بهترین زمان انجام كارهای روزمره براساس ساعت درونی بدن ؛ از بیداری تا خواب

تهران-ایرنا- متخصصان فیزیولوژی در آمریكا می گویند: بدن انسان ساعت درونی دارد كه زمان بندی طبیعی انجام امور مختلف را به وی الهام می كند.

به گزارش ایرنا از پایگاه اینترنتی هلث محققان دانشگاه هاروارد آمریكا كه این تحقیق را انجام داده اند می گویند: فراز و نشیب های بدن در یك دوره 24 ساعته ناشی از نوسانات هورمون ها، دمای بدن و فشار خون است كه حالت روحی و سطح انرژی را در افراد تنظیم می كنند. از این رو تحولات مختلف بدن براساس یك نظم واقعی و ساعت درونی رخدادهای جسمی مختلفی را برای انسان رقم می زند.

*** احتمال ابتلا به حمله قلبی در ساعت 6:53 دقیقه صبح بیشتر است
محققان دانشگاه هاروارد متوجه شده اند كه براساس این نظم درونی در صبحگاه به ویژه در مرحله آخر خواب، خطر ابتلا به یك حمله قلبی از هر زمان دیگری بیشتر است.
خواب شدید در نیم ساعت آخر خواب می تواند باعث شود كه قلب مقدار زیادی اكسیژن مصرف كند كه درخواست های فیزیكی بیدار شدن و بیرون آمدن از رخت خواب را به دنبال دارد.
در این زمان غده های آدرنالین نیز بیش از حد معمول هورمون آدرنالین ترشح می كنند تا به بدن برای بیدار شدن شوك وارد كنند و این می تواند باعث پارگی عروق كرونر شود.

***پرطرفدارترین زمان برای بیداری 7:35 دقیقه صبح است
طبق آخرین گزارش خواب انگلیس كه در آن عادت های خواب در 38 مكان در این كشور بررسی شده است، ساعت 7:35 دقیقه صبح متوسط زمانی از روز است كه بیشتر افراد از رختخواب بیرون می آیند.با این حال ساعت بیداری بر اساس منطقه و موقعیت فرق می كند.
زمانی كه بدن از مرحله خواب سنگین وارد مرحله خواب سبك می شود، بیداری صورت می گیرد.
در مرحله خواب سبك عملكرد مغز تا حدی فعال نیست و باعث می شود كه مغز سطوح بالایی هورمون بیداری ترشح كند.

***بهترین زمان برای وزن كردن 7:40 دقیقه صبح است
بر اساس این گزارش بهترین زمان برای وزن كردن بدن صبح ها بعد از رفتن به دستشویی و قبل از صرف صبحانه است.
محققان دانشگاه براون در آمریكا اوایل سال جاری در مطالعه ای متوجه شدند كه 61 درصد افراد خود را صبح ها وزن می كنند.

***شادترین حالت روحی انسان در ساعت 8 صبح است
محققان دانشگاه كورنل در آمریكا متوجه شدند كه انسان ها، شادترین پیام های خود را در ساعت 8 صبح می نویسند.اسكات گولدر یكی از نویسندگان این مطالعه می گوید: این موضوع ریشه بیولوژیكی دارد.

****بدترین زمان برای نوشیدن قهوه ساعت 9:17 دقیقه صبح است
كارشناسان متوجه شده اند كه بدترین زمان برای نوشیدن قهوه صبح است.
یك مطالعه كه در مجله Psychosomatic Medicine منتشر شده است نشان می دهد، درحالیكه بیشتر ما صبح ها به دنبال افزایش كافئین برای بیدار شدن می گردیم اما این مطالعه نشان می دهد كه مصرف كافئین صبح ها در حقیقت اثر مخالف دارد.
این موضوع به این دلیل است كه اوایل صبح بدن انسان پر از كورتیزول است؛ كورتیزول هورمونی است كه انسان را بیدار و هشیار نگاه می دارد.بنابراین بدن بطور طبیعی كافیین دار است و نیازی به اسپرسو ندارد.
مصرف كافئین در زمانی كه بدن به آن نیازی ندارد باعث می شود كه بدن سریعتر نسبت به آن مقاومت پیدا كند و انرژی كه كسب می كند به اندازه زیادی از بین می رود.

