يك گام ديگر به سوي توليد واكسن آنفلوآنزا با مصونيت دائمي

تهران-ايرنا-دو گروه از پژوهشگران آمريكايي در تحقيقاتي جداگانه موفق شده‌اند واكسني را بسازند كه به بخشي از ويروس آنفلوآنزا كه در تمام گونه‌ها يكسان است، حمله مي كند.

به گزارش خبرنگار علمي ايرنا از هلث، اين محققان مي‌گويند به توليد واكسني كه در مقابل تمام گونه‌هاي ويروس آنفلوآنزا مصونيت دائمي ايجاد كند، نزديك شده‌اند.
ويروس آنفلوآنزا را مي‌توان مثل يك آب‌نبات چوبي در نظر گرفت كه يك سر و يك پايه دارد كه در سر ويروس پروتئيني به نام هِم‌آگلوتينين قرار دارد.
ويروس آنفلوآنزاي پرندگان واكسن‌هاي آنفلوآنزاي فعلي سر مولكول را هدف قرار مي د‌هند كه در گونه‌هاي مختلف فرق دارد و بسيار دچار جهش و تغيير مي‌شود.
اما آنها اين‌بار به جاي سر، به پايه مولكول حمله كرده‌اند، جايي كه در تمام گونه‌هاي ويروس آنفلونزا ثابت است و بسيار كمتر هم دچار جهش مي‌شود.
نتايج تحقيق اين دو گروه پژوهشي كه منتشر شده نشان از موفقيت اين واكسن جديد دارد.
اكنون پژوهشگران بايد اين واكسن را بر روي انسان آزمايش كنند تا مطمئن شوند اين روش در پيشگيري از بيماري موثر و بدون خطر است.
پروفسور جان آكسفورد متخصص ويروس‌شناسي دانشگاه لندن نتيجه اين تحقيقات را جهشي رو به جلو خواند اما تاكيد كرد كه آزمايش‌هاي انساني و رسيدن واكسن به توليد انبوه چند سال طول خواهد كشيد.
تا آن زمان واكسن‌هاي فعلي بهترين راه جلوگيري از ابتلا به گونه‌هاي شايع آنفلوآنزا در فصل زمستان خواهد بود.
هر چند كه در زمستان گذشته جهش در سر يكي از گونه‌هاي ويروس،H3N2، باعث شد كارآيي اين واكسن كمتر از زمستان‌هاي ديگر باشد.
علمي **1354**1440