روحانی: باید به اقتصادِ غیرقابل تحریم برسیم/ در گذشته ناخواسته به دنیا علامت تحریم دادیم

همدان - ایرنا - رییس جمهوری گفت: تحریم ها به ما می گوید اقتصاد كشور را به گونه ای بسازیم كه قابل تحریم نباشد.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی عصر امروز سه شنبه در جلسه توسعه و سرمایه گذاران استان همدان، افزود: در آغاز كار دولت یازدهم، تحقق موفقیت در مذاكرات هسته ای را به مردم وعده دادیم؛ این كار بسیار پیچیده و سخت بود اما در عین حال ما امیدوارانه وارد این صحنه شدیم و مردم هم امیدوارانه به این مذاكرات هم چشم دوختند و هم حمایت كردند.
وی ادامه داد: این مسوولیت، مسوولیت بزرگی بود كه هدف اصلی ما در آن عزت ملی بود؛ در مذاكرات هسته ای مهمتر از برداشته شدن تحریم ها، برطرف شدن موانع فعالیت هسته ای و به رسمیت شناخته شدن فعالیت هسته ای، حفظ عزت ملی بود.
روحانی تصریح كرد: ملت ما از گذشته دارای سربلندی و عزت بوده است؛ در انقلاب به عزت رسیدیم؛ در دوران جنگ تحمیلی هم در برابر همه آنهایی كه میخواستند خواسته ایشان را به ما تحمیل كنند ما به عزت رسیدیم.
رییس جمهوری افزود: هیچ كس در دنیا نیست كه به ما بگوید در هشت سال دفاع مقدس توانستیم ملت ایران را به زانو در بیاوریم، حتی آنهایی كه با ما جنگیدند اگر كلاه خود را قاضی كنند می گویند ملت ایران به پیروزی رسید.
وی اضافه كرد: ما با افتخار و عزت جنگ را ما تمام كردیم و این خیلی مهم بود؛ این عزت مهمترین دستاورد ما در دفاع مقدس بود.
روحانی تصریح كرد: نكته مهم در این مذاكرات، عزت ملی است؛ هیچكس در دنیا نیست كه بگوید ایران به مصاف 6 قدرت دنیا رفت و پیروز نشد؛ بدترین دشمن ما اسراییل است و بیشتر از همه داد می زند و می گوید كه ایران پیروز شده است.
رییس جمهوری افزود: همان هایی كه در آمریكا جنگ طلب هستند و خیلی روی خوشی به این توافق نشان نمی دهند نیز می گویند كه ایران در این مذاكرات پیروز شده است.
وی، این دستاورد را متعلق به ملت ایران، رهبر معظم انقلاب و همه قوا دانست و گفت: دولت، مجلس، قوه قضاییه و همه كمك كردند؛ این عزت باید در بخشهای مختلف تبلور پیدا كند و محصول و ثمره ای كه ملت می خواهد به دست بیاورد.
وی با تاكید بر استقلال اقتصادی گفت: ما از لحاظ اقتصادی چطور می توانیم به نقطه مطلوب برسیم؟ در 12 سالی كه ما را تحریم كردند و همه تسلیم این تحریم شدند، ما دنبال آن عزتی بودیم كه بدست آوردیم و باید این عزت را در بخش های مختلف به ثمر برسانیم.
روحانی افزود: تحریم به ما می گوید اقتصاد كشور را به گونه ای بسازیم كه قابل تحریم نباشد؛ همه پیام مذاكره و پیام مقاومت ملت همین است؛ خواست همه كارآفرینان و همه مسوولان دولتی كه در بخش های مختلف از جمله اقتصادی مسوولیت دارند این است.
وی با تاكید بر این كه باید به اقتصادی غیر قابل تحریم دست یابیم این سوال را طرح كرد كه چطور باید به این هدف برسیم؟
رییس جمهوری اظهار كرد: اكنون كه با تیم اقتصادی مذاكره می كنیم كه در پسا تحریم چه اقداماتی باید انجام بدهیم، همه وزرا معتقدند كه مبنای حركت ما باید به گونه ای باشد كه ان شاالله در فاصله زمانی دو، سه، چهار ساله كاری كنیم ایران غیر قابل تحریم شود.
وی ادامه داد: یكی از راه های دستیابی به این هدف، مشاركت با دنیاست؛ اگر در ایران یك سرمایه گذاری مشترك ایجاد كنیم و محصول آن سرمایه، بخشی در داخل و بخش عمده آن به خارج صادر شود، تحریم شما خیلی سخت خواهد شد.
