معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری برای دختران چه كرده است؟

تهران- ایرنا- معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در راستای رفع مسایل و مشكلات دختران و حمایت از این قشر از جامعه ، اطلسی از شیوع انواع آسیب های روانی- اجتماعی دانش آموزان دختر به تفكیك مناطق جغرافیایی تهیه كرده است.

به گزارش روز یكشنبه ایرنا به نقل از معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، این معاونت، طی دو سال گذشته در برنامه ریزی و سیاست گذاری ها همواره مساله دختران را به صورت ویژه مورد توجه قرار داده است و اقداماتی در زمینه بهبود وضعیت دختران در قالب موافقتنامه ها، پیگیری ها و در حوزه هایی مانند بین الملل، اوقات فراغت ، طی دو سال اخیر انجام داده است.

** كارآفرینی برای 180 زن و دختر روستایی دانش آموخته كشاورزی
انعقاد موافقتنامه همكاری با وزارت جهاد كشاورزی با هدف توانمندسازی زنان صاحب ایده و تسهیل گران توسعه روستایی از طریق آموزش های نوآوری، خلاقیت و كارآفرینی برای 180 زن روستایی و دختران روستایی دانش آموخته رشته كشاورزی در سه استان اصفهان، چهارمحال و بختیاری و مركزی و امضای تفاهم نامه با وزارت آموزش و پرورش به منظور اجرای طرح‌های توان ‌افزایی زنان و خانواده ازجمله اقدامات معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری برای دختران به شمار می آید.
طرح حمایت از طرح‌های مشاوره ای، تربیتی، فرهنگی مرتبط با امور زنان و خانواده از طریق شناسایی آسیب‌ها و تعیین امكانات مورد نیاز جهت ارایه خدمات راهنمایی و مشاوره ای به دانش آموزان دختر در معرض خطر در هشت استان از نكات مومرد توجه در وان افزایی زنان و خانواده محسوب می شود.

** تهیه اطلس شیوع انواع آسیب های روانی دختران دانش آموزاین گزارش افزود: تهیه اطلس شیوع انواع آسیب های روانی- اجتماعی دانش آموزان دختر به تفكیك مناطق جغرافیایی تحت پوشش، طرح حمایت از برنامه‌های آموزشی و طرح‌های فرهنگی برای تعمیق باورهای دینی و تحكیم و پویایی خانواده در قالب آموزش مهارت‌های زندگی به دختران دانش آموز كم‌توان ذهنی دوره ابتدایی و ارایه آموزش های مرتبط با والدین دارای فرزند كم‌توان ذهنی در هفت استان كشور از دیگر اقدامات معاونت زنان و خانوداه است.
بر اساس این گزارش، سیاستگذاری و برنامه ریزی برای نقش آفرینی بیشتر زنان و دختران از طریق ایجاد ارتباط دو نهاد و هم افزایی منابع و امكانات در این راستا، ارتقای كیفی و كمی مدارس دخترانه روستایی، عشایر و مناطق محروم و حمایت از دختران بازمانده از تحصیل از موضوعات تفاهم نامه معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با معاونت آموزش و پرورش است.
این معاونت همچنین موافقتنامه ای با وزارت آموزش و پرورش با موضوع «بهبود وضعیت بهداشتی دانش آموزان دختر مدارس شبانه روزی (مناطق محروم كشور) و تهیه بسته های بهداشتی(طرح بشری)» از طریق تهیه بسته های بهداشتی برای 10 هزار دانش آموز محروم دختر در پایه های اول، دوم و سوم دوره اول متوسطه مدارس شبانه روزی كل كشور در یك هزار و 41 مدرسه شبانه روزی دخترانه منعقد كرده است.
براساس این گزارش، تفاهم نامه ای با وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی با هدف تسهیل تشكیل و فعالیت تعاونی‌های بانوان و تشكل های محلی و خوشه‌های شغلی ویژه زنان و دختران كارآفرین و صاحبان ایده و زمینه سازی لازم برای حمایت از تعاونی‌های زنان روستایی و عشایری در راستای توسعه اشتغال پایدار، اقدام برای شناسایی، آموزش و ترویج كارآفرینی برای زنان و دختران دانش آموخته و حمایت موثر از زنان خلاق و نوآور منعقد شده است.
حمایت از طرح های زنان و دختران نخبه و كارآفرین با اولویت مناطق روستایی و عشایری و هماهنگی با دستگاه‌های اجرایی، استانداری ها، نمایندگان مجلس، بخشهای دولتی و غیر دولتی و دانشگاهی و تشكیل بانك اطلاعات جامع دانش آموختگان جویای كار، زنان كارآفرین و گروه های آسیب پذیر از بندهای این تفاهمنامه به شمار می آید.
معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری همچنین موافقتنامه ای با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی با موضوع سنجش و آموزش دانش آموزان دختر مدارس شبانه روزی (مناطق محروم) از طریق سنجش و شناسایی سلامت جسمی و رفتاری 10 هزار و 109 دانش آموز دختر دوره اول متوسطه منعقد كرده است.
بر اساس این موافقتنامه ، معاینات بالینی و شناسایی رفتارهای پرخطر در این دختران دانش آموز و آموزش مباحث بهداشتی و تهیه و توزیع بروشور (جزوه اطلاع رسانی) و كتاب توسط تیم تخصصی وزارت بهداشت در چهار استان آذربایجان غربی، خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان و هرمزگان در دستور كار قرار گرفته است.

