افزایش 33 درصدی خطر بروز سكته مغزی با كار بیش از 55 ساعت در هفته

تهران-ایرنا-نتایج یك پروژه علمی - تحقیقاتی در كشورهای مختلف نشان می دهد كه كاركردن بیش از 55 ساعت در هفته بدون درنظر گرفتن سایر عوامل (سن،جنسیت و ..) خطر بروز سكته مغزی را تا 33 درصد افزایش می دهد.

به گزارش گروه علمی ایرنا از هلث، محققان كالج لندن بر اساس نتایج پژوهش های گسترده در كشورهای اتحادیه اروپا، استرالیا و آمریكا می گویند: این میزان كاركرد در هفته همچنین می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را افزایش دهد.
اطلاعات مبتنی بر تحقیقات انجام شده حاكی است، پژوهشگران وضعیت سلامتی 603 هزار و 838 زن و مرد را در این كشورها به مدت 8.5 سال با توجه به ساعات كار آنها در دو زمینه سكته مغزی و بیماری های قلبی وعروقی مورد بررسی قراردادند.
هیچ یكی از شركت كنندگان درابتدای این آزمایش های پزشكی، بیماری قلب و عروق نداشتند اما پس از بررسی مشخص شد افرادی كه 55 ساعت و یابیشتر در هفته كار می كردند 13 درصد بیشتر از دیگران دچار این بیماری و نیز حملات قلبی موثر و یا منجر به مرگ می شوند.
این بررسی نشان داد افرادی كه در هفته 35 تا 40 ساعت در هفته كار می كردند بیشتر از دیگران سلامت بودند.
داده های 17 سال تحقیق های جداگانه بر روی 528 هزار و 908 نفر نیز در این سه كشور نشان داد كه كسانی كه از الگوی 55 ساعت كار و بیشتر پیروی می كردند در طی 7 سال، 33 درصد بیشتر از دیگران به سكته مغزی دچار شدند.
طبق این بررسی كار حدود 41 تا 48 ساعت در هفته نیز خطر ابتلا به سكته مغزی را تا 10 درصد در این افراد افزایش داد و كار بین 49 تا 54 ساعت نیز این خطر را به 27 درصد افزایش داد.
علمی 1599**1440