وزیر آموزش و پرورش: طرح رتبه بندی معلمان از اول مهر اجرا می شود/ گرفتن پول شرط ثبت نام مدارس نیست

تهران - ایرنا - علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش از تصویب طرح رتبه بندی معلمان در هفته آینده و اجرایی شدن آن از اول مهر سال جاری خبر داد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، علی اصغر فانی سه شنبه شب در برنامه 'تیتر امشب' شبكه 6 سیما به بررسی عملكرد دوساله وزارت آموزش پرورش پرداخت و درباره طرح رتبه بندی معلمان گفت: این طرح دو هدف را دنبال می كند كه یكی تقویت مهارت ها و شایستگی های حرفه ای معلمان است و دیگر افزایش انگیزه همكاران این وزارتخانه می باشد.
وی افزود: این طرح طبق مصوبه دولت از اول مهر اجرایی می شود و تلاش ما بر آن است كه احكام معلمان را در شهریور ماه صادر كنیم.

** پول نباید شرط ثبت نام باشد
فانی در باره عملكرد این وزارتخانه برای مشكل هزینه های ثبت نام از سوی مدارس گفت: با توجه به هزینه های این وزارتخانه ما نیاز مند كمك خانواده ها هستیم ولی گرفتن پول شرط ثبت نام نیست و بعضی از مدارس كه این كار را كردند با مدیران خاطی برخورد شد. ولی از مردم خواست تا همان طور كه در زمان جنگ كمك كردند در این مبارزه نیز كمك كنند.
وی هزینه هر دانش آموز از سوی دولت را یك میلیون و هشتصد و پنجاه هزار تومان در سال دانست.

** ساماندهی منابع انسانی تا پنج سال آینده
فانی در باره سیاست مدیریتی آموزش و پرورش گفت: ساماندهی و بهسازی منابع انسانی باتوجه به سیزده میلیون دانش آموز و یك میلیون فرهنگی نیاز به ساماندهی در یك فرآیند منطقی داریم كه این فرایند ظرف پنج سال آینده به سامان خوبی خواهد رسید.
وی درباره تحصیل دانش آموزان در مدارس غیردولتی گفت: در دو سال گذشته 5/8 درصد دانش آموزان در این مدارس ثبت نام می كردند كه این آمار اكنون به 2/11 درصد رسیده است .
فانی با اشاره به امضاء تفاهم نامه با 21 دستگاه دولتی و همكاری با سایر وزارتخانه های دیگر افزود: با توجه به این كه پیش بینی مدرسه در طرح مسكن مهر صورت نگرفته بود با وزارت راه و شهرسازی برای تامین مدرسه های مسكن مهر تفاهم كردیم.
وی ارتقا مدیریت آموزشگاهی ، عملیاتی كردن بودجه و تمركز زدایی را از دیگر سیاست های این وزارت خانه دانست و گفت: عدالت آموزشی در دورترین نقاط كشور اجرا شده بگونه ای كه 110 مدرسه با یك دانش آموز و 4800 مدرسه با كمتر از 5 دانش اموز در دوره ابتدایی تحصیل می كنند.
فانی همچنین افزود: امسال 406 هزار دانش آموز دوره متوسطه در مدارس شبانه روزی تحصیل كردند و ما گامهای موثری در ابعاد پرورشی برداشته ایم.
وی از راه اندازی 650 دارالقران در سراسر كشور و همچنین طرح حفظ موضوعی آیات قران برای اولین بار در مدارس خبر داد.
فانی درباره وضعیت معیشتی معلمان گفت: تائید می كنیم كه وضعیت معیشتی همكاران خوب نیست ، مخصوصا وقتی حقوق خود را با دیگران مقایسه می كنند و لذا رییس جمهور دستور داد تیمی برای بررسی حقوق معلمان در سازمان مدیریت تشكیل شود و همچنین یك جلسه غیر علنی در مجلس شورای اسلامی برای بررسی فاصله دریافتی معلمان برگزار شد.
وی تشكیل كمیته مشترك بین آموزش و پرورش ، سازمان مدیریت و مجلس را حاصل این جلسه دانست و گفت: مسئولیت این كمیته با حجت الاسلام سید محمد حسن ابوترابی فرد نایب رییس مجلس شورای اسلامی است.
فانی درباره بیمه طلایی معلمان گفت: این بیمه سال های 88 و 89 وضعیت خوبی داشت ولی از سال 90 با كمبود اعتبار مواجه شد ، البته ما با بیمه ایران قرارداد داشتیم و به دلیل بدهی های سالهای قبل ، بیمه ایران این قرار داد را ادامه نداد و تجربه یكسال گذشته نشان داد كه این بیمه نقایصی داشت و ما در سه ماه بطور آزمایشی روش صندوق را اجرا می كنیم.
وزیر آموزش و پرورش افزود: كسانی كه تا مهر 93 بازنشسته شدند تمام پاداش خود را گرفتند ولی كسانی كه از مهر تا اسفند 93 بازنشسته شدند 20 درصد از پاداش خود را دریافت كردند و تامین بقیه به بیش از 1050 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.
1003 شبك **1455** 1917