۲ شهریور ۱۳۹۴،‏ ۵:۰۲
کد خبر: 81731300
۰ نفر
داعش معبد معروف «بعل شمین» در سوریه را منفجر كرد

تهران- ایرنا- مدیركل آثار باستانی و موزه های سوریه از تخریب معبد معروف «بعل شمین» در شهر باستانی «تدمر» به دست داعش خبر داد و گفت: این گروه تروریستی تكفیری روز یكشنبه با كار گذاشتن مقادیر زیادی مواد منفجره در معبد، آن را منفجر كرد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، مامون عبدالكریم گفت این معبد كه در فهرست آثار تاریخی جهان قرار داشت به طور كامل ویران شده است.
براساس این گزارش، تخریب بناهای تاریخی و آثار هنری و كشتار مورخان و باستان شناسان توسط گروه تروریستی داعش، راهبرد این گروه در جنگ با تاریخ، فرهنگ و روشنفكری را نشان می دهد.
گروه تروریستی داعش به تازگی پرفسور «خالد اسعد» یك باستان شناس سوری را در تدمر سوریه اعدام و جسد وی را از یك ستون تاریخی در این شهر آویزان كرد.
این باستان شناس 82 ساله، به مدت 50 سال مدیر آثار تاریخی شهر تدمر بود و هنگام اشغال شهر محل تولد خود توسط داعش‌، آن را ترك نكرد تا اینكه توسط این گروه تكفیری اسیر و اعدام شد.
داعش در 21 مه (31 اردیبهشت) شهر باستانی تدمر را كه از سوی یونسكو به عنوان میراث جهانی شناخته شده است، به اشغال خود درآورد.
بیشتر آثار باستانی موجود در موزه این شهر پیش از ورود تروریست های داعش تخلیه شده بود؛ با این حال تروریستها چند آرامگاه تاریخی مربوط به بزرگان اسلامی را تخریب كردند.
تدمر (پالمیرا) شهری باستانی در استان حُمص سوریه است. این شهر در كنار ویرانه های باستانی پالمیرا واقع شده است.
تدمر یا پالمیرا یكی از مهمترین ویرانه های تاریخی جهان و یكی از آثار ثبت شده سوریه در میراث جهانی یونسكو است.
قدمت بخش اعظم ویرانه های پالمیرا به سده یكم و دوم میلادی باز می گردد.
شبد**1480** 2023