** توانمندسازی زنان و دختران در سكونت گاه های غیر رسمی
امضای تفاهم نامه با سازمان حفاظت از محیط زیست با هدف بسیج سرمایه اجتماعی جامعه زنان و دختران برای حفاظت و احیای محیط زیست و با تاكید بر برنامه ششم توسعه و ایجاد ساز و كارهای لازم برای ایفای نقش موثر زنان و دختران جهت دستیابی به محیط زیست سالم و توسعه پایدار منعقد شده است.
تفاهم نامه با وزارت راه و شهرسازی نیز با موضوع توانمندسازی زنان و دختران در سكونت گاه های غیررسمی و بافت های فرسوده منعقد شده است.
معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری همچنین با انعقاد تفاهم نامه با كانون وكلا به ارایه خدمات از طرف كانون وكلا و مشاوره حقوقی معاضدت قضایی به زنان و دختران اقدام كرده است.
از دیگر تفاهم نامه های منعقد شده، تفاهم نامه سه جانبه ای است كه این معاونت با معاونت علمی و فناوری رییس جمهور و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص توسعه و ساماندهی پژوهش های زنان و ارتقای توانمندی های زنان نخبه و مدیر منعقد كرده است.
در این تفاهم نامه، تقویت همكاری های بین دستگاهی به منظور اجرای برنامه ها و فعالیت های لازم الاجرا در ارتباط با زنان و دختران اعم از زنان نخبه دارای استعداد برتر، دانشگاهی، پژوهشگر و فرهیخته مورد توجه قرار دارد.

** سواد آموزی، اشتغال و كار آفرینی دختران
بر اساس این گزارش از آنجا كه موضوع دختران مورد توجه معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری است، همكاری با سازمان‌های مردم نهاد در حوزه مسایل زنان و دختران از اهمیت خاصی برخوردار است و در این حوزه نیز از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد بهره برده است.
امضای تفاهم نامه با موسسه اجتماعی و فرهنگی یاس، جمعیت زنان فرزانه استان كرمان، موسسه فرهنگی قرآن و عترت سرای معصوم البرز، كانون خیریه كارآفرینان مهر نیز در همین راستا صورت گرفت.
تفاهم نامه های یاد شده با هدف توانمندسازی موثر زنان و دختران آسیب پذیر، ارتقاء سلامت جسمانی و روانی زنان و دختران، سواد آموزی، اشتغال و كارآفرینی منعقد شده است.

** اشتغال برای دختران دانش آموخته
معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری اقدامات حقوقی را در حوزه دختران و زنان انجام داده و در راستای تدوین پیش نویس سند سیاستی، اجرایی اشتغال پایدار زنان با تاكید بر زنان سرپرست خانوار و دختران دانش آموخته دانشگاهی و با اولویت در مناطق محروم را برای تصویب در شورای عالی اشتغال ارائه كرده است.
ارایه لایحه تشدید مجازات اسید پاشی به مجلس، درخواست تخصیص اعتبار خاص برای درمان قربانیان اسیدپاشی، دیدار با دو قربانی اسید پاشی و تدوین پیش نویس پروژه اجرایی پیشگیری از ناقص سازی جنسی دختران از دیگر موارد مورد اشاره در گزارش عملكرد معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری است.

