خطر نابودی صید گاه های میگو در جزیره هرمز

بندرعباس-ایرنا- مدیر كل شیلات هرمزگان نسبت به خطر جدی نابودی صیدگاه های میگو و سایر آبزیان در جزیره هرمز هشدار داد.

به گزارش ایرنا،پرویز محبی سه شنبه در جریان بازدید میدانی از این جزیره تصریح كرد: جزیره هرمز به محلی برای جولان صیادان غیر مجاز تبدیل شده و لازم است سایر دستگاه های اجرایی و همچنین نیروهای نظامی و امنیتی برای برخورد با این افراد از اداره كل شیلات حمایت كنند.
وی از صیادان و تعاونی های صیادی خواست برای برخورد با صیادان غیر مجاز صید آبزیان به شیلات كمك كنند.
به گفته مدیركل شیلات استان ،بقای صید و صیادی و همچنین حفظ ذخایر آبزیان نیازمند عزم همگانی در برخورد با همه عوامل نابود كننده ذخایر آبزیان از جمله آلودگی های زیست محیطی،عوامل انسانی و فشار بر روی ذخیره گونه های مرغوب است.
محبی یادآور شد:جزیره هرمز با برخورداری از 150 فروند شناور صیادی و بیش از 450 نفر صیاد ،نقش مهمی در حوزه صیادی دارد و باتوجه به موقعیت جغرافیایی و شرایط زیست محیطی ویژه خود، یكی از صیدگاه های مهم صید میگو در استان هرمزگان است.
وی تاكید كرد:صید غیر مجاز بیش از هرچیز آینده شغلی صیادان را به خطر می اندازد و شرط صید پایدار و حفظ ذخایرآبزیان برای نسل آینده ،جلوگیری از صید غیر مجاز است.
جزیره هرمز با حدود سه هزار نفر جمعیت ،جزیره‌ای بیضی شكل به مساحت 42 كیلومتر مربع در ورودی خلیج فارس و فاصله آن از نزدیك ترین نقطه به بندرعباس حدود چهار و نیم مایل دریایی (هشت كیلومتر ) است.
صیادی شغل اصلی و مهمترین منبع درآمدی مردم این جزیره است.ك/3
2094