استاندار: نمايشگاه توانمندي هاي هرمزگان در عمان برگزار مي شود

بندرعباس - ايرنا- استاندار هرمزگان از برگزاري نمايشگاه توانمندي هاي اين استان آذرماه سالجاري در كشورعمان خبر داد.

به گزارش ايرنا از روابط عمومي استانداري هرمزگان جاسم جادري بعد از ظهر يكشنبه در جلسه كارگروه توسعه صادرات غيرنفتي استان هرمزگان افزود: بنده به همراه هياتي از استان روز 22 آذر ماه سال جاري در پاسخ به سفر استاندار مسندم عمان به اين كشور سفر خواهم كرد و در اين سفر نمايشگاه توانمندي هاي استان هرمزگان در كشور عمان براي معرفي بهتر ظرفيت هاي هرمزگان برپا خواهد شد.
وي با اشاره به راه اندازي گمرك بندر كوهستك در شهرستان سيريك، عنوان كرد: اين اقدام مهم كه از خواسته هاي مردم اين منطقه بود به بركت سفر دكتر روحاني رييس جمهوري به استان هرمزگان و با مصوبه اين سفر صورت گرفت كه موجب افزايش اميد در مردم شد.
وي ادامه داد: خوشبختانه افتتاح گمرك بندر كوهستك با استقبال چشمگير و گسترده مردم اين بندر مواجه شد و اين گمرك بر زندگي و معيشت مردم اين منطقه بسيار تاثير گذار است و موجب رونق تجارت خواهد شد.
استاندار هرمزگان با تاكيد بر پيگيري راه اندازي گمرك بنادر گوكسر و شيو در هرمزگان، افزود: تجارت كالا يكي از كارهايي است كه علاوه بر صيادي، مردم ساكن در كنار سواحل طولاني استان هرمزگان انجام مي دهند و بايد شرايط مناسب براي اين كار فراهم شود.
جادري تاكيد كرد: يكي از راه هاي توسعه صادرات غيرنفتي فراهم كردن شرايط راحت براي صادرات و واردات كالا توسط مردم است تا به جاي قاچاق به صورت قانوني كار تجارت را انجام دهند.
وي در ادامه افزايش ميزان حمل و نقل كالا از طريق راه آهن در هرمزگان را مناسب برشمرد و گفت: ميزان ظرفيت حمل بار ريلي در راه آهن هرمزگان 40 ميليون تن است در حالي كه تنها 14 ميليون تن آن مورد استفاده قرار مي گيرد و بايد امتيازات و شرايطي را فراهم كرد تا با تقويت زيربناها در بندر شهيد رجايي ميزان حمل و نقل كالا از طريق راه آهن افزايش يابد تا تعداد كاميون هاي ورودي به هرمزگان كمتر شود و از مشكلاتي همچون آلودگي و تصادف و نابود شدن جاده ها و ديگر مشكلات جلوگيري كنيم.
نماينده عالي دولت در استان هرمزگان همچنين از برنامه ريزي براي برگزاري نمايشگاه توانمندي هاي استان هرمزگان در كشور عمان خبر داد و تصريح كرد: بنده به همراه هيئتي از استان روز 22 آذر ماه سال جاري در پاسخ به سفر استاندار مسندم عمان به اين كشور سفر خواهم كرد و در اين سفر نمايشگاه توانمندي هاي استان هرمزگان در كشور عمان براي معرفي بهتر ظرفيت هاي هرمزگان برپا خواهد شد.
جادري خاطرنشان كرد: دو كشور ايران و عمان داراي ظرفيت هاي مناسبي براي ارتباطات اقتصادي به خصوص از طريق استان هرمزگان هستند و تقويت حمل و نقل دريايي و هوايي بايد در اين راستا مورد توجه ويژه قرار گيرد.
وي در ادامه صدور خدمات فني و مهندسي را نيز بخشي از صادرات غيرنفتي دانست و اظهار داشت: اين كار موجب ارزي آوري و اشتغالزايي خواهد شد و با توجه به اينكه بسياري از كشورهاي منطقه به اين خدمات نياز دارند بايد در هرمزگان در دستور كار قرار گيرد.
استاندارهرمزگان با بيان اينكه صادرات غيرنفتي ارتباط مستقيمي با اشتغال مردم دارد، اضافه كرد: همه بايد كمك كنيم كه صادرات غيرنفتي رونق بگيرد و اگر بتوانيم صادرات را به اين سمت سوق دهيم خدمت خوبي به كشور و مردم انجام داده ايم.ك/1
6048

سرخط اخبار استان‌ها