گرگ گرسنه 19 راس گوسفند را در رزن درید/ اخراج سگ كار دست دامدار داد

همدان - ایرنا - رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رزن گفت: یك گرگ گرسنه با ورود به یك منزل مسكونی در روستای قزلجه از روستاهای بخش مركزی رزن 19 راس گوسفند را درید.

جواد نوری اظهر روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: یك قلاده گرگ حدود ساعت دو بامداد امروز وارد یك منزل مسكونی شده و تمامی گوسفندان را طعمه خود قرار داد.
وی توضیح داد: اعضای این خانواده صبح هنگام متوجه آغشته شدن حیات منزل به خون شده و پس از بررسی از مرگ گوسفندان خود مطلع می شوند.
وی اظهار كرد: به گفته این دامدار 17 راس گوسفند تلف شده و دو راس از آنها نیز جراحت برداشته بود كه به علت شدت جراحات تلف شدند.
رییس اداره حفاظت محیط زیست رزن گفت: با توجه به اینكه ارتفاع دیوار این منزل مسكونی بیش از دو متر است ورود گرگ از دیوار امری ناممكن است.
وی افزود: پس از بررسیهای صورت گرفته احتمال داده شد این گونه وحشی از پله مشتركی كه بین دیوار دو همسایه وجود دارد وارد منزل شده است.
نوری اظهر اضافه كرد: گله گوسفندان در فنس داخل حیات نگهداری می شدند كه گرگ از این مانع نیز عبور كرده و اقدام به تلف كردن گوسفندان كرده ولی با توجه به بلند بودن ارتفاع فنس موفق به سرقت لاشه ها نشده است.
وی گفت: حیات این منزل مسكونی بیش از چهارهزار متر مساحت دارد و محل قرار گرفتن گله گوسفندان نیز از منزل مسكونی به دور بوده به این منظور ساكنان متوجه سر و صدای گوسفندان نمی شوند.
وی در ارتباط با سگ گله نیز گفت: مادر خانواده سگ گله را به عللی تنبیه و از خانه اخراج كرده بود در صوتی كه اگر سگ گله حضور داشت این اتفاق روی نمی داد.
رییس اداره حفاظت محیط زیست رزن اظهار كرد: به منظور جلوگیری از ورود گرگ به منزل باید منفذهای ورودی به خانه را كنترل و برای آنها حفاظ قرار داد.
وی گفت: برای هر 400 راس گوسفند باید دو چوپان به همراه چند سگ گله پیش بینی كرد در حالیكه اهالی روستا از كودكان و افراد سالخورده به عنوان چوپان و سگهای ولگرد برای نگهبانی گله استفاده می كنند.
وی بیان كرد: افراد ضعیف و ناتوان توان ایستادگی در برابر گرگ را نداشته و سگهای ولگرد نیز با دیدن گرگ فراری می شوند.
به گزارش ایرنا اواسط تیرماه سالجاری گرگ در سه نوبت وارد دو روستای تخت و ملابداغ از توابع بخش سردرود شهرستان رزن شده است.
در دو حادثه كه در دو روز متوالی رخ داد گرگ از ناحیه گردن و صورت یك دختر و پسر حدود چهارساله را در روستاهای تخت و ملابداغ زخمی كرد كه با حضور به موقع اعضای خانواده گرگ متواری شد.
همچنین در سانحه سوم كه برای دومین بار در روستای ملابداغ رخ داد یك قلاده گرگ قصد حمله به یك پدر و فرزند را داشت كه با هیاهو و حضور همسایه ها گرگ پا به فرار گذاشت.
شهرستان رزن با سه بخش مركزی، قروه و سردرود، 126 روستای دارای سكنه و در مجموع با 119 هزار نفر جمعیت در 81 كیلومتری مركز استان همدان قرار دارد.
7526/6993