۲۸ مرداد ۱۳۹۴،‏ ۱۰:۳۴
کد خبر: 81725310
۰ نفر
درمان تومورهای سرطانی با نانو رادیو داروی ایرانی

تهران - ایرنا - پژوهشگر واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی در پی دستیابی به روشی برای درمان تومورهای سرطانی اقدام به ساخت نمونه‌های آزمایشگاهی نوعی رادیو دارو كرد.

به گزارش ایرنا از واحد علوم و تحقیقات، دانشجوی دكتری مهندسی هسته اي گرایش پرتو پزشكي و محقق این پروژه گفت: نانو رادیو داروی ساخته شده این قابلیت را دارد كه اندازه‌ تومورها را به طور قابل ملاحظه‌ای كاهش دهد.
نویده‌ آقائی به آزمایش موفقیت آمیز این رادیو دارو بر روی نمونه‌های حیوانی اشاره كرد و افزود: با استفاده از این نانو رادیو دارو همچنین بازه درمان تومورها در مدت زمانی مناسب و بدون آسیب به سلول‌های سالم صورت خواهد گرفت. وی ادامه داد: بسیاری از نانوذرات جدید معضل مقاومت سلولی به دارو را برطرف كرده اند و عرصه‌ جدیدی را در درمان سرطان فراهم كرده‌اند.
آقائی خاطرنشان كرد: اگرچه رادیوایزوتوپ‌ها در درمان و تشخیص انواع سرطان‌ها نقش داشته و تولید آن‌ها در صنعت داروسازی هسته‌ای رشد و توسعه‌ زیادی یافته است ولی تركیب نانوذرات و رادیوایزوتوپ‌ها كه منجر به تولید نانورادیوداروها می شود، رشد چندانی نداشته و تنها در برخی از رادیوایزوتوپ‌ها این امر میسر و ممكن شده است.
این محقق جوان با اشاره به گسترش روزافزون انواع سرطان‌ها در دنیا، هدف از انجام این كار را ارائه روشی برای درمان تومورهای جامد مثل تومورهای پستان، كبد و پروستات دانست و افزود: درحال حاضر در كشور ما فعالیت‌های زیادی برای تولید انواع نانو ‌رادیو داروها برای مراحل تشخیص به كمك تصویربرداری‌ها و نیز درمان صورت گرفته است.
وی به كاهش قابل ملاحظه‌ اندازه تومورهای پستان در موش پس از تزریق این نانو رادیو دارو طی دو هفته اشاره كرد اظهار داشت: رادیوایزوتوپ‌های جدید كه در پزشكی هسته‌ای كاربرد دارند، باید تركیب شیمیایی مناسب ایجاد كنند، تابش مناسب برای درمان و تصویربرداری داشته باشند و از نیمه عمر مناسبی نیز برخوردار باشند كه ایزوتوپ‌های استفاده شده در طرح ما این خصوصیات را به همراه دارند.
آقائی ابراز امیدواری كرد با تكیه بر نتایج این تحقیقات و انجام فازهای تكمیلی بتوان با تولید نانو رادیوداروها در سال‌های آتی در كشور ایران، صرف هزینه‌های بالا جهت واردات این داروها به كشور را برطرف و به بیماران خدمت رسانی بهتری كرد.
این طرح تحقیقاتی توسط نویده آقائی دانشجوی دكتری واحد علوم و تحقیقات و با راهنمایی دكتر میترا اطهري علاف عضو هیات علمی این واحد دانشگاهی انجام شده و تحت عنوان پایان نامه‌ مبتنی بر نیاز صنعت در ستاد ویژه‌ توسعه‌ی فناوری نانو به تأیید رسیده است.
علمی**1055**1440