موسیقی درمانی ارتباط با كودكان اوتیسم را تقویت می كند

كاشان-ایرنا- یك متخصص آموزش كودكان اوتیسم از دانشگاه یورك كانادا گفت: موسیقی درمانی، راهكاری برای ارتباط با كودكان اوتیسم است.

به گزارش روز یكشنبه ایرنا، مریك مانا در همایش 'اوتیسم با شادی' در فرهنگسرای مهر كاشان اظهار داشت: خانواده ها اولین الگوی رفتار فرزندان هستند و نباید نقش خود را در تربیت فرزندانشان فراموش كنند، یا كودك را به مدرسه و معلم واگذار كنند.
وی افزود: مهم ترین نقش والدین در تربیت فرزندان، ایجاد محیط آرام همراه با راهنمایی است كه در مورد كودكان اوتیسم اهمیت و ضرورت پیدا می كند.
وی ادامه داد: خانواده های اوتیسم باید فرزندان خود را باور داشته باشند تا جامعه نیز آنها را باور كند، پس اجازه بدهیم آموزش را در فضای آرامش تمرین كنند.
بگفته مانا، باید مهارت های زندگی، مسوولیت پذیری، قانون مندی و برنامه ریزی را به فرزندان خود یاد دهیم كه این امر نیازمند صبوری است.
وی با اشاره به نقش بازی در تربیت فرزند به ویژه بیماران اوتیسم تصریح كرد: پدر و مادر باید با فرزندان خود همبازی شوند تا هم فضای شادی را برایشان در محیط خانواده ایجاد كنند و هم بچه ها یاد بگیرند به موقع عكس العمل نشان داده و زمان بندی را رعایت كنند.
به گفته وی، نقاشی و قصه گویی نیز یكی از روش های موثر تربیت كودكان اوتیسم است و پدران و مادران باید در یك گوشه اتاق نشسته و كتاب های قصه متناسب با سن كودك را با صدای بلند و دلنشین برای علاقه مندی آنان بخوانند.
این دانش آموخته دانشگاه یورك كانادا تاكید كرد: كودكان اوتیسم را نباید در خانه حبس كرد، بلكه اعضای خانواده باید ارتباط كودكان اوتیسم را در فضای خانه تقویت و صحنه های زندگی را برای آنان در منزل شبیه سازی كنند تا بتوانند مهارت های زندگی را برای ارتباط و برخورد با دیگران یاد بگیرند.
وی گفت: ترس از تغییر، یكی از عواملی است كه باعث بی قراری كودكان اوتیسم می شود، پس باید برنامه روزانه او را با هماهنگی و مشاركت خود آنها تنظیم كرد تا بدانند چه كارهایی را باید انجام دهند تا احساس شخصیت در او پرورش یابد.
وی موسیقی درمانی را نیز یك راهكار تقویت ارتباط كودكان اوتیسم برشمرد و گفت: موسیقی، حس خوبی را برای كودكان تداعی می كند و منجر به آرامش در آنها می شود، ولی باید موسیقی دلخواه خودش را انتخاب كند و ریتم این موسیقی باعث حس خوب در مغز كودك می شود.
وی گفت: باید رفتار وابسته بودن به والدین را در بچه های اوتیسم بشكنیم تا خودشان را باور كنند و به ازای هر كار مثبت، او را به شیوه های متنوع تشویق كنیم، ولی از بچه هایمان قهرمان نسازیم و مجبور نكنیم هر كاری را انجام دهند، بلكه اجازه دهیم كاری را كه دوست دارد به بهترین شكل انجام دهد.
رییس انجمن اوتیسم كاشان نیز گفت: هدف از برگزاری كارگاه های آموزشی دوره ای، شناخت و طبقه بندی مشكلات و كمك به بهبود سلامت روان خانواده بیماران اوتیسم است.
مریم خیامی پور افزود: با توجه به رشد بیماری اوتیسم، آگاهی بخشی جامعه در جهت شناخت این بیماری، توجه به سرمایه گذاری و كاهش رنج خانواده ها از جمله ضرورت هایی است كه توجه جدی مسوولان را می طلبد.
وی اظهار داشت: نگاه والدین و جامعه به بیماران اوتیسم باید اصلاح شود و این مساله تنها با اطلاع رسانی صحیح، آموزش و پژوهش نیروهای متخصص با یاری مدیران دولتی انجام شدنی است.
اوتیسم یك معلولیت رشدی دائمی است كه بر نحوه ای كه یك نفر با افراد پیرامون خود ارتباط می گیرد یا با آنها وارد رابطه می شود، تاثیر می گذارد، علائم این اختلال در سه سال اول زندگی بروز می كند.
در زبان فارسی اوتیسم به معنی 'در خود ماندگی' ترجمه شده، این اختلال یك عارضه رشدی پیچیده است كه بر تمامی ویژگی های رشدی كودك اثر می گذارد.
تاكنون 50 كودك اوتیسم در كاشان شناسایی شده است.
3009/6021

سرخط اخبار فرهنگ