۱۳ اسفند ۱۳۸۶،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 8172837
۰ نفر
احمدی نژاد خواستار ترک نیروهای خارجی از منطقه شد (1) ..........................................................
بغداد ،خبرگزاری جمهوری اسلامی 13/12/86 خارجی.سیاسی.عراق.سفر احمدی نژاد.
رییس جمهوری ایران روز دوشنبه در کنفرانسی خبری در بغداد، از روند سیاسی جاری عراق حمایت کرد و گفت: آرزوی ملتهای منطقه این است که اجانب دست از سرشان برداشته و منطقه را ترک کنند.
محمود احمدی نژاد افزود: به عقیده ما ملت و دولت عراق خود می توانند به خوبی کشور خود را اداره کرده و به جایگاه شایسته برسانند.
رییس جمهوری تاکید کرد: همه باید اجازه دهند دولت و ملت عراق خود مدیریت کشور و سرزمین خود را اعمال کنند.
وی تصریح کرد که یک عراق قدرتمند و آباد به نفع همه ملتها و به نفع صلح ، امنیت و ثبات منطقه است.
رییس جمهوری با بیان اینکه "یک عراق متحد و مستقل هدیه ای برای همه کشورهای منطقه است"، گفت که همه باید تلاش و کمک کنیم تا عراق به جایگاه شایسته خود برسد.
وی از حضور قدرتهای خارجی در منطقه انتقاد کرد و گفت قدرتهایی که از منطقه ما هزاران کیلومتر فاصله دارند، اجازه دهند ملتهای منطقه اداره امور خود را در دست داشته باشند و از دخالت اجتناب کنند.
احمدی نژاد تصریح کرد: منطقه بدون حضور بیگانگان در امنیت و برادری بیشتری بسر خواهد برد و ما فکر می کنیم بزرگترین خدمتی که این قدرتها می توانند به منطقه کنند، این است که به نظرات و آرای ملتها احترام گذاشته و منطقه را ترک کنند.
وی افزود: آنان اگر مدعی این هستند که برای ملتهای منطقه هزینه می کنند، بروند این هزینه ها را برای منطقه و کشورهای خود صرف کنند.
رییس جمهوری با بیان اینکه ملتهای منطقه از حضور بیگانگان، چیزی جز خرابی، تفرقه، نکبت و تحقیر و توهین ندیده اند، گفت: خود این قدرتها هم که از هزاران کیلومتر آن سو تر آمده اند دستاوردی نداشته اند.
احمدی نژاد گفت که تنها دستاوردی که این قدرتها در منطقه کسب کرده اند این است که ملتهای منطقه از آنها بدشان می آید و هیچکس آنان را دوست ندارد.
رییس جمهوری خطاب به خبرنگاران رسانه های عراقی و خارجی مقیم عراق همچنین توضیح داد که این سفر به دعوت جلال طالبانی رییس جمهوری عراق و در پاسخ به سفر وی به تهران انجام شد و طی دو روز با رییس جمهوری ، نخست وزیر ، رییسان کمیسیونهای مجلس عراق و اقشار مختلف مردم این کشور دیدار کرده است.
وی افزود: تقریبا 10 برنامه داشتیم و تمامی این ملاقاتها و برنامه ها در فضای کاملا دوستانه و برادرانه برگزار شد.
احمدی نژاد در گزارشی از دستاوردهای این سفر گفت ما هفت یادداشت تفاهم امضا کرده ایم که با این حرکت گام های بلندی در جهت توسعه روابط دو کشور برداشته شده است.
وی ایجادشهرک های صنعتی ، همکاری ها در بخش های بیمه، گمرکی، استاندارد ، حمل و نقل و صنعت و معدن را از مهم ترین موضوعات این یادداشت تفاهم ها عنوان کرد و در عین حال گفت که این یادداشت تفاهم ها علاوه بر اجرای طرحهای بزرگ صنعتی از محل اعتبار یک میلیارد دلاری ایران به عراق است.
رییس جمهوری از دیگر موضوعاتی که در این سفر پیگیری شد، بحث در خصوص مسایل منطقه عنوان کرد و گفت در این سفر گفت وگوهای سازنده ای انجام شد.
وی این سفر را تاکید مجدد بر روابط برادرانه دو دولت و دو ملت و تاکیدی بر اراده دو ملت و دو دولت برای توسعه و تعمیق این روابط دانست.
احمدی نژاد پیش از آغاز سووالات خبرنگاران، با بیان اینکه "دنیا بداند که ایران و عراق در کنار هم خواهند ایستاد"، گفت که حوادث خواهند گذشت و ملتهای دو کشور بزرگ ایران و عراق زنده و پایدار خواهند ماند.
ادامه دارد...
خاورم ** **2291**1770 1415**252 شماره 127 ساعت 15:41 تمام

سرخط اخبار جهان