۲ شهریور ۱۳۹۴،‏ ۱۷:۰۱
کد خبر: 81732427
۰ نفر
116 نشریه در سامانه اشتراك نشریات ثبت نام كردند

تهران- ایرنا- مشاور معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: با فراخوان منتشره برای ثبت نام در سامانه اشتراك نشریات، 116 نشریه در این سامانه ثبت نام و روند نام نویسی همچنان ادامه دارد.

به گزارش عصر دوشنبه گروه فرهنگی ایرنا، مهران عباسی اناركی افزود: بعد از آغاز دور جدید فعالیت سامانه اشتراك نشریات با تسهیلات ویژه تاكنون بالغ بر 116 رسانه از این طرح استقبال كردند كه در میان آنها 28 روزنامه، 18 هفته نامه، 11 دوهفته نامه، 47 ماهنامه، 7 دوماه نامه و 5 فصل نامه، به چشم می‌خورد.
وی كه تیرماه امسال از اعمال برخی تغییرات اصلی در اجرای طرح اشتراك نشریات در سال 94 خبر داده بود، اظهار داشت: در شیوه جدید، ناشران پس از اینكه به طور مستقیم با معاونت مطبوعاتی(موسسه نشر آوران) تفاهم نامه امضا كردند، مجری توزیع خود را معرفی و یا از بین مجریان دارای صلاحیت حرفه ای، انتخاب و بر عملكرد آنها نظارت می كنند.
به گفته عباسی، هدف اصلی این طرح، ارتقای سطح دانش عمومی و تخصصی جامعه و گسترش فرهنگ مطالعه و مطبوعه‌خوانی در كشور و همچنین حمایت هوشمندانه از سازمان و بدنه‌ اجرایی مطبوعات از طریق ایجاد سامانه‌ مكانیزه‌ اشتراك است چرا كه با اجرای این طرح، بخشی از كمك دولت در بخش مطبوعات در مقصد پرداخت می‌شود.
رییس هیات مدیره موسسه مطبوعاتی نشر آوران اضافه كرد: با پایین آمدن بهای تهیه و تولید نشریات، امكان آن‌كه محصولات فرهنگی در سبد خانوار قرار گیرد، افزایش می یابد و هم مخاطبان با قیمت كمتری مشترك نشریات می شوند و هم وضعیت اقتصادی نشریات بهبود می‌یابد.
وی در عین حال در خصوص سقف حضور نشریات در این طرح تصریح كرد: چنانچه تقاضاها فراتر از میزان حمایت پیش بینی شده برود، احتمال اعمال برخی محدودیت ها برای متقاضیان جدید وجود دارد.
براساس اعلام روابط عمومی معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد ، تسهیلات این معاونت برای طرح اشتراك، متغیری است از ضریب كیفی نشریات كه در این مرحله برای همه نشریات یك و معادل 50 درصد قیمت نشریه در نظر گرفته شده و سقف اشتراك برای روزنامه ها، 3000 و برای مجلات 2000 مشترك تعیین شده كه بعد از یك ماه از انعقاد قرارداد حداقل تعداد مشتركین برای روزنامه ها 50 و برای مجلات باید به 25 مشترك برسد در غیر اینصورت نشریه در سامانه غیر فعال می شود.
«میزان تسهیلات معاونت مطبوعاتی، 50 درصد قیمت نشریه در زمان اخذ اشتراك است كه برای روزنامه ها 500 تومان و برای مجلات 2500 تومان است به عبارتی سقف تسهیلات برای روزنامه هایی با قیمت بیش از 1000 تومان و مجلاتی با قیمت بیش از 5هزار تومان نیز همان 500 و 2500 تومان است. هزینه ارسال در قالب همین طرح ولی جداگانه پرداخت می شود.»
همچنین همكاران دفتر سامانه اشتراك با روش های مختلف و پیمایشی به صورت مكرر و جامع بر عملكرد ناشران و توزیع كنندگان نظارت و آن را ارزیابی می نمایند.
این گزارش می افزاید كه علاقمندان می توانند با مراجعه به سامانه eshterak.ir نشریه مورد علاقه خود را با پرداخت سهم اشتراك و استفاده از تسهیلات ویژه تخفیف 50درصدی مشترك شوند. ناشران و مجریان توزیع نیز كه تمایل دارند در این طرح شركت نمایند می توانند اطلاعات بیشتر را از طریق سامانه اشتراك كسب كنند.
فهرست نشریات عضو در سامانه اشتراك نشریات از ابتدای تیر تا پایان مرداد ماه 94 هم اكنون درسایت معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قابل مشاهده است.
فراهنگ**1355**1601**