۲۹ مرداد ۱۳۹۴،‏ ۱۰:۵۳
کد خبر: 81726759
۰ نفر
سفیر افغانستان در پاكستان احضار شد

اسلام آباد - ایرنا - پاكستان شب گذشته (چهارشنبه) سفیر افغانستان در اسلام آباد را برای اعلام نگرانی خود از موج اتهام زنی های دولت افغانستان و تبلغات رسانه ای این كشور علیه پاكستان، احضار كرد.

وزارت امور خارجه پاكستان با صدور بیانیه ای كه نسخه ای از آن نیز در اختیار دفتر ایرنا در اسلام آباد قرار گرفت، اعلام كرد: اعزاز احمد چودری قائم مقام وزارت خارجه به جانان موسی زی سفیر افغانستان گفت كه اینگونه اتهام زنی ها می تواند موجب تضعیف اعتماد متقابل میان كابل و اسلام آباد شود و ممكن است فضای روابط دوجانبه ای را كه دو كشور سخت برای بهبود آن تلاش كرده اند، تحت تاثیر قرار دهد.
در این بیانیه آمده است: همچنین در جریان احضار جانان موسی زی به وزارت خارجه پاكستان، مراتب اعتراض شدید اسلام آباد به نقض مقررات مرزی و تیراندازی از سوی افغانستان در روزهای اخیر و كشته شدن سه نیروی مرزبانی پاكستان، به سفیر این كشور در اسلام آباد ابلاغ شد. به سفیر افغانستان گفته شد كه طرف پاكستانی شروع كننده تیراندازی های مرزی نبوده و فقط اقدام به دفاع از خود كرده است.
اعزاز احمد چودری همچنین به سفیر افغانستان گفت كه با وجود این مسایل، پاكستان سیاست خویشتنداری، مسوولیت پذیری و تعامل سازنده با افغانستان را ادامه خواهد داد.
وی گفت: از دولت افغانستان انتظار داریم كه از طریق انجام اقدامات موثر برای جلوگیری از تكرار این گونه حوادث مرزی، كارهای گذشته خود را جبران كند و برای ایجاد اعتماد متقابل و روابط خوب همسایگی، با پاكستان همكاری كند.
در روزهای گذشته افغانستان پاكستان را متهم به شلیك گلوله و راكت به خاك افغانستان در منطقه ولایت كُنر كرده بود و گفته بود كه تعدادی از افغان ها در این حوادث كشته شده اند.
سفیر افغانستان در پاكستان در شرایطی به وزارت خارجه احضار شد كه شب قبل از آن، میزبان تعدادی زیادی از شخصیت های پاكستانی در مراسم جشن سالروز استقلال افغانستان در اسلام آباد بود.
افغانستان هم روز سه شنبه گذشته ابرار حسین سفیر پاكستان در كابل را برای اعتراض به حوادث مرزی اخیر میان دو كشور احضار كرده بود.
معاون وزیر خارجه افغانستان در جریان احضار ابرار حسین، به او گفت: این بار اول نیست كه شاهد چنین اقداماتی از سوی پاكستان هستیم و اگر این روند ادامه یابد، می تواند روابط دو كشور را تحت الشعاع قرار دهد.
آساق**272**1723