۲۴ مرداد ۱۳۹۴،‏ ۱۳:۳۹
کد خبر: 81719806
T T
۰ نفر
پتر در خاش احيا شد

زاهدان - ايرنا - سنت ها و آيين هاي قوم بلوچ از ويژگي ها و جذابيتهاي خاصي برخوردار است، ' پتر ' يا معاهده صلح پايدار يكي از اين آيين هاي اجتماعي مفيد و تاثير گذار در امنيت و آرامش جامعه است كه خوشبختانه در استان سيستان و بلوچستان به ويژه شهرستان خاش در حال احيا و گسترش است.

به گزارش ايرنا پتر يك واژه بلوچي و شايد به مفهوم قالي و فرش باشد اما اين واژه بيشتر براي مجلسي بكار مي رود كه بعد از برقراري صلح و رفع اختلاف طرفين به منزل يكديگر رفته تا نشان دهند كه معاهده صلح قطعي و هيچ ترديدي در آن باقي نمانده است.
در اين آيين نيكو اقشار مختلف مردم و افراد طوايف درگير شاهد رويدادي دلنشين خواهند بود و باور مي كنند كه صلحي پايدار و غير قابل نقض شكل گرفته و همگان به صلح پايدار احترام مي گذارند.
بعد از برقراري صلح و رفع كدورتها بين طرفين درگير در طوايف شاهد عقد اخوت و برادري در شهرستان خاش هستيم.
باز هم براي مردم سرحد روزي پر افتخار بياد ماندني بر جاي ماند و دو طايفه بزرگ و اصيل بلوچ ' براهويي و شهلي بر' بعد از تفاهم و صلحي كه چندي پيش با پادرمياني بزرگان و علما انجام شد، بر اساس يك سنت و رسم اصيل بلوچي يكديگر را 'پتر' دادند، يعني به ميهماني و خانه دشمنان ديروز و دوستان و برادران امروز خود آمدند.
آمدند تا بگويند كه ما اهل يك خانه و يك قوم و قبيله و دين و آيين هستيم و نبايد از هم جدا مي شديم و در دل مان كينه و نفرت راه مي داديم و خون همديگر را بخاطر اختلاف مي ريختيم.
اين مردمان آمده بودند تا بگويند ما با هم برادريم بر سر يك سفره مي نشينيم و گذشته هاي پر اشتباه مان را جبران مي كنيم و براي اطمينان از اينكه ديگر در دل كينه اي نداريم به خانه تان آمده و بر سر سفره تان حاضر مي شويم تا همه بدانند كه صلح ما صلحي واقعي و پايدار است.
طبق فرهنگ بلوچ ' پتر ' خود يك عهد و پيمان مجدد در تحكيم صلح است .
اما در 'پتر ' دو طايفه براهويي و شهلي بر چه گذشت ؟
سران و ريش سفيدان همه طوايف و علما و مسولان سرحد و مكران دعوت شده و آمدند تا شاهد پايان يكي از خونين ترين و طولاني ترين درگيريهاي طوايف سرحد باشند. جوانان و روشنفكران آمدند تا يكي از سنتهاي زيباي بلوچ را ببينند و به آن ببالند.
اگر جنگ و درگيري رنج و دردي بزرگ بود صلح و پتر مرحمي بر اين رنج و درد است.
همه ميهمانان و ميزبانان با لبخند يكديگر را در آغوش مي گرفتند كه گويي برادراني از يك خانواده اند كه سالها از هم ناخواسته دور شده اند.
جوانان چنان با شور و شوق از ميهمانان پذيرايي مي كردند كه گويي عزيزترين ميهمان به خانه شان آمده است.
همه خوشحال و راضي بودند كه دو طايفه درگير در گذشته برادر و يك قوم بلوچ شدند.
پتر با پذيرايي و سپس سخنراني بزرگان و مسوولان و دعاي خير به پايان آمد و به همه اعلام شد:كه ما ملت بلوچ هنوز به بسياري از آداب و فرهنگ و رسوم خوب مان پايبنديم و به آن افتخار مي كنيم.
اگر جوانان از روي احساس و كم تجربگي يك اختلاف كوچك را به يك نزاع طايفه اي و قومي تبديل كرده اند بزرگان با درايت و تدبير راه صلح و برادري را در پيش گرفتند.
و اميد است كه همه ما پايبند آداب و رسوم خوب باشيم و از عصبيت و قوم گرايي، جنگ و خونريزي دوري كنيم .
اختلافات مان را با گفتمان، شرع و قانون حل و فصل كنيم و بدانيم كه در جنگهاي طايفه اي همه بازنده ايم، زيرا در سايه صلح و امنيت است كه به رشد فرهنگي، اقتصادي و اجتماعي مي رسيم.
اميد است كه در آينده جنگ و نزاعي بين طوايف صورت نگيرد و اين آخرين پتر طوايف سرحد باشد و درس بزرگي براي جوانان و نسلهاي آينده كه در جنگ و اختلاف هيچ سود و منفعتي بجز زيان و تباهي و عقب ماندگي نيست.
و اكنون افسوس و حسرت كه بهترين افراد اين دو طايفه بي گناه بدست خودمان گلچين و از بين رفتند و دردي فراموش نشدني را براي همه قوم بلوچ بجاي گذاشتند.
در مناطق جنوبي سيستان و بلوچستان پتر زماني رخ مي دهد كه فرد و يا افرادي دچار خطايي بشوند و سپس با واسطه و ميانجيگري بزرگان فرد خطا كار به منزل طرف مقابل و يا همان صاحب حق برده مي شود و از اين راه طلب بخشش و برقراري صلح مي گردد.
مدتي قبل نيز افراد درگير در طوايف بهادرزهي و ستوده ساكن ايرندگان خاش پس از برقراري صلح اين آيين را به جا آوردند.
خاش در 185 كيلومتري جنوب زاهدان مركز سيستان و بلوچستان واقع شده است.
7310 / 6081

سرخط اخبار استان‌ها