۳ شهریور ۱۳۹۴،‏ ۱۰:۲۹
کد خبر: 81733235
۰ نفر
تاثیر مستقیم اختلالات غده تیروئید در بروز ناباروری

تهران- ایرنا- عضو تیم تخصصی مركز درمان ناباروری و سقط مكرر پژوهشگاه ابن سینا گفت: اختلالات هورمونی و غده تیروئید تاثیر مستقیمی در بروز ناباروری دارد بنابراین بررسی علل این اختلالات در ابتدای درمان ناباروری ضروری و با اهمیت است.

به گزارش گروه علمی ایرنا از پژوهشگاه ابن سینا، دكتر مژده ذنوبی با بیان اینكه پركاری تیروئید به 2 صورت دایم یا موقت است، توضیح داد: پركاری موقت تیروئید با مصرف دارو و پس از مدتی درمان می یابد.
وی گفت: در پركاری تیروئید دایم، بیمار با برخی علایم همچون تپش قلب شدید، تنگی نفس، كاهش وزن و افزایش اشتها، اضطراب و عصبانیت غیرعادی، عدم تحمل گرما یا تعریق بیش از حد و مشكلاتی در سوخت و ساز بدن مواجه می شود.
متخصص و فلوشیپ نازایی در مورد كم كاری تیروئید گفت: كم كاری تیروئید گاهی بدون علامت است و در یك دختر نوجوان با بلوغ دیررس، در سنین باروری با اختلالات و بی نظمی قاعدگی یا در دوران بارداری با سقط، افزایش مسمومیت بارداری و اختلالات رشد جنین بروز می یابد.
ذنوبی ادامه داد: كم كاری تیروئید خستگی زودرس، خشكی پوست، افزایش وزن، كاهش ضربان قلب، افزایش فشارخون، ریزش مو، ورم دور چشم، اختلال در قاعدگی و یبوست را به دنبال دارد.
دكتر فهیمه رمضانی عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی، اختلالات تیروئید را از شایع ترین اختلالات غدد به ویژه در زنان به 2 صورت آشكار و پنهان دانست و در مورد علل اختلال تیروئید آشكار اظهار كرد: كمبود ید در غذا و در نتیجه نبود میزان ید كافی در بدن برای سنتز هورمون ها، از جمله علل این اختلال به شمار می رود.
وی در مورد میزان شیوع اختلالات تیروئید در جهان گفت: در كشورهای مختلف دنیا برحسب جنسیت، آب و هوا و نوع تغذیه میزان شیوع این اختلال متفاوت است كه به طور كلی در ایران حدود 12 درصد و در سایر كشورها بین پنج تا 20 درصد كم كاری پنهان تیروئید مشاهده می شود.
دكتر بهرنگ آبادپور، اورولوژیست و عضو تیم تخصصی مركز درمان ناباروری ابن سینا نیز خاطرنشان كرد: حدود یك تا 2 درصد علل و مشكلات باروری و كم شدن قدرت باروری زنان مربوط به مشكلات غدد از جمله غده تیروئید است.
وی گفت: اختلالات غده تیروئید در مردان نیز در سنین بلوغ سبب كوتاهی قد یا تاخیر بلوغ و در جوانی سبب ناتوانی های جنسی می شود اما به طور كلی شیوع آن در مردان بسیار كمتر از زنان است.
یكی از مهمترین غدد درون ریز بدن كه بر روی سیستم های اصلی مانند مغز، قلب و عروق، دستگاه گوارش، پوست و همچنین قدرت باروری اثر مستقیم می گذارد، غده تیروئید است.
تغییر در ترشح هورمون تیروئید، عوارض جدی برای افراد به همراه دارد و مشكلات متعددی را ایجاد می كند. از شایع ترین بیماری های تیروئید، كم كاری و پركاری تیروئید است كه در زنان بیشتر از مردان مشاهده می شود.
علمی(1)1201 **1834