تكواندوی جایزه بزرگ روسیه/كیمیا علیزاده طلایی شد؛ یعقوبی برنز گرفت

تهران - ایرنا - بانوی تكواندوكار ایران مدال طلای رقابت های جایزه بزرگ روسیه را كه دارای امتیاز رنكینگ فدراسیون جهانی در راستای كسب سهمیه المپیك 2016 است، به دست آورد.

به گزارش ایرنا، مرحله نخست مسابقات جایزه بزرگ تكواندو در سال 2015 كه با حضور 245 تكواندوكار در 4 وزن المپیكی زنان و مردان از روز جمعه (23 مردادماه) در شهر مسكو روسیه آغاز شده بود، عصر امروز (یكشنبه) به پایان رسید.
در سومین و آخرین روز این مسابقات، تكواندوكاران اوزان منهای 68 كیلوگرم مردان و منهای 57 كیلوگرم زنان مبارزات خود را برگزار كردند كه علیرضا نصرآزادانی، ابوالفضل یعقوبی و كیمیا علیزاده نمایندگان ایران در این اوزان بودند.
در وزن 57 كیلوگرم زنان، كیمیا علیزاده كه چندی پیش نخستین مدال تاریخ زنان تكواندوی ایران در مسابقات جهانی را كسب كرده بود، ابتدا 12 بر صفر یون وی هوانگ از چین تایپه را شكست داد و سپس ریچل بوت از انگلیس را 2 بر صفر برد.
علیزاده در ادامه، جیوم لی قهرمان سال 2015 جهان از كره جنوبی را با نمایشی خیره كننده 22 بر 10 شكست داد و به نیمه نهایی رسید تا مدال برنز خود را قطعی كند و در این مرحله مارتینا زوبسیك از كرواسی را 8 بر 4 شكست داد و فینالیست شد. وی در دیدار نهایی با جایده جونز از انگلیس روبرو شد.
در راند اول مبارزه نهایی، هر دو تكواندوكار عملكرد محتاطانه ای داشتند و امتیازی بین آنان ردوبدل نشد.
در اوایل راند دوم تكواندوكار انگلیسی یك امتیاز كسب كرد و همین برتری را نگه داشت و در راند سوم نیز 2 امتیاز دیگر گرفت تا 3 بر صفر از هوگوپوش جوان ایران پیشی گیرد. در ثانیه های پایانی كیمیا علیزاده با استفاده از ضربات بالا توانست 3 امتیاز كسب كرده تا كار را به تساوی 3 بر 3 برساند. در نهایت این مبارزه به راند طلایی كشیده شد.
درحالیكه تنها 50 ثانیه به پایان راند طلایی باقی مانده بود،‌ علیزاده به خوبی از غفلت نماینده انگلیس بهره برد و با وارد كردن ضربه مشت به امتیاز دست یافت تا به برتری رسیده و مدال طلا را از آن خود كند.
در وزن منهای 68 كیلوگرم، ابوالفضل یعقوبی ابتدا ماكسیم پوتوین از كانادا را 15 بر 3 مغلوب كرد و در ادامه انتونیو روسیلو از اسپانیا دارنده 2 مدال برنز سالهای 2013 و 2015 جهان را در راند طلایی شكست داد و به یك چهارم نهایی صعود كرد.
وی در این مرحله برابر الكسی دنیسنكو دارنده مدال برنز المپیك لندن و نایب قهرمان جهان از روسیه با نتیجه نزدیك 15 بر 14 پیروز شد و با صعود به مرحله نیمه نهایی، مدال برنز خود را قطعی كرد.
تكواندوكار جوان ایران در مرحله نیمه‌نهایی، هون كیم از كره جنوبی (نایب قهرمان جهان در سال 2013) را پیش رو داشت كه 8 بر 6 نتیجه را واگذار و به مدال برنز بسنده كرد.
یعقوبی با این مدال ارزشمند، 14.4 امتیاز را به سبد اندوخته هایش در رنكینگ المپیك اضافه كرد.
در همین وزن علیرضا نصرآزادانی ابتدا ترنس جنجیس از آمریكا را 8 بر 3 مغلوب كرد و سپس برابر دائی هون لی دارنده مدال نقره المپیك 2012 لندن و 2 مدال طلای جهان در سال های 2011 و 2013 از كره جنوبی 6 بر 5 مغلوب شد و از گردونه رقابت ها كنار رفت.
پیش از این، فرزان عاشورزاده در وزن منهای 58 كیلوگرم به مدال طلا دست یافت و مسعود حجی زواره در وزن منهای 80 كیلوگرم حدف شد.
در وزن منهای 67 كیلوگرم زنان نیز شكرانه ایزدی و در وزن به اضافه 67 كیلوگرم اكرم خدابنده از رسیدن به مدال بازماندند.
با این اوصاف تیم مردان ایران با یك مدال طلای فرزان عاشورزاده و برنز ابوالفضل یعقوبی و تیم زنان كشورمان با طلای ارزشمند كیمیا علیزاده به كار خود پایان دادند.
در این پیكارها به دارندگان مدال طلا 40 امتیاز، دارندگان مدال نقره 24 امتیاز و دارندگان مدال برنز 14.4 امتیاز برای افزایش امتیازات رنكینگ المپیكی‌شان در راه كسب سهمیه المپیك، تعلق گرفت.
همچنین به نفرات اول تا سوم به ترتیب 5، 3 و یك هزار دلار جایزه نقدی نیز اهدا شد.
ورزشی(2)**3783**1379