دكتر ابتكار: سمن ها كانون قدرتمند پیگیری مطالبات زیست محیطی هستند

اراك-ایرنا-معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست كشور گفت: سمن ها كانون قدرتمند و قانونی پیگیری مطالبات به حق مردم در حوزه محیط زیست هستند و باید با فعالیت موثر و برنامه ای، به بهترین شكل مدافع حقوق شهروندان باشند.

دكتر معصومه ابتكار عصر دوشنبه در جریان سفر یك روزه به اراك در جمع فعالان محیط زیست استان مركزی گفت: سازمان مردم نهاد صدای رسا و گویای جامعه اند كه با پیگیری و نظارت مجدانه هدایتگری در اصلاح امور و شتاب بخشی به مولفه های توسعه را دنبال می كنند و دولت تدبیر و امید نیز بها دادن به سمن ها با هر زمینه فعالیت را در اولویت كار خود دارد.
وی ادامه داد: بدون مشاركت مردم و حضور آنان در همه عرصه ها به ویژه عرصه زیست محیطی، دولت قادر به خدمتگزاری نیست و فلسفه وجودی شكل گیری دولت تدبیرو امید بر پایه مشاركت شهروندان بنا شده است.
ابتكار افزود: سازمان های مردم نهاد در بخش محیط زیست در واقع قهرمانان جامعه مدنی هستند كه بر اساس مصوبه دولت عضو كارگروه آمایش محسوب می شوند.
معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست كشور بیان كرد: نماینده شبكه های زیست محیطی هر استان به عنوان تصمیم سازان مردمی باید در راهبردها و اقدامات هر استان نقش خود را به درستی ایفا كنند و با نظارت و مشاركت و ایده های سازنده این بخش را تقویت كنند.
ابتكار با بیان اینكه شبكه ملی سازمان های مردم نهاد زیست محیطی در كشور شكل گرفته گفت: امید است نمایندگان مردم در سمن های محیط زیست با نگاه كارشناسی و حساسیت لازم پیگیر مطالبات مردم در بخش زیست محیطی باشند.
وی، در خصوص پیگیری مطالبات تشكل های زیست محیطی استان مركزی نیز بیان كرد: در نشستی با حضور مسوولان مطالبات و دغدغه های مطرح شده توسط تشكل های زیست محیطی استان مركزی بررسی می شود.
ابتكار افزود: تشكیل اتاق های فكر در كشور اتفاق مباركی است كه با همگرایی، تعامل و مشاركت فرهیختگان، اندیشمندان و كارشناسان دلسوز باید در زمینه های مختلف از جمله رفع چالش های زیست محیطی چاره اندیشی كرد.
معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست كشور در بخشی از سخنانش عنوان كرد: حفظ تالاب میقان به عنوان یكی از جاذبه های و سرمایه های مهم طبیعی زیست محیطی كشور ضروری است و در این راستا تمام سعی و اهتمام برای كاهش مخاطرات و تقویت اقدامات حراستی انجام می شود.
ابتكار در خصوص وضعیت آلایندگی هوای شهرها نیز گفت: حذف و كاهش سوخت مازوت از نیروگاه های كشور یكی دیگر از اقدامات زیربنایی دولت تدبیر و امید در راستای كاهش آلایندگی و حفظ محیط زیست است.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست كشور اظهار كرد: استفاده از فناوری های سبز و استقرار شاخص های زیست محیطی در واحدهای صنعتی از اولویت های مهم این سازمان محسوب می شود.
مدیركل سازمان حفاظت محیط زیست استان مركزی نیز در این نشست در سخنانی گفت: بهره برداری غیر عقلانی از منابع زیر زمینی، نابودی گونه های تنوع زیستی، ضعف در مطالعات استقرار برخی صنایع ، آلودگی منابع آب، هوا و خاك از جمله چالش های مهم زیست محیطی در این استان است.
حسینعلی ابراهیمی كارنامی بیان كرد: یكی از مطالبات به حق شهروندان استان مركزی بهبود وضعیت زیست محیطی است كه این مهم به عزمی جدی نیازمند است.
وی ادامه داد: با سرلوحه قراردادن شعار 'پیشگیری بهتر از درمان' باید از بروز چالش های زیست محیطی جلوگیری كرد و طبیعتی پاك و سرزنده را به مردم هدیه داد.
ابراهیمی كارنامی افزود: تشكل های زیست محیطی استان مركزی به عنوان سازمان های مطالبه گر و ناظر، باید وزن خود در اقدامات و مسایل استان روز به روز سنگین تر كنند.
رییس خانه سازمانهای مردم نهاد و مسوول شبكه زیست محیطی استان مركزی نیز گفت: كلانشههر اراك اگر چه نماد بزرگان، اندیشمندان و فرهیختگان است اما با قربانی شدن در مسیر توسعه نامتوازن صنعت فرسوده و پیر شده و از آلایندگی زیستی رنج می برد.
سیاووش آقاخانی بیان كرد: تفحص از صنایع آلاینده در چند سال اخیر به انزوا رفته و امید می رود كه دولت تدبیر و امید به عنوان نماینده مردم كار این مهم را به طور جدی در دستور كار قرار دهد.
وی در خصوص وضعیت كارخانه ایرالكو نیز گفت: فرصت انتقال بخش آند ایرالكو رو به پایان است و هنوز برخی از خطوط قدیم این شركت در كنار خطوط جدید فعالیت دارند.
آقاخانی تاكید كرد: پیگیری چالش های زیست محیطی در استان بنا بر وظیفه سازمان های مردم نهاد در واقع نمود عینی مطالبات حقوق شهروندی است كه دولت تدبیر و امید بر آن تاكید دارد.
نماینده شورای اسلامی شهر اراك نیز در این نشست در سخنانی گفت: توسعه فضای سبز یكی از ظرفیت های برجسته مقابله با آلودگی هواست كه این بستر در اراك وجود دارد.
اسماعیل تاج آباد افزود: احیای مجدد باغ های حاشیه كلانشهر اراك از جمله كرهرود، قنات ناصری و سنجان می تواند در كاهش آلایندگی هوای شهر تاثیر به سزایی داشته باشد و باید حاشیه حمایتی در این بخش تقویت شود.
وی ادامه داد: ساماندهی روان آب های سطحی نیازمند اعتباری ویژه است و تحقق این اعتبار می تواند به توسعه فضای سبز و تامین و هدایتگری این آب ها با هدف آبیاری كمك شایانی كند.
نماینده اجامعه دانشگاهیان استان مركزی نیز در این نشست در سخنانی گفت: به توجه به تاثیر علم و پژوهش در عرصه مطالعات زیست محیطی، این استان در حوزه بودجه و طرح های پژوهشی نیازمند حمایت و بازنگری است.
دكتر محمد هادی پور بیان كرد: استفاده از ظرفیت های مطالعاتی و پژوهشی در عرصه تالاب میقان، ریزگردها، آلودگی منابع آب و خاك نیازمند توجه بیشتر تصمیم سازان است.
در ادامه این نشست فعالان زیست محیطی استان مركزی با در دست داشتن دست نوشته هایی انتقاد خود را نسبت به آلایندگی برخی واحدهای صنعتی اراك ابزار كردند.ك/2
7112/6013/

سرخط اخبار استان‌ها