كودكان در كارگاه آمبولانس كتاب

تهران-ایرنا- كودكان در كارگاه آمبولانس كتاب كه با هدف آموزش، نگهداری، حفاظت و نحوه مرمت آسیب های سطحی كتاب طراحی و برگزار شد، آموختند كه چگونه از كتاب های خود مراقبت كنند.

به گزارش روز دو شنبه گروه فرهنگی ایرنا، لیلا كفاش زاده مدیر دفتر كودك و نوجوان پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، تصریح كرد كه این كار گاه از طریق بازیهای نشاط آور می آموزند كه چرا باید كتاب را دوست داشت و به آن احترام گذاشت.
وی افزود: در این كارگاه كودكان دریافتند كه چه مراحلی برای ساخت یك كتاب طی شده و چه كسانی دست اندركار تهیه آن هستند .
به گفته كفاش زاده در كارگاه یاد شده، ابتدا از كودكان سوال شد كه چه وقت نیاز به آمبولانس حس می شود ، سپس نام بیماری های اورژانسی نظیر ناراحتی قلبی، سكته، تنگی نفس و ... به عنوان نمونه عنوان شد.
وی با بیان اینكه در این كارگاه به كودكان آموخته شد كه كتاب ها ازنظر سنی و بیماری مثل آدمها هستندتصریح كرد: مثلا یك كتاب 10 صفحه ای كه جلد مقوایی دارد یك نوزاداست كه هنوز یاد نگرفته به تنهایی بنشیند و برای نشستن نیاز به بالشت و یا آغوش بزرگتر ها دارد .
همچنین یك كتاب جوان، كتابی است كه جلد گالینگور دارد و تازه چاپ شده و پاره هم نیست و می تواند به تنهایی بایستد و حسابی قوی است.
كتاب های پیر هم كتاب هایی هستند كه كمر درد و پا درد دارند و جلد هایشان كنده شده و یا ورق هایشان پاره شده و نای ایستادن ندارند.
به گفته كفاش زاده در این كارگاه كودكان آموختند بیماری كتاب ها هم مثل آدمها می تواند مسری باشد و نباید كتاب های بیمار را در كنار كتاب های سالم قرار داد.
مدیر دفتر كودك و نوجوان پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری اظهار داشت: پس از بیان این مقدمه ها از كودكان سوال شد كه چرا باید به كتاب ها احترام گذاشت و با آنها بد رفتاری نكرد.
وی ارایه مطالب علمی ،افزایش دانش ، زحمت زیاد چاپ و ... را از دلایل اهمیت كتاب عنوان كرد كه در كارگاه آمبولانس كتاب آموزش داده شد .
به گفته كفاش زاده در ادامه این كارگاه به كودكان گفته شد كه برای تهیه یك كتاب به یك نویسنده ای نیاز است كه باید در یك خانواده متولد شده، درس بخواند و حرفه نویسندگی را در گرایش های مختلف انتخاب كند.
او افزود:در ادامه كارگاه كودكان دریافتند كه طراحی روی جلد ، عكاسی ، گرافیك ، مجوز چاپ ، چاپخانه، صحافی، بسته بندی، توزیع و فروش كتاب از مراحل بعدی تهیه یك كتاب بوده و هر بخش نیازمند فعالیت یك متخصص است .
كفاش زاده با بیان اینكه در كارگاه آمبولانس كتاب از كودكان پرسیده شد كه چگونه از كتابهای خود نگهداری می كنند، افزود: با ارایه راه كارهایی به كودكان آموزش داده شد كه كتابها مانند انسانها نیازمند مراقبت هستند و هر یك ویژگی خود را دارند كه باید برای مراقبت هر چه بهتر آنها را در نظر بگیرید.
به گفته او ، كودكان با نحوه مرمت سطحی یك كتاب با بهره گیری از یك ورقه كاغذ تمیز و چسب صحافی آشنا شدند و آموختند كه پارگی كتابها نیز مانند زخم های روی پوست است كه نیاز به پانسمان دارند.
مدیر دفتر كودك و نوجوان پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با اشاره به اینكه از دیگر آسیب های جدی كتاب، حمله آفت ها، موریانه ها و باكتری ها به آن است، خاطر نشان كرد: در این قسمت با یك بازی جذاب، كودكان متوجه چگونگی تعذیه این موجودات میكروسكوپی از كتاب و نحوه مبازره با آنها شدند .
بر اساس گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، كفاش زاده خاطر نشان كرد كه در پایان كارگاه آمبولانس كتاب به كودكان یادآور شدیم كه اگر در گنجینه خانوادگی شان كتاب های قدیمی و باارزشی دارند آنها را هوادهی و غبار روبی كرده و در محیط های بسته و نمناك قرار ندهند و اگر امكان مرمت آن را ندارند، كتاب ها را در كاغذ های تمیز و نو بپیچند و نگهداری كنند.

