آمريكا هواپيماي جاسوسي جديد را جايگزين يو-2 مي كند

نيويورك- ايرنا- نشريه وابسته به شركت صنايع نظامي آمريكايي «لاكهيد مارتين» از ساخت نوع جديدي از هواپيماهاي جاسوسي خبر داده كه قرار است به زودي جايگزين هواپيماهاي موسوم به «يو- 2 » شود كه از اواسط دهه 50 ميلادي تاكنون مورد استفاده قرار مي گيرد.

به گزارش ايرنا به نقل از نشريه فني - نظامي «فلايت گلوبال»، شركت صنايع نظامي «لاكهيد مارتين» آمريكا در حال ساخت نوع تازه اي از هواپيماهاي جاسوسي است كه ضمن حفظ بسياري از ويژگي هاي هواپيماهاي جاسوسي موسوم به «يو-2»، دوام و استقامت آنها بيشتر و امكان رديابي و شناسايي آنها به مراتب كمتر از اين هواپيماهاست.
براساس اين گزارش، هواپيماهاي يو-2 كه در دهه 50 ميلادي تقريبا همزمان با هواپيماهاي بمب افكن «ب-52» آمريكايي مورد استفاده قرار گرفتند، مي توانند به مدت 12 ساعت با سرعتي بيش از 760 كيلومتر در ارتفاعي بالاتر از 21 كيلومتر از سطح زمين پرواز كنند.
ارتفاع اين هواپيماها به اندازه اي زياد است كه در بيشتر مواقع، خلبانان ناگزيرند هنگام پروازعلاوه بر پوشيدن لباس فضانوردي، براي تنفس از ماسك اكسيژن استفاده كنند.
به گفته مسئولان شركت لاكهيد مارتين، دقت هواپيماهاي جديد در ماموريت هاي جاسوسي بيشتر از 95 درصد اعلام شده براي هواپيماهاي يو-2 است.
اروپام-4-541 ** 2023

سرخط اخبار جهان