رییس جمهوری افزود: شما اگر كشوری شوید كه از نظر ترانزیتی ده ها كشور به ریل و جاده شما وابسته شوند، تحریم شما سخت خواهد شد؛ اگر همه هواپیماهایی كه از شرق به غرب و از غرب به شرق عبور می كند از ایران عبور كنند؛ بندرگاه ها اگر محل رفت و آمدهای تجاری شود این امر میسر خواهد شد.
روحانی گفت: هر چه اتصال ما از لحاظ اقتصادی با دنیا بیشتر شود، هم انزوای كشور امكان ناپذیر خواهد شد و هم تحریم كشور بسیار سخت می شود؛ ما این رسالت را امروز بر دوش داریم.
وی گفت: اگر ایران، صادركننده نه تنها نفت و پتروشیمی و مواد خام معدنی باشد بلكه صدها كمپانی و كشور به ایران وابسته شود، دو ماشین سازی دنیا به قطعه ای كه در ایران ساخته می شود متصل شود، تحریم خیلی سخت خواهد شد؛ اگر نفت خام بفروشید و آنچه نیاز دارید را با دلار نفتی بخرید فوری شما را تحریم می كنند.
روحانی گفت: ما نفت 140 دلاری را می فروختیم و 730 میلیارد دلار درآمد را به واردات تبدیل كردیم؛ آنها دیدند خیلی راحت می تواند ما را تحریم كنند و كردند؛ نمی گویم خواسته، ناخواسته به دنیا علامت تحریم دادیم؛ به دنیا گفتیم می توانید به ما فشار وارد كنید.
روحانی اظهار كرد: امروز وظیفه و رسالت بزرگی برای آینده مان بر دوش داریم و بعضی رسالتشان بسیار سنگین تر است؛ بانك ها بسیار وظیفه سنگینی دارند و مقداری هم بخاطر این است كه رقیبی جدی ندارند؛ اگر 10 بانك خارجی در كشور فعال بود اینها می جنبیدند و حركت می كردند؛ انحصار نباید باشد.
رییس جمهوری افزود: باید در كشور رقابت واقعی را ایجاد كنیم و خصوصی سازی كنیم؛ راست بگوییم و خصوصی سازی كنیم و اسم بنگاهمان را عوض نكنیم؛ اقتصاد دست دولت غیر مسلح و دولت مسلح باشد فایده ندارد؛ باید رقابت جدی ایجاد شود؛ باید از لحاظ سرمایه و تكنولوِژی به دنیا وصل شویم.
وی گفت: گزارشی وزیر نفت ارسال كرده كه بر اساس آن، طرحها و سرمایه های وزارت نفت در بخش های مختلف بالادستی و پایین دستی به 218 میلیارد دلار سرمایه نیاز دارد؛ این فقط یك بخش است و رقم بسیار بالایی حدود 400 تا 500 میلیارد دلار سرمایه باید جذب كنیم كه همه بخش ها به توسعه برسد.
روحانی با تاكید بر این كه توسعه با شعار محقق نمی شود، گفت: بخش كارآفرین باید به دولت اعتماد كند؛ مشكل عدم اعتماد هر كجا هست باید حل شود؛ اگر اعتماد نكند نمی توانیم مساله را حل كنیم، ما هم باید به كارآفرین و مدیر و نیروی انسانی خود اعتماد كنیم.
رییس جمهوری افزود: هدف نهایی در این بخش نیز عزت است؛ در بخش اقتصادی باید به همانكه اقتصاد مقاومتی می گوید، دروزن زا و برون نگر دست پیدا كنیم؛ اگر این كار را كردیم شرایط كشور ما شرایط دیگری خواهد بود و می توانیم به نقطه مطلوبی برسیم.
وی با اشاره به جاذبه های گردشگری استان همدان، گفت: هدف نهایی دولت و كارآفرینان باید اشتغال جوانان باشد كه آن هم باز، عزت است؛ اینكه هر خانواده یك بیكار دارد آیا این عزت است؟ برای اشتغال باید در كشور توسعه و رونق اقتصادی ایجاد كنیم، راه دومی وجود ندارد.
روحانی در پایان سخنان خود گفت: این توسعه به دست كارآفرینان است و دولت هم وظیفه خود را انجام می دهد و انشاالله با تلاش، پیگیری، اتحاد و با همدلی و همكاری و تعاون بتوانیم شاهد ایرانی آبادتر و همدانی سرافرازتر باشیم.
9189/6993

سرخط اخبار استان‌ها