توجه به اقلیتهای قومی و مذهبی در دولت یازدهم بیشتر شده است

ارومیه ـ ایرنا ـ ائمه جمعه اهل سنت نقده و پیرانشهر اعلام كردند كه توجه به اقلیتهای قومی و مذهبی در دولت یازدهم بیشتر شده ، شیعه و سنی برابر از خدمات دولت بهره مند شده اند و تدریس زبان محلی در دانشگاهها خدمت بزرگ دولت روحانی به اقلیت قومی كرد است.

امام جمعه اهل سنت و مسول مركز اسلامی شهرستان نقده در آذربایجان غربی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با تشریح دستاوردهای دولت در حوزه اقلیت های قومی و مذهبی گفت: شیعه و سنی به طور برابر از خدمات دولت یازدهم بهره مند شده اند.
ماموستا ابراهیم سرخابی در تشریح اقدامات دولت یازدهم در عملی كردن شعار توجه به اقلیت های مذهبی و قومی افزود: به جرات می توان گفت تمامی روستاها و مناطق دور افتاده شیعه و سنی استان از خدمات مختلف دولت اعم از خدمات رفاهی، درمانی و كشاورزی به طور مساوی برخوردار شده اند.
وی اظهار كرد: اگر چه بسیاری از شعارهای دولت هنوز عملی نشده است ولی علت این امر وجود برخی مشكلات به جای مانده از گذشته است و نباید در چنین برهه ای هیچ كدام از قومیتها دولت را به بدقولی متهم كنند.
مسول مركز اسلامی نقده در خصوص انتقاد برخی از اهل سنت از عدم به كارگیری اقلیت های قومی و مذهبی در نهادهای مختلف گفت: چنین مسائلی نباید به پای دولت یازدهم نوشته شود چرا كه تنگ نظری برخی افراد باعث به وجود آمدن چنین مسائلی می شود.
وی به ضرورت تحكیم روابط شیعه و سنی اشاره كرد و افزود: یكی دیگر از حركتهای مثبت دولت روحانی تلاش برای تقویت روابط شیعیان و اهل سنت است.
ماموستا سرخابی ادامه داد: با توجه به شرارتهای به وجود آمده در منطقه و سعی گروهك های تكفیری برای اختلاف افكنی بین شیعه و سنی و به جان هم انداختن آنها، دولت یازدهم با درایت خود تلاش كرده است كه روابط اهل سنت و شیعیان را تقویت كرده و با اتحاد و یكپارچگی مانع تفرقه افكنی استكبار جهانی و نوكران آنها شود.
امام جمعه اهل سنت شهرستان پیرانشهر نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا و در تشریح اقدمات دولت یازدهم در خصوص اهل سنت گفت: تدریس زبان محلی در دانشگاهها خدمت بزرگ دولت روحانی به اقلیت های قومی كرد و نشان دهنده عمل به وعده های انتخاباتی است.
ماموستا مصطفی محمودی افزود: دولت تدبیر و امید با این اقدام خود امیدی دوباره به قومیتها داده و ثابت كرد همچنان بر شعارهای انتخاباتی خود پایبند است.
وی اظهار كرد: دولت یازدهم خدمات شایسته ای به مردم كرد كرده و از زمان آغاز به كار تاكنون برای فقرزدایی و برقراری عدالت اجتماعی در میان این خطه از هیچ تلاشی فروگذار نكرده است.
امام جمعه شهرستان پیرانشهر با بیان اینكه عدالت محوری و پرهیز از تبعیض، اولویت اصلی نظام است و نظام جمهورس اسلامی تاكنون تفاوتی میان قومیتها قائل نشده است، گفت: دولت روحانی برای تامین زندگی راحت و رفع مشكلات اهل تسنن تلاش كرده و می كند و حاصل این زحمات را در روستاها و نقاط مختلف كردنشین به وضوح می توان دید.
ماموستا محمودی ادامه داد: متاسفانه دشمنان داخلی و خارجی برای جداساختن قومیت ها به خصوص كردها از بدنه نظام و كشور دست به توطئه های مختلفی زده و سعی می كنند به مردم القاء كنند كه دولت روحانی و جمهوری اسلامی خدمتی به این قشر از جامعه نكرده و نمی كند.
وی به سفر اخیر رییس جمهوری به كردستان اشاره كرد و افزود: نتایج سفر دكتر روحانی به استان كردستان گواه روشنی بر توجه ویژه دولت تدبیر و امید به كردهاست.
امام جمعه پیرانشهر اضافه كرد: دولت روحانی به طور كامل در مسیر فرمایش رهبری حركت می كند و بر همین اساس توجه به رفاه و آسایش مردم كرد از برنامه های اساسی این دولت است.
به گزارش ایرنا ، شهرستان نَقَده یكی از شهرهای جنوبی استان آذربایجان غربی است كه در 95 كیلومتری جنوب شرق ارومیه واقع شده و حدود 120 هزار نفر جمعیت دارد و تعدادی اهالی این شهرستان را اقلیت كرد اهل تسنن و اكثریت جمعیت شهرستان را آذری های ترك زبان شیعه تشكیل می دهند.
شهرستان پیرانشهر یكی از شهرهای كردنشین استان آذربایجان غربی است كه 70 هزار نفر جمعیت دارد و اغلب ساكنان آن را برادران اهل تسنن كرد تشكیل می دهند.ك3
8135/1905/1596