش سود تسهیلات نظام بانكی به منظور كاهش هزینه های تولید و پایین آمدن نرخ تورم در دستور كار دولت است تا از ایجاد فشار به محرومان و بخش تولید جلوگیری شود.

***نرخ ارز در دوسال گذشته تنها سه درصد افزایش یافت
معاون اجرایی رییس جمهوری همچنین نرخ ارز را لنگرگاه مهم اقتصاد ایران دانست و گفت: با تلاش های دولت در دو سال گذشته ، نرخ ارز تنها سه درصد افزایش یافته است.
شریعتمداری ادامه داد: دولت با اعمال سیاست های خاص كه تنها در فضای آرام قابل اجرا بود افزایش ناگهانی قیمت ارز و كاهش ارزش پول ملی را كنترل كرد.
وی ادامه داد: همچنین بنابر اعلام سازمانهای بین المللی رتبه فضایی كسب و كار ایران از 152 به 130 كاهش یافته كه این به معنی تسهیل در فعالیت های اقتصادی كشور است.
وی اضافه كرد: با ایجاد پنجره واحد تجارت فرامرزی نیز فعالیت های گمركی از 26 روز معطلی به چهار روز رسیده كه این مهم تاثیر ویژه ای در اقتصاد داشته است.

***رشد 19درصدی صادرات نفتی طی چهار ماهه امسال
معاون اجرایی رییس جمهوری همچنین با اشاره به تحریم های وحشیانه علیه ملت ایران گفت: رشد منفی صادرات غیرنفتی و رشد منفی سه درصدی صنعت از نتایج این تحریم ها بود كه دولت در این راستا احیا تولید در كشور را در دستور كار قرار داد.
شریعتمداری با بیان اینكه دشمن شاهرگ حیاتی اقتصاد ایران یعنی صنعت نفت رانشانه گرفته بود افزود: با تلاش های مكرر و شكل گیری های فعالیت های منسجم تولید نفت خام از 9.7 میلیون بشكه در روز به 9.9 میلیون بشكه در روز افزایش یافت.
وی همچنین با اشاره به اینكه صادرات نفتی از 1.2 میلیون بشكه در روز به 1.150 میلیون بشكه در روز رسید تصریح كرد: در چهار ماهه امسال صادرات نفتی نسبت به مدت مشابه سال گذشته 19 درصد افزایش یافته كه این امر نشان هنده توانایی صنعت نفت ایران حتی در دوران تحریم است.
وی توانمندی در صنعت نفت و جلوگیری از روند نزولی اقتصاد این صنعت در دو سال گذشته را عامل مهمی در راستای موفقیت مذاكرات دانست.

***بهره مندی دو میلیون خانوار از گاز تا نیمه سال 96
معاون اجرایی رییس جمهوری همچنین با اشاره به توجه دولت در راستای گازرسانی به شهر و روستاها گفت: مجموع دو میلیون خانوار تا نیمه سال 96 از نعمت گازبهره مند می شوند.
شریعتمداری اظهار كرد: با اجرای این طرح ها، شاخص بهره مندی شهری و روستایی از گاز به 95 درصد افزایش می یابد.
وی با اشاره به افزایش 10 درصدی محصولات پتروشیمی در سال گذشته افزود: كاهش تراز منفی مواد غذایی از 8.1 میلیارد دلار به 5.4 میلیارد دلار نیز بیانگر افزایش صادرات و كاهش واردات محصولات كشاورزی است.
وی به افزایش خرید تضمینی گندم از 4.8میلیون تن به هشت میلیون تن اشاره كرد و گفت: امروز تمامی نان مورد نیاز كشور با گندم تولید داخل تامین شده و گندم وارداتی در صنایع مرتبط استفاده می شود.