** تلاش برای جلوگیری از تسطیح یك تپه باستانی
عملیات گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و حریم تپه باستانی قلعه رودنی با هدف جلوگیری از تسطیح تپه برای گسترش زمین های كشاورزی، ساخت و ساز روستایی در عرصه تپه و ثبت محوطه در فهرست آثار ملی انجام شد.
عباس باورسائی سرپرست هیأت گمانه زنی تپه باستانی قلعه رودنی با اعلام این خبر تصریح كرد: با توجه به آشنا نبودن اهالی منطقه نسبت به اهمیت میراث گذشتگان، تپه رودنی از گذشته تا به حال دچار لطمات جبران ناپذیری شده است.
به گفته سرپرست هیأت گمانه زنی تپه باستانی قلعه رودنی، قدیمی ترین آسیب هایی كه به این تپه ها وارد آمده است، ایجاد ساختمان های مسكونی برروی تپه رودنی و تسطیح قسمت هایی از تپه به منظور كشت و زرع است.
این باستان شناس خاطر نشان كرد: از سویی چون روستای رودنی در فهرست طرح گسترش بافت روستا قرار گرفته با خطر تسطیح روبرو است .
بر اساس گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، باورسائی با اشاره به ارایه پیشنهاد عبدالرضا پیمانی رییس اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان، برای گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و حریم تپه رودنی افزود: پس از گرفتن مجوزهای لازم گمانه زنی فعالیت باستان شناسی در این تپه باستانی شروع شد.
این باستان شناس مشخص كردن عرصه و حریم تپه رودنی، جلوگیری از هرگونه تسطیح تپه برای گسترش زمین های كشاورزی، جلوگیری از هرگونه ساخت و ساز روستایی در عرصه تپه رودنی و ثبت محوطه در فهرست آثار ملی را از اهداف كاربردی این طرح اعلام كرد.
وی با بیان اینكه تپه قلعه رودنی در مركز روستای رودنی از توابع بخش عقیلی شهرستان گتوند واقع شده است، تصریح كرد: گتوند از شهرستان های بختیاری نشین استان خوزستان است كه در شمال شهرستان شوشتر قرار دارد.
سرپرست هیأت گمانه زنی تپه باستانی قلعه رودنی با اشاره به پیشینه مطالعاتی در این محوطه تاریخی اظهار داشت: محوطه های تاریخی شهرستان گتوند برای اولین بار در سال 1969 توسط هنری رایت كه به منظور شناسایی استقرارهای پسكرانه دشت شوشان به این منطقه آمده بود، بررسی شد .
باورسائی افزود: او در بررسی خود كه نتیجه آن را در مقاله ای تحت عنوان «بررسی باستان شناختی در دشت رامهرمز،شوشتر و گتوند» به چاپ رساند، موفق به شناسایی 18 محوطه باستانی در شهرستان گتوند شد.
به گفته او ، رایت در مقاله خود از محوطه رودنی تحت عنوان قلعه رودنی نام برده و تپه مورد نظر را تحت عنوان KS 261 به ثبت رسانده است(Wright,1969) .
این باستان شناس خاطر نشان كرد كه بعد از بررسی رایت تا چندین دهه فعالیت رسمی باستان شناسی در این شهرستان صورت نگرفت و بعد از چند دهه ركود فعالیت باستان شناختی در گتوند، عبدالرضا پیمانی مسئول وقت امور پایگاه های استان خوزستان، فصل اول بررسی منطقه را شروع كرد.
به گفته او ، براساس قراردادی میان اداره كل میراث فرهنگی استان خوزستان با معاونت پژوهشی دانشگاه شهید چمران در سال 1386 این محوطه مورد بررسی قرار گرفت و در همین سال حوضه آبگیر سد گتوند علیا نیز توسط حسین عزیزی خرانقی بررسی شد.
وی با بیان اینكه ،در سال 1387 عبدالرضا پیمانی محوطه موسوم به گورستان كلانتر و محوطه كلانتر را مورد كاوش اضطراری قرار داد تصریح كرد كه كاوش های وی در سال 1388 و 1389 توسط حمید رضا ولی پور ادامه داده شد و از سال 1389 به بعد فعالیت باستانشناختی در این شهرستان صورت نگرفت.
در این گزارش آمده است كه عملیات گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه باستانی قلعه رودنی كه با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری شروع شده بود به پایان رسید.
فراهنگ**1497 ** 1569