** اقدام علیه رویه های سنتی مضر برای سلامت دختران
از دیگر اقدامات صورت گرفته در این حوزه می توان به پیشنهاد تشكیل كمیته پیشگیری و اقدام علیه رویه های سنتی مضر برای سلامت دختران، پیگیری در حوزه حقوق كودك و ارایه گزارش اقدام علیه كار كودك، واكاوی علل و پیامدها به رییس جمهور اشاره كرد.
ارایه پیشنهادات اصلاحی در خصوص جایگاه زنان و كودكان و خانواده در منشور حقوق شهروندی ، ارایه گزارش «مونث بودن دیه را نصف می كند» به رییس جمهور درباره وضعیت دختران دانش آموز شین آبادی ، ارایه لایحه تعیین مرجع ملی صیانت و حمایت از زنان و دختران در برابر خشونت به كمیسیون لوایح ( متعاقب پیگیری تصویب لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت ) از دیگر موضوعات اشاره شده در گزارش اقدام علیه كار كودك، واكاوی علل و پیامدها به رییس جمهور است.
ارایه پیشنهادات اصلاحی پیش نویس سند ماده 227 قانون برنامه پنجم توسعه (امنیت زنان و كودكان در روابط اجتماعی )،ارایه پیشنهادات مربوط به اصلاح مواد و آیین نامه قانون حمایت از كودكان و نوجوانان بی سرپرست و بدسرپرست و ارایه پیشنهاد جهت تعین تكلیف هویت و تابعیت فرزندان ( دختران و پسران ) حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی از جمله موارد یاد شده است.
معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری همچنین نسبت به اصلاح قانون مبارزه با قاچاق انسان جهت درج در لایحه اصلاح كتاب پنجم قانون مجازات اسلامی بخصوص جهت جرم انگاری اقدام كسانی كه تحت عناوین مجاز قانونی از قبیل ازدواج موقت و فرزند خواندگی موجبات خروج زنان، دختران و اطفال را از مرزهای به منظور بهره كشی فراهم كنند، پیشنهاداتی را ارایه كرده است.

** اقدامات در حوزه بین الملل
حضور فعال در اجلاس 58كمیسیون مقام زن با موضوع دستاوردها و چالش های تحقق اهداف توسعه هزاره برای زنان و دختران، تهیه گزارش كشوری ایران در این موضوع و ارایه نشست 58 كمسیون مقام زن بصورت كتابچه انگلیسی از جمله اقدامات معاونت در حوزه بین الملل است.
انعكاس مواضع درباره مسایل مرتبط با زنان وخانواده در ایران و جهان از طریق صدور بیانیه، مكاتبه با دبیركل سازمان ملل و مدیر اجرایی نهاد زنان ملل، حضور در كمپین جهانی مقابله با ختنه دختران از دیگر موضوعات در این حوزه است.
معاونت امور زنان و خانواده ، همچنین در حوزه اوقات فراغت پیشنهاد تشكیل كمیته مشترك جهت تعیین ضوابط و سازوكار لازم به وزارت ورزش و جوانان را با هدف ورود دختران به استادیوم های ورزشی ارایه كرد.
بررسی امضای تفاهم نامه همكاری مشترك با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پیرامون تقویت و توسعه فعالیت‌های ورزشی دختران دانشجو، پیام های تبریك در موضوعات كسب مدال های كاروان ورزشی توسط بانوان در بازی های آسیایی و پاراآسیایی و پیشنهاد بستر سازی و ترویج و توسعه ورزش همگانی و قهرمانی دختران برای برنامه ششم توسعه ، عناوین دیگر اقدامات این معاونت به شمار می آید.

** رفع مشكلات اجرایی حق عائله مندی دختران مجرد
در گزارش معاونت امور زنان و خانواده همچنین به تشكیل كارگروه بررسی وضعیت زنان و دختران متعاقب دستور رییس جمهور و وظیفه تعیین شده برای كمیسیون امور اجتماعی و دولت الكترونیك و شورای عالی رفاه و تامین اجتماعی، تشكیل كارگروه دختران با رویكرد تعامل با دختران و بررسی مشكلات ، موانع و موفقیت ها اشاره شده است.
پیگیری رفع مشكلات اجرایی حق عائله‌مندی دختران مجرد از سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور،بررسی مشكلات دختران دانش آموخته جویای كار و دختران روستایی،انجام بازدیدهای متعدد از مراكز نگهداری ویژه دختران بدسرپرست و بی سرپرست و مراكز مرتبط با زنان و دختران آسیب دیده از دیگر موارد گزارش شده است.
این معاونت همچنین اقدام به برگزاری نشست با حضور دختران شهدا و بازدید از كاشت نهال به نام دختران و پدران شهید آنان در باغ گیاه شناسی ملی ایران به مناسبت روز دختر اشاره كرد.بررسی و ارایه خدمات به زنان و دختران بهبود یافته از اعتیاد جهت پایداری بر سلامت و پاكی از مواد،حضور در همه جشنواره های فرهنگی و ورزشی دختران دانشجو نیز در گزارش معاونت امور زنان و خانواده مورد توجه قرار گرفته است.
از جمله برنامه های در دست اقدام معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، امضای تفاهمنامه با وزارت ورزش و جوانان در زمینه دختران جوان و ورزش آنان، پیگیری راه اندازی كلینك های سلامت با رویكرد زمینه سازی ارایه خدمات متمركز و جامع مشاوره های تخصصی با تمركز در پیشگیری از بیماری و كنترل و مدیریت عوامل خطر سلامت زنان را می توان نام برد.
اجتمام**1880**1776