سفارت آمریكا در كوبا پس از 54 سال آغاز به كار كرد

نیویورك- ایرنا- وزیر خارجه آمریكا با سفر به كوبا در مراسمی با حضور مقام های عالی رتبه دو كشور سفارت آمریكا در هاوانا را پس از 54 سال بازگشایی كرد.

به گزارش ایرنا، پس از بیش از نیم قرن قطع رابطه دیپلماتیك بین واشنگتن و هاوانا، با سفر جان كری وزیر خارجه آمریكا به كوبا، سفارتخانه این كشور در هاوانا پس از 54 سال تعطیلی، از امروز(جمعه) به طور رسمی آغاز به كار كرد.
با وجود پیش بینی برخی كارشناسان، این مراسم بدون تجمع های اعتراضی از طرف مخالفان برقراری روابط با آمریكا برگزار شد.
آغاز این مراسم با سخنرانی جفری دلارنتیس رییس دفتر حفاظت منافع آمریكا در كوبا آغاز شد.
علاوه بر جان كری وزیر خارجه آمریكا و روبرتا جیكبسون دستیار وی، برخی از اعضای كنگره و گارد ساحلی آمریكا و همچنین دیدی بوركالتر وزیر خارجه سوئیس و مقام های عالی رتبه كشور نیز حضور داشتند.
جان كری در سخنانی گفت: این لحظه تاریخی، كنار گذاشتن موانع كهنه و كنكاش برای فرصت های جدید برای دو كشور است.
وی در ادامه با زبان اسپانیولی برای مردم كشور كوبا سخنرانی كرد و ضرورت تعاملات دو كشور را یادآور شد.
وزیر خارجه آمریكا با بیان اینكه واشنگتن و هاوانا در این لحظه تاریخی با تصمیم مشترك اوباما و كاسترو اقدام به برقراری مجدد روابط كردند، افزود: این به معنای فراموش كردن كامل گذشته نیست.
وی سفر كاسترو در سال 1959 به آمریكا و استقبال پرشكوه مردم آمریكا از وی را یادآورشد و در ادامه به حوادث براندازی خلیج خوكها با حمایت سازمان سیا و قبول مسئولیت آن از طرف جان اف كندی اشاره كرد.
وی همچنین احتمال بروز جنگ اتمی در آن زمان را كه به خاطر آن خواب از چشم مردم جهان شده بود را خاطرنشان كرد.
كری با اشاره به برداشته شدن دیوار برلین و دیگر وقایع تاریخی اتفاق افتاده در جهان، افزود: چندی پیش در سفر به ویتنام، در بیستمین سالگرد عادی سازی روابط آمریكا و ویتنام را جشن گرفتیم؛ آن هم پس از ویرانی های ناشی از جنگ ویتنام و 20 سال بازسازی فجایع بوجود آمده برای دو كشور.
كری در ادامه با بیان اینكه ده ها سال تلاش مصلحت طلبانه آمریكا، باعث تغییر رویكرد نظام كوبا به سوی دموكراسی نشد، افزود: نباید انتظار داشت این عادی سازی روابط موجب تغییر در كوتاه مدت شود؛ باید در آمریكا قبول كنند كه سیاست كاخ سفید تعیین كننده مسیر كشور كوبا نیست و در نهایت آینده كوبا متعلق به مردم این كشور خواهد بود و كیفیت نظام حاكم تنها برعهده ملت كوبا است.
سفارت آمریكا در هاوانا پایتخت كوبا در ژانویه سال 1961 در زمان ریاست جمهوری آیزنهاورپس از انقلاب كوبا و به قدرت رسیدن جنبش 26 ژوئیه به رهبری فیدل كاسترو بسته شد.
اروپام.542 ** 2023