***احتمال مرگ در ساعت 11 صبح بیشتر است
دانشمندان متوجه شده اند كه ساعت احتمالی مرگ انسان هم وجود دارد كه این ساعت در ژن های افراد نوشته شده است.
محققان با بررسی الگوهای خواب هزار و 200 فرد 65 ساله متوجه شدند افرادی كه نوع خاصی از ژن ها (به نام 'AA') دارند بیشتر احتمال دارد كه در ساعت 11 صبح جان خود را از دست بدهند.
این موضوع به این دلیل است كه این ژن ها باعث می شوند انسان سحرخیزتر شود؛ از سوی دیگر بیشتر حوادث پزشكی مانند حمله قلبی و سكته مغزی حدود ساعت 11 صبح رخ می دهد.
كلیفورد ساپر از دانشكده پزشكی هاروارد كه این تحقیق را در مجله Annals of Neurology در سال 2012 منتشر كرد، می گوید: حتی مرگ نیز باید از ساعت بیولوژیكی كه درون هر یك از ما وجود دارد پیروی كند كه متوسط زمانی آن حدود ساعت 11 صبح است.

*** حدود ساعت 12:37 انسان نیاز به چرت زدن دارد
درحالیكه بیشتر ما با رخوت بعد از نهار آشنا هستیم اما در حقیقت بدن ما بسیار زودتر شروع به خوابیدن می كند.
درجه حرارت بدن ما از صبح در حال افزایش است و حدود اواسط روز كاهش می یابد؛ همچنین غده صنوبری مغز شروع به تولید مقدار كمی هورمون خواب می كند كه همه این عوامل باعث می شود انسان حدود ساعت 12:37 نیاز به چرت زدن داشته باشد.

***بهترین زمان برای رفتن به مطب دندانپزشك ساعت 2 بعد از ظهر است
انجمن دندانپزشكی انگلیس ساعت 2 بعد از ظهر را بهترین زمان برای ویزیت دندانپزشك توصیه كرده است.
ماندگاری بیهوشی موضعی در اواسط ظهر سه برابر بیشتر است. دانشمندان علت این موضوع را نمی دانند اما تصور می كنند كه این افزایش ماندگاری به این دلیل است كه انرژی بدن به رویه های بیولوژیكی دیگر منحرف می شود.

***بهترین زمان برای تمیز كردن خانه ساعت 3:13 دقیقه بعد ازظهر است
محققان می گویند، هماهنگی میان دست و چشم در ساعت 3:13 دقیقه بعد از ظهر در اوج قرار دارد.
اندورفینز پیام آورهای شیمیایی در مغز كه موجب كاهش درد می شوند نیز در بعد از ظهر به اوج می رسند و باعث می شود كه درد ناشی از خم شدن كاهش یابد.

***بهترین زمان برای ورزش كردن ساعت 5:44 دقیقه بعدازظهر است
جای تعجب نیست كه 80 درصد ركوردهای المپیك در اواخر بعد از ظهر شكسته می شوند. در این زمان عملكرد فیزیكی انسان در حداكثر قرار دارد و خطر جراحت میان ساعت های 3 تا 6 بعد از ظهر كاهش می یابد.
علاوه بر این، ریه های ما بعد از ساعت پنج بعد از ظهر عملكرد بیشتری نسبت به میان روز دارد.
ماهیچه ها نیز كاملا در طول روز گرم شده اند و انعطاف پذیر تر هستند و كمتر مستعد رگ به رگ شدن می شوند.
علمی(5)**2038**1599