مروری بر نتایج دیدار رییس جمهوری فرانسه از آفریقای جنوبی (1) ....................................................................
پرتوریا، خبرگزاری جمهوری اسلامی 13/12/86 خارجی.سیاسی.سارکوزی.آفریقای جنوبی "نیکلاس سارکوزی" رییس جمهوری فرانسه اواخر هفته گذشته دیدار رسمی دو روزه ای را از آفریقای جنوبی انجام داد و طی آن تلاش کرد، چهره متفاوتی را از آنچه تاریخ استعمار آفریقا توسط فرانسه به ثبت رسانده است، ارایه دهد.
شاکله دیدار سارکوزی را از آفریقای جنوبی سخنرانی وی در نشست مشترک مجالس این کشور تشکیل می داد که او سعی کرد، از آن بعنوان تریبونی برای مخاطب قرار دادن ملتهای آفریقا استفاده کند.
سارکوزی که با وعده انجام تغییرات اساسی در سیاستهای کلان فرانسه در انتخابات ماه می گذشته به پیروزی رسید، گفت که فرانسه می خواهد مناسباتش را با آفریقا بر اساس اصل "برابری و مشارکت" تنظیم کند و به همین منظور سیاست متفاوتی را از آنچه در گذشته دنبال کرده است، در پیش خواهد گرفت.
وی در همین رابطه از ابتکار 5/2 میلیارد یورویی فرانسه برای حمایت مالی از دو هزار کمپانی آفریقایی خبری داد.
سارکوزی گفت، این حمایتها در طول پنج سال آینده به ایجاد 300 هزار فرصت شغلی جدید در آفریقا کمک خواهد کرد.
به گفته وی، آژانس توسعه فرانسه اقدام به تاسیس یک صندوق سرمایه گذاری با سرمایه اولیه 250 میلیون یورو خواهد کرد و علاوه بر آن 250 میلیون یورو اعتبار نیز در اختیار موسسات کوچک اقتصادی قرار خواهد گرفت.
سارکوزی گفت، در مرحله سوم این برنامه 5/2 میلیارد یورو تعهد مالی برای حمایت از بخش های اقتصادی خصوصی ایجاد خواهد شد و به این ترتیب مجموع تعهدات مالی فرانسه نسبت به کشورهای آفریقایی زیر خط صحرا، در 5 سال آینده، به ده میلیارد یورو افزایش خواهد یافت.
دیدار سارکوزی از آفریقای جنوبی با امضای چندین موافقتنامه همکاریهای اقتصادی و تجاری بین دو کشور همراه شد.
دو کشور موافقتنامه های جداگانه ای را در زمینه های جهانگردی، انرژی، نظامی حمل ونقل، علوم و فناوری و تربیت نیروی انسانی ماهر امضاء کردند.
سارکوزی در این سفر توسط نمایندگان 40 کمپانی بزرگ فرانسه، از جمله کمپانی آروا Areva که امیدوار است سهم مهمی از پروژه های ساخت نیروگاههای هسته ای را در آفریقای جنوبی از آن خود سازد، همراهی شد.
فرانسه هشتمین شریک تجاری بزرگ آفریقای جنوبی محسوب می شود، به طوریکه ارزش تجارت بین دو کشور به 1/2 میلیارد یورو در سالگذشته میلادی رسید.
در جریان سفر سارکوزی به آفریقای جنوبی، کمپانی فرانسوی آلستام Alastom یک قرارداد 36/1 میلیارد یورویی برای ساخت یک نیروگاه برقی با سوخت زغال سنگ امضاء کرد.
این نیروگاه 4 هزار و 750 مگاواتی که شش توربین خواهد داشت، تا سال 2014 میلادی در ایالت "امپومولانگای" آفریقای جنوبی احداث خواهد شد.
آلستام Alastom نوامبر سالگذشته نیز برنده مناقصه نیروگاه زغالسنگ 4800 مگاواتی در لفالاله Lephalale که نخستین نیروگاه از نوع خود در آفریقای جنوبی طی بیست سالگذشته خواهد بود، شد.
رییس جمهوری فرانسه همچنین در واکنش به نگرانیهای رهبران آفریقایی از دخالتهای پاریس در تنظیمات امنیتی آفریقا گفت که پاریس بزودی درباره موافقتنامه های نظامی خود با کشورهای آفریقایی تجدید نظر خواهد کرد.
سارکوزی تاکید کرد، فرانسه به هیچ وجه تصمیم ندارد موافقتنامه های نظامی خود را با آفریقا باطل کند، بلکه هدف از این اقدام انطباق اهداف این موافقتنامه ها با واقعیتهای جدید آفریقا می باشد.
رییس جمهوری فرانسه تصریح کرد، پاریس مایل است برخلاف گذشته همکاریهای نظامی خود را با کشورهای آفریقایی به طور "شفاف" به اطلاع افکار عمومی دو طرف برساند.
از نظر سارکوزی مهم ترین عنصر این تغییر رویکرد تجدیدنظر در کلیه توافقات نظامی فرانسه با کشورهای آفریقایی خواهد بود که به گفته وی باید از صورت پنهانی و محرمانه به همکاریهای شفاف و به روز شده تغییر یابند.
سارکوزی گفت، فرانسه مایل نیست همچون گذشته نقش "پلیس" منطقه را در آفریقا بازی کند، بلکه ترجیح می دهد به سمت تقویت همکاریهای امنیتی با "اتحادیه آفریقا" حرکت کند.
"تابو امبکی" رییس جمهوری آفریقای جنوبی در واکنش به اظهارات سارکوزی، این تصمیم فرانسه را "نقطه عطفی" در تاریخ آن کشور دانست و گفت که چنین اقدامی می تواند، بخشی از پایان "روند استعمار آفریقا" تلقی شود.
ناظران سیاسی درباره تمایلات واقعی فرانسه برای تغییر سیاست نظامی گری اینکشور در آفریقا ابراز تردید کردند، به ویژه آنکه اظهارات سارکوزی در فاصله کوتاهی از تازه ترین دخالتهای این کشور در چاد صورت می گیرد.
مستعمرات فرانسه در آفریقای مرکزی و غرب آفریقا در سالهای 1960 میلادی استقلال یافتند، ولی فرانسه همچنان با استفاده از ابزارهای نظامی و مالی به حمایت از دولتهای خودکامه در این مناطق ادامه می دهد.
فرانسه همچنین تنها کشور استعمارگر غربی است که دارای پایگاههای نظامی ثابت در آفریقاست و حداقل ده هزار نیروی نظامی اینکشور در کشورهای گابن جیبوتی، سنگال، ساحل عاج، چاد و جمهوری آفریقای مرکزی مستقر هستند.
رییس جمهوری فرانسه در سخنرانی خود در پارلمان آفریقای جنوبی سعی کرد، نقش رهبران آفریقایی را در حل مسایل مهم جهان برجسته کند.
سارکوزی با بیان اینکه اداره جهان بدون دخالت دادن رهبران آفریقایی کاری "خطرناک و غیر واقع بینانه" است، اعلام کرد: فرانسه در حال تغییر دادن رویکرد خود در قبال مسایل آفریقا می باشد.
وی به نمایندگان پارلمان آفریقای جنوبی گفت، پاریس مایل نیست، دخالتهایش در آفریقا دایمی باشد و به اعتقاد وی دوره روابط نامساوی بین دو طرف به پایان رسیده است.
ادامه دارد...
390 شماره 006 ساعت 01:20 تمام

سرخط اخبار جهان