يونسكو اقدام داعش در تخريب معبد باستاني تدمر سوريه را جنايت جنگي خواند

تهران- ايرنا - سازمان علمي، فرهنگي و آموزشي ملل متحد «يونسكو» روز دوشنبه اقدام گروه تروريستي داعش را در ويراني معبد «بعل شمين» در شهر تدمر (پالميرا) در مركز سوريه محكوم و آن را جنايت جنگي دانست.

به گزارش خبرگزاري فرانسه از پاريس، «ايرينا بوكوفا» گفت: عاملان اين جنايت كه خسارت بزرگي براي سوريه و بشريت به شمار مي رود، بايد محاكمه شوند.
معبد «بعل شمين» دومين معبد تاريخي مهم در ميان آثار باستاني شهر تدمر است كه حدود سه ماه پيش به اشغال گروه تروريستي داعش درآمد.
مديركل آثار باستاني و موزه هاي سوريه از تخريب اين معبد معروف در شهر باستاني تدمر به دست داعش خبر داد و گفت: اين گروه تروريستي تكفيري روز يكشنبه با كار گذاشتن مقادير زيادي مواد منفجره در معبد، آن را منفجر كرد.
گروه تروريستي داعش به تازگي پرفسور «خالد اسعد» يك باستان شناس سوري را در تدمر سوريه اعدام و جسد وي را از يك ستون تاريخي در اين شهر آويزان كرد.
اين باستان شناس 82 ساله، به مدت 50 سال مدير آثار تاريخي شهر تدمر بود و هنگام اشغال شهر محل تولد خود توسط داعش ، آن را ترك نكرد تا اينكه توسط اين گروه تكفيري اسير و اعدام شد. داعش در 21 مه (31 ارديبهشت) شهر باستاني تدمر را كه از سوي يونسكو به عنوان ميراث جهاني شناخته شده است، به اشغال خود درآورد بيشتر آثار باستاني موجود در موزه اين شهر پيش از ورود تروريست هاي داعش تخليه شده بود؛ با اين حال تروريست ها چند آرامگاه تاريخي مربوط به بزرگان اسلامي را تخريب كردند.
آثار باستاني تدمر كه در كنار ويرانه هاي باستاني پالميرا واقع شده استت، يكي از آثار ثبت شده سوريه در ميراث جهاني يونسكو است كه قدمت بخش اعظم آن به سده يكم و دوم ميلادي باز مي گردد.
خاورم**ص.ر**1486**1613

سرخط اخبار جهان