كيارستمي و فيلم كلوزآپ در ميان برترين كارگردانان و آثار سينماي آسيا

تهران- ايرنا- عباس كيارستمي و فيلم كلوزآپ ساخته وي، در رده بندي برترين هنرمندان و فيلم هاي قاره آسيا در جريان بيستمين جشنواره بين المللي فيلم پوسان، در ميان 10هنرمند و اثر شاخص اين رده بندي قرار گرفتند.

به گزارش روز پنجشنبه خبرنگار سينمايي ايرنا، جشنواره بين المللي فيلم پوسان كره جنوبي كه از جمله مطرح ترين رويدادهاي سينمايي جهان به شمار مي رود، در بيستمين سالگرد برگزاري خود، بخش ويژه اي به نام يك قرن با سينماي آسيا را برگزار خواهد كرد كه اين بخش به بزرگداشت سينما و سينماگران قاره كهن در يك قرن اخير اختصاص دارد.
همچنين هر پنج سال يك بار اين جشنواره بين المللي و مركز سينمايي پوسان فهرست بهترين فيلم هاي آسيايي خود را به روز مي كنند تا علاوه بر معرفي داشته هاي هنر هفتم قاره كهن بتوانند تاريخ سينماي آسيا و شاهكارهاي آن را به جهانيان معرفي كنند كه هدف اصلي آن توسعه جايگاه سينماي آسيا در جهان عنوان شده است.
بر اساس اين گزارش كه در تارنماي اختصاصي جشنواره فيلم پوسان بازتاب داده شده است، در تازه ترين دوره به روزرساني فيلم ها، 73 چهره سرشناس جهان سينما و كارشناسان سينماي آسيا از جمله جاناتان رازن بم از برجسته ترين منتقدان فيلم و كارشناس سينماي آسيا، مديران جشنواره ‌هاي سينمايي بزرگ و كارگردانان سرشناسي مانند چون بونگ جون هو و آپيچات پونگ، 113 فيلم از 106 كارگردان را حائز رتبه بندي در بخش هاي مختلف دانسته و در نهايت 10 فيلم برتر سينماي آسيا را انتخاب و معرفي كردند.
بر اين اساس فيلم داستان توكيو (محصول سال 1953 ميلادي) اثر تحسين شده ياسوجيرو اوزو كارگردان ژاپني در صدر جدول بهترين فيلم ‌هاي تاريخ سينما قرار دارد و آكيرا كوروساوا ديگر فيلمساز شهر و بين المللي ژاپني دو فيلم راشومون (محصول سال 1950 ميلادي) را در رده دوم و فيلم هفت سامورايي (محصول سال 1954 ميلادي) را در رده ششم از 10 فيلم برتر قاره كهن به نام خود اختصاص داده اند.
فيلم در حال و هواي عشق (ساخته سال 2000 ميلادي) به كارگرداني وونگ كار واي به عنوان سومين فيلم برتر سينماي آسيا و سه ‌گانه آپو (محصول سال 1955 ميلادي) به كارگرداني ساتيا‌ جيت راي در رتبه چهارم و فيلم شهر غم به كارگرداني هو سيائوسين كارگردان نامدار تايواني نيز جايگاه پنجم را به خود اختصاص داده است.
در رتبه هاي بعدي اين فهرست مي توان به فيلم هاي يك روز تابستاني روشن ‌تر به كارگرداني ادوارد يانگ در سال 1991 ميلادي، بهار در يك شهر كوچك ساخته في مو محصول سال 1948 ميلادي و شيوه زندگي به كارگرداني جيا ژانگ‌ كه در سال 2006 ميلادي اشاره كرد كه در رتبه هاي هفتم تا نهم قرار گرفته‌ اند و فيلم‌ هاي خدمتكار به كارگرداني كيم كي يونگ ساخته 1960 ميلادي و كلوز آپ اثر تحسين شده عباس كيارستمي محصول سال 1990ميلادي به ترتيب رده هاي نهم و دهم جدول را به خود اختصاص داده‌ اند.
عباس كيارستمي همچنين در فهرست 10 كارگردان برتر سينماي آسيا، پس از ياسوجيرو اوزو و هو سيائوسين در رده سوم برترين ها قرار گرفته است و آكيرا كوروساوا، ساتيا‌جيت راي، وونگ كار واي، آپيچاتپونگ، جيا ژانگ ‌كه، كنجي ميزوگوشي و ادوارد يانگ رتبه هاي بعدي اين رده بندي را به خود اختصاص داده اند.
فراهنگ**9266**1834