***اختصاص 500 میلیون دلار منابع كشور برای ایجاد مجتمع های آبرسانی
معاون اجرایی رییس جمهوری اضافه كرد: آبرسانی روستاها با تانكر یك فاجعه است كه دولت رفع مشكل آبرسانی روستایی را در دستور كار قرار داده است.
شریعتمداری تصریح كرد: در این خصوص دولت 500 میلیون دلار از منابع كشور را برای ایجاد مجمع های آبرسانی اختصاص داده است.
وی با اشاره به برخی طرح های هفته دولت در كشور گفت: افتتاح و آبگیری 12 سد مخزنی،65 طرح شبكه آبیاری و زهكشی در 19 استان كشور و بهر برداری از 32 نیروگاه از جمله این طرح ها است كه با افتتاح آن چهار هزار و 130 مگاوات به ظرفیت برق كشور افزوده شد.
وی ادامه داد:هم اكنون دو هزار و 800 كیلومتر راه اهن در كشور در دست احداث و هشت سد نیز در دولت دكتر روحانی بهره برداری شده است.

***لرستان به كارگاه بزرگ سازندگی تبدیل شده است
معاون اجرایی رییس جمهوری اقدامات انجام شده در لرستان طی دوسال اخیر را مطلوب و مثبت ارزیابی كرد و گفت: لرستان به كارگاه بزرگ سازندگی تبدیل شده است.
شریعتمداری تا قبل از دولت یازدهم 327 روستا و در این دولت 335 روستای استان از نعمت گاز بهره مند شده و شاخص بهره مندی گاز از 37 به بیش از 60 درصد افزایش یافته است.
وی با اشاره به اینكه گازرسانی به 407 روستای استان در سالجاری نیز در دست اقدام است تصریح كرد: همچنین پارسال با اعتبار 400 میلیارد ریال87 روستای استان آبرسانی شد.
وی با بیان اینكه لرستان رتبه چهارم كشور در زمینه تولید ماهیان سرد آبی را دارد گفت: ایجاد 400 كیلومتر راه روستایی آسفالته در دو سال گذشته یك ركورد محسوب می شود.
شریعتمداری با اشاره به تخصیص بیش از هفت هزار میلیارد ریال منابع دولت برای عمران و آبادانی لرستان گفت: اقدامات مطلوبی در حوزه بهداشت، مسكن و گردشگری لرستان انجام شده كه با توجه به ظرفیت های بسیار طبیعی وتاریخی استان، و فرودگاه رونق یافته خرم آباد می توان اقدامات بزرگی در راستای رشد و توسعه استان انجام داد.
وی همچنین به مشكل بیكاری در لرستان اشاره كرد وافزود: دولت مشكل اشتغال لرستان را می داند و حل ان را تكلیف می داند .
وی تصریح كرد: ما شرایط لرستان را مطلوب تشخیص نمی دهیم و این استان با شرایط مطلوب فاصله دارد و دولت دكتر روحانی در این راستا تلاش می كند لرستان به ظرفیت های توسعه ای خود دست یابد.

***شهیدان رجایی و باهنر بر تارك مدیریت نظام جمهوری اسلامی می درخشند
معاون اجرایی رییس جمهوری با اشاره به شهادت شهیدان رجایی و باهنر و فرارسیدن هفته دولت نیز گفت: این دو شهید بزرگوار تا ابد بر تارك سیستم مدیریتی نظام جمهوری اسلامی ایران می درخشند.
شریعتمداری ادامه داد: سجایای اخلاقی و انسانی این شهیدان زبانزد بوده و مدیران نام دو شهید را با اخلاق محمدی مترادف می دانند.
وی با گرامیداشت یاد و خاطره 21 هزار شهبد قوه مجریه اظهار داشت: اخلاق مداری، نظم، اقامه نماز، مردمی بوده و توجحه به محرومان از ویژگی های دو شهید بزرگوار بوده و هفته دولت زمان مغتنمی برای یادآوری راه و مسیراین شهیدان است.
7269/6001/6060