افزایش ١٤ درصدی صادرات نفت خام و میعانات گازی در دولت یازدهم

تهران - ایرنا - صادرات نفت خام و میعانات گازی در دولت یازدهم حدود ١٤ درصد افزایش یافت.

به گزارش ایرنا، معاونت امور برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدروكربوری وزارت نفت اعلام كرد: متوسط صادرات نفت خام و میعانات گازی كشور از آغاز به كار دولت یازدهم (مردادماه ٩٢) تا پایان سال ٩٣ حدود ١٤ درصد افزایش یافته است.
صادرات نفت خام كه پیش از آغاز به كار دولت یازدهم از طریق واسطه ها انجام می شد نیز در دولت یازدهم در شركت ملی نفت ایران متمركز شد تا علاوه بر شفاف سازی در معاملات فروش نفت خام و میعانات گازی از واسطه گری جلوگیری شود.
تشكیل هیات پنج نفره فروش نفت مصوب ستاد تدابیر ویژه اقتصادی برای اخذ تصمیم درخصوص موارد مهم فروش نفت نیز از جمله مهمترین اقدامات دولت یازدهم در فروش نفت بوده است.
این هیات پنج نفره متشكل از دو وزیر اسبق و سه مدیر با سابقه قدیمی كشور هستند كه هم به مسائل بانكی و هم به مسائل نفتی آشنا هستند و پس از تایید مقامهای ارشد نظام انتخاب شدند و تمام تصمیم های اصلی فروش نفت ایران را می گیرند؛ پس از تشكیل این هیات، هیچ معامله ای در نفت نیست كه دو نفر بنشینند كنار هم و معامله ای انجام دهند، بلكه این تیم پنج نفره باید در زمینه مسائل اصلی قراردادهای جدید تصمیم گیری كنند.
براین اساس، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری نیز در مراسم آغاز عملیات طرح فراگیر پالایشی سیراف در خردادماه امسال با تأكید براینكه در دولت یازدهم به هیچ كس و هیچ نهادی نفت فروخته نشده است، گفت: یكی از اقدامات مهم وزارت نفت متمركز كردن فروش نفت در مدیریت امور بین الملل شركت ملی نفت ایران است. اینكه برخی وانمود می‌كنند فروش نفت به برخی افراد در زمان زنگنه صورت گرفته درست نیست؛ در گذشته نفتی كه در اختیار افراد و یا نهادها قرار گرفته هنوز پول آن دریافت نشده است.
اقتصام(1)2022**1558