نخستین جراحی تعویض مفصل زانو در مباركه انجام شد

مباركه، اصفهان- ایرنا - نخستین بار در شهرستان مباركه، عمل جراحی تعویض مفصل زانو در بیمارستان حضرت محمد رسول الله (ص)بر روی یك بانوی 64 ساله انجام شد.

به گزارش ایرنا، آرتروز مفصل زانو یكی از شایعترین بیماری‌هایی است كه هر روزه در درمانگاه های ارتوپدی مشاهده می شود.
تقریباً حدود 50درصد افراد بالای 50 سال به درجاتی، از آرتروز زانوها رنج می برند.
در مورد درمان آرتروز هنوز علاج قطعی پیدا نشده است، اما در مواردی كه درمانهای غیر جراحی اثر بخشی خود را از دست داده اند درمان جراحی می تواند بسیار سودمند و چاره ساز باشد.
در این عمل برای بیمارانی كه به دلیل كهولت سن و یا آسیب مفصل زانو، مفصل طبیعی آنان فاقد كارایی شده است، مفصل كامل مصنوعی جایگزین می شود.
بیماران مباركه ای نیازمند عمل «آرتروپلاستی» در گذشته مجبور بودند برای انجام این عمل به بیمارستان های بزرگ مركز استان مراجعه كنند كه با تجهیز بیمارستان‌ حضرت محمد رسول الله (ص) مباركه و بهره گیری از كادر مجرب، روز سه شنبه اولین بار در مباركه، عمل جراحی تعویض مفصل زانو، بر روی بانوی 64 ساله با موفقیت انجام شد.
دكتر محمد برزگر متخصص و جراح ارتوپدی در مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفت: این عمل موفقیت آمیز توسط تیم جراحی ارتوپدی و تیم بیهوشی بیمارستان حضرت محمد رسول الله(ص) مباركه، طی مدت سه ساعت انجام پذیرفت.
وی افزود: هم اكنون حال عمومی این بیمار خوب است و پس از دو روز می تواند بر روی پای خود راه رفته و كارهای شخصی را انجام دهد و تا یك هفته دیگر مرخص خواهد شد.
این پزشك عضو تیم این عمل جراحی اظهار كرد: این عمل جراحی بر روی بیمارانی كه دچار عوارضی مانند ساییدگی شدید زانو ، تخریب مفصل و ساییدگی هایی كه علل آن آسیب رباط و شكستگی قبلی بوده، انجام می شود و پزشكان این عمل را به افراد بالای 50 سال كه دچار آسیب های مورد اشاره هستند پیشنهاد می كنند.
وی ادامه داد: مدت زمان بستری این بیماران در بیمارستان به طور معمول یك هفته است و پس از روز دوم بستری، بیمار می تواند از تخت پایین آمده و راه برود و در مجموع این عمل یك نوع بازتوانی و افزایش فعالیت و كارایی است.
شهرستان مباركه با 143 هزار نفر جمعیت در 45 كیلومتری جنوب غربی اصفهان قرار دارد.
7150/ت/ 6508

سرخط اخبار استان‌ها