وزیر كشور: در صورت تایید شورای نگهبان رای گیری الكترونیكی برگزار می شود

تهران - ایرنا - وزیر كشور اعلام كرد: با جلب اعتماد شورای نگهبان امیدواریم بتوانیم رای گیری انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری را الكترونیكی برگزار كنیم.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، عبدالرضا رحمانی فضلی روز سه شنبه در حاشیه بازدید از سازمان ثبت احوال و نیز تشكیل جلسه ستاد انتخابات كشور دراین سازمان افزود: با بازدیدی كه از نمونه دستگاه های الكترونیكی داشتیم جلساتی كه با اعضای شورای نگهبان داشتیم به این پاسخ رسیدیم كه از صندوق های رای گیری استفاده شود كه آرا از بیرون قابل مشاهده باشد اما خوانده نشود.
وی با یادآوری آموزش مجریان انتخاباتی اظهارداشت: هم اكنون آموزش مجریان برای برگزاری انتخابات و نیز استفاده از صندوق های الكترونیكی آغاز شده و آنان آموزش لازم را می بینند.
وزیر كشور تاكید كرد: براساس جدول زمانبندی كه به استحضار شورای نگهبان رسانده می شود نظارت از نحوه عملكرد استان ها نیز بر انتخابات انجام خواهد شد.
رحمانی فضلی همچنین با تاكید بر این كه امنیت انتخابات طبق قانون به خوبی تامین خواهد شد، گفت: مسوول انتخابات وزارت كشور، شورای تامین استان ها و شورای امنیت كشور است و با تدابیر اتخاذ شده و سرپرستی دستگاه های امنیتی ، انتظامی و نیز قضایی و همه دستگاه ها مشكلی در امنیت انتخابات نخواهیم داشت.
وی، شناسایی هویت رای دهندگان در انتخابات را امر مهمی دانست و افزود: هر كس در انتخابات قصد رای دادن دارد باید هویتش محرز و شناسایی شود.
وی تاكید كرد با تلاش های صورت گرفته همه صندوق های رای گیری به صورت آنلاین به ستاد انتخابات وزارت كشور متصل خواهد شد تا مطمئن شویم هویت افراد رای دهنده صحیح و درست است.
وزیر كشور توضیح داد: این امكانات الكترونیكی اطلاعات فرد رای دهنده را در لحظه بر روی نمایشگر به مجریان نشان خواهد داد.
رحمانی فضلی، سن افراد رای دهنده، استفاده از شناسنامه افراد فوت شده و نیز شناسنامه های جعلی و نیز رای مكرر از سوی یك فرد مشخص را از جمله دغدغه های موجود بیان كرد و گفت: همه تلاش ما این است تا این مشكلات در انتخابات رفع و رجوع شود.
وی، استفاده از كارت شناسایی در انتخابات را مقدور ندانست و اظهارداشت: نظارت و كنترل در مورد این موضوع به طور كامل انجام خواهد شد و امیدواریم بتوانیم در استفاده از روش های نوین در برگزاری انتخابات گام هایی برداریم.
وزیر كشور همچنین اظهار امیدواری كرد با مجموعه فعالیت های شورای نگهبان، وزارت كشور ، احزاب، مردم، نامزدهای انتخابات و همچنین با هماهنگی همه دستگاه ها از جمله امنیتی ، انتظامی و قضایی بتوانیم انتخابات با شكوهی برگزار كنیم.
** توزیع 10 میلیون كارت ملی هوشمند تا پایان سال
رحمانی فضلی همچنین در پاسخ به سوالی درمورد كارت ملی هوشمند از توزیع 10 میلیون كارت ملی هوشمند تا پایان سال خبر داد و گفت: اولویت با كسانی است كه به سن 18 سالگی رسیده اند و تا كنون موفق به اخذ كارت ملی نشده اند.
وی اعلام كرد: در حال حاضر دو تا 2.5 میلیون نفر در كشور هنوز كارت ملی دریافت نكرده اند كه تازه به سن 18 سالگی رسیده اند و در مدت دو ماه مهلت دارند مراجعه و تقاضا دهند، بقیه هم به تناسب می توانند برای دریافت كارت ملی هوشمند اقدام كنند كه انجام خواهد شد.
وزیر كشور همچنین به بازدید خود از سیستم تولید كارت ملی هوشمند در سازمان ثبت احوال اشاره كرد و اظهارداشت: همه مشخصات و داده های مربوط به هویت، جمعیت، آمار فوت شده ها، طلاق و ازدواج و سایر اطلاعات در این زمینه به برنامه ریزی ها و تصمیم گیری های ما در انتخابات كمك می كند.
به گزارش ایرنا، جلسه ستاد انتخابات كشور امروز با حضور وزیر كشور در سازمان ثبت احوال برگزار شد.
رحمانی فضلی با حضور در بخش های مختلف پایگاه اطلاعات جمعتی كشور از این سامانه بازدید كرد و پس از بررسی شرایط این پایگاه در جلسه ستاد انتخابات كشور شركت كرد.
سیام**9136**9314**9132** 1336